Nada za EURO živi, BiH silna protiv Finske! (FOTO)

Sjajna partija "zmajeva" u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020. godine.

Najbolji kada je najteže!

Reprezentacija BiH, uprkos neigranju najboljeg igrača i strijelca Edina Džeke (operisao jagodičnu kost, ali je prisustvovao meču u Zenici), odigrala je sjajan meč na "Bilinom polju" i zabilježila ubjedljiv trijumf protiv Finske 4:1 (2:0).

Odličnu partiju pružio je Džekin zamjenik Miralem Pjanić, koji je sa kapitenskom trakom na ruci sa dva pogotka vodio "zmajeve" do sigurne pobjede. U strijelce su se još upisali Izet Hajrović i Armin Hodžić, da bi počasni gol za goste postigao Joel Pohjanpalo.

BIH - FINSKA 4:1 (2:0)

/Hajrović 29, Pjanić 37 pen, 58, Hodžić 73 - Pohjanpalo 79/

Od prvog minuta selekcija Roberta Prosinečkog krenula je ofanzivno ka golu rivala. Konstantno su "zmajevi" vršili presing, ali su Finci uspjeli odoljeti pola sata.

Povreda Edina Višće nakratko je poremetila domaćina, ali sve je došlo na svoje mjesto kada je njegova zamjena Hajrović sjajno zatresao mrežu Lukasa Hradeckog. Pod prečku, nakon asistencije veoma raspoloženog Zorana Kvržića.

I poslije vodećeg gola, bh. selekcija nastavila je sa pritiscima, a takav pristup donio je još jedan gol.

Nakon igranja rukom Juke Raitale, opravdano je dosuđen jedanaesterac za BiH, a Pjanić je preciznim udarcem sa "kreča" poduplao prednost svoje reprezentacije.

GRUPA J - 6. KOLO:

BiH - Finska 4:1 (2:0)

Lihtenštajn - Jermenija (20.45)

Italija - Grčka

TABELA: Italija 18, Finska (+1) 12, BiH (+1) 10, Jermenija 9, Grčka 5, Lihtenštajn 1.

Bio je to rezultat prvog poluvremena, nakon čega su u nastavku "zmajevi" mogli odigrati znatno rasterećenije.

Selektor Finske Marku Kanerva pokušao je uvođenjem Joela Pohjanpala već na startu nastavka učiniti nešto više za napadačku liniju svoje selekcije, ali je fudbaler Bajer Leverkuzena samo uspio ublažiti poraz u samom finišu susreta.

Prethodno su još dvije lopte završile u finskoj mreži.

Vidno raspoloženi Pjanić prvo je u 54. minutu sjajno šutirao iz slobodnog udarca, ali se ispriječila prečka, da bi fudbaler "stare dame" ipak stigao do drugog gola na meču.

Pravi karambol prethodio je golu za 3:0.

Šutirao je Armin Hodžić, zatim Kvržić, pa Gojko Cimirot, a onda je lopta stigla do Pjanića koji postiže sjajan pogodak.

Ipak, i Hodžić je stigao da se upiše u strijelce.

"Rezervista" Mato Jajalo samo što je ušao na teren asistirao je Hodžiću za visokih 4.0 u 73. minutu.

Sve što su gosti uspjeli da urade je počasni pogodak već pomenutog Pohjanpala desetak minuta prije kraja susreta.

BiH se ovim trijumfom vratila u igru za drugu poziciju, s obzirom da sada ima samo dva boda zaostatka za Fincima. Ubjedljivo prva na tabeli je Italija, sa maksimalnih 18 bodova.

Već u utorak, izabranike Roberta Prosinečkog očekuje gostovanje Grčkoj na Olimpijskom stadionu u Atini.

BIH: Šehić, Bičakčić, Kovačević, Kvržić, Kolašinac, Cimirot, Sarić (71. Jajalo), Pjanić (76. Krunić), Gojak, Višća (18. Hajrović), Hodžić. Selektor: Robert Prosinečki.

FINSKA: Hradecki, Arajuri (30. S. Vaisanen), Toivio, Uronen, Raitala, Sparv (71. Kauko), Tuominen, Kamara, Lod, Soiri (46. Pohjanpalo), Puki. Selektor: Marku Kanerva.

TOK UTAKMICE:

- KRAJ -

90+2 - Gojak je bio sebičan. Odlična kontra i prilika za peti gol BiH, ali nije uspio fudbaler zagrebačkog Dinama da pogodi cilj.

86 - Finiš utakmice na "Bilinom polju". Gosti pokušavaju smanjiti zaostatak, ali odbrana BiH odolijeva.

79 - GOOOL!!! Uspjeli su i FInci zatresti protivničku mrežu, Pohjanpalo je pogodio za 4.1.

76 - Posljednja izmjena Prosinečkog. Pjanić, nakon sjajne partije, ustupa mjesto Kruniću.

73 - GOOOL!!! Još jedna lopta u mreži Finaca.

Jajalo samo što je ušao u igru, upisuje asistenciju. Prvo je golman Finske sjajno odbranio udarac Gojaka, lopta je zatim kružila po kaznenom prostoru gostiju, a onda ju je prihvatio Hodžić i topovskim udarcem povisio na visokih 4:0.

