Kako su se Kingston Workflow Station i njegovi dodaci pokazali na našem testu? Saznajte u nastavku.
Profesionalci, ali i svi koji se tako osjećaju, dobro znaju koliko prebacivanje ogromne količine podataka može biti izazovno, pogotovo ukoliko je u cijeli proces uključeno više različitih memorijskih kartica i uređaja. Između potrage za odgovarajućim adapterima i kablovima te čekanja da se podaci prebace, jasno je da postoji prostor za rješenje koje će cijeli ritual znatno olakšati i sačuvati dragocjeno vrijeme.
Upravo se jedan takav gadget našao na našem testu, koji obećava brzinu, fleksibilnost i jednostavnost rada. U pitanju je Workflow Station, uređaj kompanije Kingston.
Riječ je o stanici koja je osmišljena da korisnicima omogući simultano prebacivanje podataka iz više izvora, bilo da je riječ o memorijskim karticama ili uređajima, i to na način kakav se baš i ne viđa često.
Workflow Station nije samo čitač kartica ili USB hub, već sveobuhvatna platforma za upravljanje podacima koja implementira modularni dizajn. To znači da korisnici mogu kombinovati module prema svojim potrebama, te sami odlučiti je li im nešto potrebno ili ne - na radnom stolu, ali i u pokretu.
Zato, hajde da vidimo što to Kingston Workflow Station ima za ponuditi, ali i kako se pokazao u svakodnevnom radu.
Koristan modularni dizajn
Izvor: Stefan StojanovićU kutiji smo pronašli stanicu, koja je stigla sa USB miniHUB modulom, adapter za napajanje i odgovarajući kabl. Za potrebe testa, Kingston nam je poslao i dva dodatna modula koja se posebno kupuju - čitač SD kartica i čitač microSD kartica.
Iako nam na prvi pogled nije tako djelovalo, Workflow Station kućište izrađeno je od plastike. Bokove prekriva metalik siva, dok su gornja i donja strana mat crne boje. I moduli vjerno prate ovu kombinaciju, pa ni u jednom momentu nismo pomislili da izgledaju kao da im tu nije mjesto, pogotovo zbog svog uniformnog oblika.
Sa svojih 292 grama, baza nije pretjerano lagana, ali ni pretjerano teška. Na stolu ne zauzima previše prostora zahvaljujući dimenzijama od 160,3 x 70,3 x 55,8 mm. Na donjoj strani nalaze se dvije gumene trake kako baza ne bi klizala, dok se na gornjoj strani nalaze četiri otvora za isto toliko modula. U svakom od njih pronaći ćete USB-C konektor koji ulazi u module.
Sami moduli su prilično lagani. Njihova pojedinačna težina iznosi svega oko 30 grama, ali ne ostavljaju dojam da su osjetljivi. USB miniHub modul posjeduje USB-A i USB-C portove za povezivanje uređaja, dok svaki od čitača nudi mogućnost očitavanja dvije SD ili microSD kartice po modulu. Svaki port i slot posjeduje zaseban LED indikator.
Izvor: Stefan Stojanovic/Stefan_StojanovicPodešavanje Kingston Workflow Station-a bilo je prilično lako. Sve što je bilo potrebno da uradimo jeste da stanicu postavimo na željeno mjesto na stolu, utaknemo USB-C i kabl za napajanje na poleđini, a zatim i da ubacimo module. Gdje će koji modul biti postavljen je stvar ličnog izbora, a instalacija dodatnog softvera na računaru nije bila potrebna.
Izvor: Stefan StojanovićIpak, ono što je nama bilo posebno interesantno je mogućnost korišćenja modula nezavisno od baze. Kako se uz svaki od njih dobija kratak USB-C kabl, vrlo lako se mogu istaći iz baze, ponijeti na teren ili putovanje i povezati sa laptopom. Zapravo, mi smo uspjeli da ih povežemo i sa Android telefonom. Veoma korisno.
Odlične performanse i simultani prenosi podataka
Izvor: Stefan StojanovićKingston tvrdi da je Workflow Station dizajniran da pruži odlične performanse i podrži simultani prenos podataka sa više uređaja i kartica, što je karakteristika koja ga izdvaja u odnosu na hub-ove i čitače koji podržavaju samo jedan slot za karticu.
Baza se pridržava USB 3.2 Gen 2 standarda, odnosno nudi brzine prenosa do teoretskih 1,25 GB/s (10 Gbps). S druge strane, moduli se pridržavaju USB 3.2 Gen 1 standarda i nude brzine prenosa do teoretskih 625 MB/s (5 Gbps).
Izvor: Stefan StojanovićNe dajte da vas začudi niži USB standard na modulima. Jednostavno, nema potrebe za većim brzinama jer se najbrže kartice današnjice pridržavaju UHS-II standarda, koji omogućava maksimalne teoretske brzine do 312 MB/s (2.496 Gbps), što je tačno upola onoga što Workflow čitači kartica nude. Ukoliko uzmemo u obzir da se na svakom čitaču nalaze dva slota, teoretski maksimum je popunjen.
Prilikom prebacivanja s jednog uređaja ili samo jedne SD ili microSD kartice, u našem testu smo zabilježili odlične brzine, ali imajte na umu da one uveliko zavise o karticama koje koristite. Ništa manje bitno, veza s računarom bila je nepogrešivo stabilna.
U situacijama kada smo istovremeno prebacivali fajlove s više izvora, primijetili smo određene padove u brzinama, ali to nismo smatrali značajnim nedostatkom. Sama mogućnost simultanog transfera štedi vrijeme već u startu, čak i da su se brzine prepolovile – što, srećom, nije bio slučaj.
Da li je Kingston Workflow Station za vas
Izvor: Stefan StojanovićJasno je kome je Workflow Station namijenjen – profesionalcima, kreatorima, fotografima i videografima koji redovno rukuju velikom količinom podataka, često dolazeći iz više različitih izvora.
Modularnost ovog uređaja njegova je velika prednost, pa bilo da se prebacivanje vrši za radnim stolom ili daleko od njega, riječ je o sveobuhvatnom rješenju koje se pokazalo izuzetno korisnim u svakodnevnom radu. I performanse su na visokom nivou, što je od ključne važnosti za nesmetan i brz rad.
Ako se pronalazite u svemu navedenom, Kingston Workflow Station biće odličan dodatak.
Jedina zamjerka koju imamo odnosi se na mali izbor modula. Zapravo, moduli koje smo spomenuli jedini su dostupni. Ako ništa drugo, voljeli bismo da je Kingston dodao barem vanjski SSD. Istina, uređaji poput Kingston XS1000 ili XS2000 mogu poslužiti kao zamjena, ali ova rješenja ne prate dizajn baze i modula.
(MONDO/SmartLife)