• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Brz Wi-Fi u dvorištu i garaži: Evo kako da pojačate signal kućne mreže na otvorenom

Autor Miloš B. Jovanović

Povećanje dometa kućne Wi-Fi mreže na dvorište, garažu, parking ili podrum ne zahtijeva komplikovana mrežna rješenja i može se izvesti na nekoliko različitih načina

 wi-fi jači signal napolju na otvorenom Izvor: Shutterstock

Ako signal vaše kućne Wi-Fi mreže prestaje na vratima vašeg doma, a imate potrebu da na nju povežete i uređaje u neposrednoj blizini van njega, možete se naći u problemu kada vam zatreba da npr. u dvorištu ili garaži povežete telefon, laptop ili neki drugi pametni uređaj.

Naravno, kućni ruter uvijek možete da pomjerite što je bliže moguće prozoru koji gleda u dvorište ili najbližem ulazu, ako dužina kabla to dozvoljava, ali to neće trajno riješiti problem.

Broj pametnih uređaja koji koriste internet na otvorenom, kao što su osvjetljenje, sigurnosne kamere, automatska vrata i slično... sve je veći, pa ukoliko ih koristite, ali i ako leti volite da kućni bioskop preslite u dvorište, moraćete da povećate domet svoje Wi-Fi mreže izvan spoljašnjih zidova vašeg doma.

Otporan na sve vremenske uslove

Postoji više rješenja za ovu namenu, čija instalacija ne zahtijeva neke ozbiljnije radove, ali treba imati u vidu da ona zahtijevaju određenu investiciju. Pojačivač Wi-Fi signala namijenjen za spoljnu upotrebu ili bežična pristupna tačka (engl. wireless access point), su najjednostavnija i istovremeno jedina rješenja koja podrazumijeva instaliranje hardvera napolju.

Pojačivač Wi-Fi signala za spoljnu upotrebu
Izvor: Shutterstock

Iako je uglavnom riječ je o uređajima koji se u većoj meri prave za velike korisnike, kao manje ili veće firme i kompanije, postoje i spoljni pojačivači Wi-Fi signala za individualnu "kućnu" upotrebu. Konstruisani su da budu izloženi promjenljivim vremenskim uslovima tokom cijele godine i opremljeni hardverom koji bežičnim putem komunicira sa kućnim ruterom obezbjeđujući stabilnu pokrivenost Wi-Fi signalom izvan objekta.

Prvi korak je pronalaženje pojačivača kompatibilnog sa vašim kućnim ruterom. A ukoliko uređaji nisu kompatabilni, možda ćete morati da kupite i novi ruter i tako nadogradite cijelu mrežu. Iako, kao što smo već pomenuli, ponuda pojačivača signala namijenjnih za "kućnu" upotrebu na otvorenom nije velika, oni se mogu naći u ponudi proizvođača kao što su Netgear, Ubiquiti, EnGenius i Hawking.

Pojačivač signala VS pristupna tačka

Pri kupovini pojačivača signala za spoljnu upotrebu prvo proverite stepen zaštite uređaja od temperatura, odnosno temperaturni opseg koji može da izdrži. IP ocena uređaja definiše njegovu otpornost na vremenske uslove, odnosno na prašinu i vodu. Najviša ocjena – IP69, znači da je pojačivač sigala potpuno zaštićen od prašine i da može da izdrži dug period vremena pod vodom.

Druga opcija podrazumijeva nešto komplikovanija podešavanja, a riječ je o instalranju spoljne pristupne tačke, kakva je npr. Access Point U6 kompanije Ubiquiti.

Bežična pristupna tačka
Izvor: Shutterstock

Ona omogućava podešavanje odvojenih režima rada za različite mreže u rasponu od 2,4GHz i 5GHz. Tako je npr. moguće podesiti vezu između rutera i pristupne tačke na opseg od 5GHz, a režim pristupne tačke, putem koje će se spoljni uređaji povezivati na mrežu, na 2,4GHz. Takvo podešavanje će malo ograničiti brzinu u odnosu na kućnu mrežu, ali bi signal trebalo da bude stabilniji a uređaji će moći u potpunosti da koriste propusni opseg od 2,4GHz.

"Mesh" i ostala rješenja

- Mrežni Wi-Fi sistem

Za ovu namjenu moguće je napraviti i tzv. mrežni Wi-Fi sistem (engl. mesh Wi-Fi system). To podrazumijeva da ruter kućne mreže, mimo uređaja koji su na nju povezani, možde da ima jedan, dva ili više satelita koji mogu da pokrivaju veći spoljni prostor.

Kod ovakve mreže, ruter je postavljen na centralno mjesto u objektu, a satelitske jedinice što bliže spoljašnjem prostoru. Ovdje postoji ograničenje udaljenosti, pa tako Asus npr. preporučuje da satelitska jedinica bude postavljena na udaljenosti od 10 do 15 metara od rutera i ostalih jedinica.

Sateliti mesh sistema
Izvor: Shutterstock

Nedostatak ovog sistema je to što će zidovi i dalje ometati i oslabiti signal, pa se treba malo "poigrati" sa lokacijama na koje će sateliti biti postavljeni da biste otkrili mesto sa koga će imati najbolju spoljašnju pokrivenost.

- "Obični" pojačivači

Sve ovo je mooguće izvesti i pomoću kućnog rutera u kombinaciji sa "običnim" kućnim pojačivačvima Wi-Fi signala, gde oni zauzimaju mjesto mrežnih satelitskih jedinica. Međutim, većina bežičnih pojačivača će prepoloviti jačinu osnovnog Wi-Fi signala, pošto koriste isti kanal i za prijem, i za dalje emitovanje. To znači da će veza biti sporija kada je neki uređaj povezani na pojačivač, umjesto direktno na ruter.

Ovo problem se može riješiti upotrebom tropojasnog pojačivač sa dodatnom mrežom od 5GHz, koja može biti veza sa ruterom, čime se dobija maksimalna propusnost pojačivača.

Izvor: Shutterstock

- Električni adapteri

Jedno od najpovoljnijih rešenja za pojačavanje Wi-Fi signala je upotreba električnih adaptera koji postojeću strujnu instalaciju u objektu pretvaraju u Wi-Fi mrežu.

Adapter se prvo uključi u utikač i kablom poveže na ruter, a zatim se drugi adapter uključi u drugu utičnicu bilo gdje u stanu. Potom se računar ili drugi uređaj povežu na njega, čime se dobija mreža brzine koju emituje sam ruter, čiji domet može biti i do nekoliko stotina metara (u zavisnosti od adaptera).

Problem kod ovog rješenja je što adapteri uglavnom nisu otporni na različite vremenske uslove, pa mogu biti oštećeni ukoliko duže vremena ostanu uključeni u spoljnu utičnicu. Takođe, ukoliko su duže vremena uključeni u pokrivenu utičnicu, mogu da se pregriju.

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS