“U Republici Srpskoj se vjeruje Aleksandru Vučiću”, ispalila je sinoć na RTRS-u premijerka dodavši da “ako je Vučić rekao to što je rekao, onda je to tako”.
Ima predsjednik Dodik taj običaj da o nekim naizgled nacionalno važnim stvarima govori u množini, pa se tim primjerom očigledno rukovodila i premijerka. Ta praksa je valjda na fonu Dodikove teze da Srpska nije podijeljeno društvo, a to valjda znači da, ako već nema podjela, onda svi mislimo isto, u prevodu baš kako misli on, ili u ovom slučaju ona.
Po ovoj školi mišljenja Srbi iz Srpske bezrezervno vjeruju Aleksandru Vučiću, kada, evo na primjer, kaže da je svojevremeno u Beograd stigao zahtjev iz Sarajeva da Dodik bude uhapšen zbog “neke tamo vile”. Istovremeno, ta škola mišljenja je u suprotnosti sa onom u kojoj se tvrdi da bi trebalo vjerovati institucijama poput, evo na primjer, Ministarstva pravde Srbije odakle je stigla potvrda da nije bilo zahtjeva za hapšenje već samo za provjeru određenih finansijskih transakcija.
Reći će neko da je Vučić predsjednik odnosno institucija, ali iz premijerkine sinoćnje izjave ostalo je nejasno da li se u Republici Srpskoj vjeruje Aleksandru Vučiću ili predsjedniku Aleksandru Vučiću. Razlika je, priznaćete, dramatična, jer Aleksandar Vučić je tek Aleksandar Vučić, a predsjednik Aleksandar Vučić je institucija, kao što je onomad bio i predsjednik Boris Tadić. I njemu se nekad vjerovalo, i na predizborne mitinge išlo, i na njima svašta govorilo.
Na ovom mjestu važno je izraziti zabrinutost zbog stava da se vjeruje Vučiću, bilo predsjedniku, bilo samo Vučiću. Evo, na primjer, kad je bio predsjednik, ne Republike, nego Vlade, Vučić je rekao da ne podržava održavanje referenduma o Danu Republike u Srpskoj, ali da podržava teritorijalni integritet BiH, kao i Srpske unutar BiH, u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom. Tih septembarskih dana bilo je potpuno jasno da Vučić ne želi da se građani Srpske na prvom poslijeratnom, pomalo istorijskom, referendumu izjasne o tome da li su za to da se 9. januar i dalje proslavlja kao Dan Republike i da smatra da je to loša opcija.
Čak 680.000 građana Srpske izašlo je taj referendum i 99,81 odsto njih je glasalo za čime su pokazali koliko vjeruju Vučiću.
Imamo li problem jer više od pola miliona ljudi ne vjeruje Vučiću ili to sa referendumom nije relevantno, a stvar sa hapšenjem jeste? Kako god, ima onih koji mogu da budu dovedeni u zabludu jer “ako je Vučić rekao to što je rekao, onda je to tako”. A prije desetak godina je, evo, na primjer, prilično precizno govorio o “nekoj tamo vili”. Doduše, tada nije bio predsjednik Vučić, nego samo Vučić. Generalni sekretar Vučić.
Htio sam da složim još par redova o ostalim posljedicama uzastopnih gostovanja Vučića i Dodika na “Happy” televiziji, u emisiji na koju se nadovezuju “Parovi”, ali u tom momentu stiže haber da će se Vučić i Bakir Izetbegović u ponedjeljak sastati sa Tajipom Erdoganom. Baš bi bilo neumjesno sada naglabati o “poturicama”, zar ne?