Status baterije na vašem telefonu otkriva mnogo više nego što možete da zamislite.
Postoji više načina na koji neko može pratiti vaše aktivnosti na internetu – od super kolačića koji ostaju na naše računare nakon otvorenih veb stranica, malvera i sličnog softvera pa sve do statusa baterije na telefonnu ili tabletu, ako je verovati istraživačima sa Univerziteta Stanford.
Napad može biti izvršen zahvaljujući HTML5 Battery Status API-ju koji dozvoljava serverima da odluče kada je potrebno poslati verziju sajta koja nije previše zahtevna. To im omogućava da vide koliko baterije je ostalo na uređaju sa kog se pristupa, kao i preostale procente baterije.
Ove informacije se mogu iskombinovati kao bi se došlo do polu-jedinstvenog identifikatora koji se može iskoristiti za praćenje uređaja i prikupljanje informacija u vezi sa sajtovima koji se posećuju sa tog uređaja. Prema istraživačima, postoji 14 miliona različitih kombinacija životnog veka baterije, preostalih procenata i preostalog vremena trajanja baterije, piše The Next Web.
Najveći problem sa ovakvim napadima jeste taj što vlasinici uređaja ne mogu da se odbrane jednostavnim uklanjanjem kolačića iz veb pregledača. VPN i blokatori reklama ne pomažu takođe. Treba priključiti telefon na punjač.
Maja meseca popularni taksi servis Uber je objavio da prati status baterije svojih korisnika, i kako kažu iz kompanije, korisnici čije baterije su gotovo prazne žele da plate veću cenu vožnje.
Trenutno se ovo ne može iskljčiti, ali kompanije koje stoje iza najvećih veb pregledača kažu da će uskoro obezbediti rešenje.