OnePlus 5 predstojeći vodeći model kompanije OnePlus, dolazi sa vrhunskim dizajnom i komponentama, kao i vanserijskom kamerom, za koju veruju da će im doneti pobedu nad velikim proizvođačima.
U svetu pametnih telefona, postoje, u suštini, dva brenda koji vode trku, kao i gomila drugih koji prate. Apple i Samsung su na čelu čopora zbog velikog broja razloga, ali je njihova sposobnost da naprave izuzetne kamere ono što je teško drugima da sustignu. Zahvaljujući efikasnosti lanca snabdevanja pametnih telefona, svako može ugraditi processor visokih specifikacija, dizajnirati metalno kućište i staviti Android na telefon. Ali je mnogo teže razviti mobilnu kameru koja će voditi u svojoj klasi. Samo je Google uspeo prići vodećima, i to samo u poslednjih godinu dana.
OnePlus je jedan od tih izazivača koji jure vodeće kompanije. Dobio je pohvale za svoje premijum telephone koji imaju vrhunske specifikacije i performance bez visoke cene. Ali i pored toga, OnePlus nije napravio telefon koji može da se nosi sa najboljim kamerama na tržištu. “OnePlus 3 se mogao takmičiti sa flagship telefonima, ali kamera mu je dobra kamera, ali ne i izuzetna kamera,” priznao je i Karl Pei, suosnivač kompanije za njihov telefon iz 2016. godine.
Tako da su za njihov najnoviji telefon, OnePlus 5, u kompaniji se fokusirali na ispravljanje toga. Ulozi su visoki, OnePlus se već dokazao da može da napravi telefon sa brzim performansama i kvalitetnim dizajnom, ali se još uvek nije u potpunosti dokazao, kada je reč o kamerama.
OnePlus iskorišćava činjenicu da je lociran u Šenženu, Kini. “Ako pravite hardver, Šenžen je verovatno najbolje mesto na svetu za vas,” kaže Lau. “Ne samo da smo blizu fabrike, nego sui svi dobavljači u blizini.”
Pa i pored prednosti lokacije u Šenženu, centru sveta kada je reč o proizvodnji elektronike, OnePlus i dalje ne može da nabavi najbolje komponente koje druge kompanije možda imaju. Ipak, i Apple i Samsung su ogromne multinacionalne kompanije koje proizvode svoje procesore, a Samsung je jedan od glavnih proizvođača ekrana na svetu. U poređenju sa njima OnePlus je mala kompanija, koja zauzima dva sprata u jednoj zgradi, i razvija po jedan telefon godišnje.
Zato se OnePlus koncentrisao na ono što može da pruži, a to je bolja kamera. OnePlus 5 ima sistem duple kamere, što je prvi put za ovu kompaniju.
Mnogi proizvođači polako prelaze na ovaj sistem, mada svaka kompanija ima svoju, drugačiju, kombinaciju kamera. OnePlus se odlučio za kombinaciju standardne i kamere sa tele-foto objektivom, slično Apple-ovom iPhone 7 Plus uređaju. “Istraživali smo duple kamere prošle godine, ali smo znali da će troškovi edukacije biti previsoki,” objašnjava Lau. “Moramo da se zahvalimo Apple-u za edukaciju tržišta umesto nas.” Glavna kamera je Sony uređaj od 16 megapiksela sa f/1.7 otvorom blende. Druga kamera ima Sony sensor od 20 megapiksela, sa f/2.6 telefoto objektivom. OnePlus tvrdi da je ovo “sistem duple kamere sa najvećom rezolucijom na pametnim telefonima današnjice.”
Druga kamera se koristi kao zum: dozvoljava vam da se približite subjektu bez potrebe da isecate (crop) fotografiju. Još bitnije, takođe omogućava još jednu opciju koja je poznata iPhone 7 Plus vlasnicima: specijalni portret mod koji emulira efekat plitke dubine polja, kakav možete dobiti sa velikim DSLR apartatima. Lau kaže da ”najveća potrošačka vrednost duplih kamera je portret mod.”
Ostatak telefona održava ono što već znamo o OnePlus uređajima: ima Qualcomm-ov najnoviji i najboli processor, više RAM memorije od laptopa, i ispolirano aluminijumsko telo. Softver na OnePlus 5 je sličan onome na Google Pixel telefonima, ali sa dodatim opcijama, poput specijalnog moda za čitanje, koji čini da displej telefona izgleda veoma slično Kindle čitaču e-knjiga. Poput svojih prethodnika, OnePlus 5 izgleda i deluje kao premijum telefon za koji bi potrošili i više od 700 dolara, dok mu je cena zapravo oko 500, prenosi The Verge.