72 - Blago zatišje nakon trećeg gola BiH.

71 - Sarić izlazi ispraćen aplauzom, Jajalo je na terenu.

62 - Kontranapad Finaca tri na tri, srećom Pohjanpalo nije precizan. Lopta završava pored desne stative Šehićevog gola.

58 - GOOOL!!! Pjanić pogađa za 3:0!

Bila je to prava opsada gola gostiju, prvo je pokušao Hodžić, zatim Kvržić, pa Cimirot, nakon čega se u gužvi najbolje zatim snašao fudbaler Juventusa i sjajnim udarcem povisio prednost "zmajeva".

57 - Prilika za prilikom pred golom Finaca. Prvo je pokušao Kvržić, zatim i Gojak, ali nema promjene rezultata.

54 - Prečka! Sjajan šut kapitena BiH, ali Hradecki vrhovima prstiju i okvir gola spašavaju Fince.

53 - Gojak sušen na samom rubu šesnaesterca, nova šansa za Pjanića. Raitala je takođe "požutio".

51 - Prva javna opomena na meču, za fudbalera Finske Uronena.

46 - Gostujući selektor već na startu nastavka izvršio je još jednu izmjenu i jasno je da će Finci u drugom dijelu pokušati svim silama napasti, kako bi izbrisali minus od dva gola. Napadač Bajer Leverkuzena Pohjanpalo zamijenio je Soirija.

46 - Počelo je drugo polivrijeme.

- kraj prvog poluvremena -

Agresivna igra "zmajeva" od samog početka meča donijela im je zaslužena dva gola prednosti nakon prvih 45 minuta. Izet Hajrović i Miralem Pjanić (iz penala) pogađali su mrežu Finaca.

45+2 - Još jedan odličan šut Hajrovića, ali biće samo korner.

45 - Prvi šut Finaca u okvir gola, Sparv je pokušao, ali nema problema za Šehića.

37 - GOOOL!!! Pjanić je neumoljiv sa "bijele tačke", kapiten "zmajeva" precizno pogađa za 2:0.

35 - Penal za BiH!

Gužva u šesnaestercu Finaca, nakon koje je Raitala igrao rukom. Pjanić se sprema da izvede najstrožu kaznu.

35 - Pritisak BiH i nakon vodećeg gola. Sada je Hodžićev pokušaj sa ruba šesnaesterca izblokiran.

33 - Reaguje selektor Finske i vrši izmjenu. Arajuri je izašao iz igre, zamijenio ga je Sauli Vaisanen.

29 - GOOOL!!! Hajrović sjajno pogađa, BiH vodi 1:0!

Fenomenalan dubinski pas Kvržića, a "rezervista" Hajrović, koji je prije samo desetak minuta ušao u igru, odlično pogađa mrežu Hradeckog.

27 - Brz kontranapad i prilika sada za Finsku, ali srećom po domaće lopta ne stiže do Pukija.

25 - Najbolja šansa za BiH. Odličan pas prema Hodžiću, ali u posljednjem trenutku Toivio blokira šut i lopta završava u korneru.

22 - Pritisak BiH i dalje je na snazi, ali Finci se odlično brane za sada.

20 - Sarić je ubacio sa lijeve strane, Kvržić pokušao iz voleja, ali lopta odlazi pored stative.

18 - Višća ipak ne može nastaviti meč, u igru će Hajrović.

14 - Zatresla se mreža Finske, Gojak je pogodio, ali je signaliziran ofsajd. Ostaje 0:0.

13 - Još jednom prijete domaći. Nakon Pjanićevog kornera, Bičakčić je šutirao glavom, ali preko gola.

13 - Prva prilika za BiH, ali Toivio je uspio izblokirati šut. Biće samo korner za "zmajeve".

11 - Višća je dobio udarac, ali nastaviće meč. Za svaki slučaj, Prosinečki je poslao Hajrovića na zagrijavanje.

10 - Konstantno se igra na polovini gostiju, ali još nema izglednih prilika. Pjanić će sada imati priliku za centaršut iz slobodnog udarca, sa desne strane. Ništa od opasnosti po gol Finaca, koji su uspjeli da izbace loptu u aut.

5 - Nešto konkretniji "zmajevi" na početku. Bio je i kratak prekid, zbog povrede Arajurija, na teren je morala ljekarska ekipa Finske.

1 - Počeo je duel u Zenici.

NAJVA UTAKMICE:

Reprezentacija Bih večeas na "Bilinom polju" u Zenici igra jednu od ključnih utakmica u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

Rival "zmajevima" je Finska, selekcija koja trenutno ima pet bodova više od BiH, te bi u slučaju bilo kog rezultata osim trijumfa tima Roberta Prosinečkog bilo više nego jasno da će bh. reprezentacija teško do jednog od prva dva mjesta, koja vode na prvenstvo Starog kontinenta.

Meč iz Zenice pratite UŽIVO na MONDU u tekstualnom prenosu.

Još dva meča grupe J na programu su večeras. Od 20.45 u derbiju se sastaju Italija i Grčke, dok je Lihtenštajn domaćin Jermeniji.

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.

Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka MONDO portalu.