Sarajevo preskočilo Borac na vrhu! Fanimo i Mešanović razbili indisponirani "žuti" Željezničar!

Sarajevski derbi na "Koševu" u okviru 28. kola m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine bez većih problema pripao je "bordo" timu, koji je potisnuo Borac sa prve pozicije.

sarajevo - željezničar, 28. kolo, plbih, prenos, arena sport Izvor: MONDO/Sport1/Sanel Konjhodžić

Sarajevo je opet lider m:tel Premijer lige BiH!

"Bordo" tim je dočekao Željezničar u 143. sarajevskom derbiju i ispratio sa tri komada u mreži, a moglo je biti i više!

SARAJEVO - ŽELJEZNIČAR 3:1 (2:0)

Izabranici Vinka Marinovića su u potpunosti kontrolisali utakmicu, od prvog do posljednjeg minuta s obzirom da su već na poluvremenu imali dva gola prednosti.

Nakon inicijative od samog starta, mrežu Filipa Erića prvi je načeo Matijas Fanimo u 38. minutu, da bi do odlaska na odmor Jasmin Mešanović povisio rezultat na 2:0.

Danas poprilično neprepoznatljivi Željezničar zbog žute boje dresova ali i same igre, s obzirom da u prvom poluvremenu nije stvorio nijednu šansu osim kontranapada Semira Štilića, ipak je dobio priliku u 54. minutu da se vrati u meč nakon što je Mirko Oremuš oborio Mustafu Mujezinovića u kaznenom prostoru, a sudija Haris Kaljanac pokazao na bijelu tačku.

Sa "kreča" je šutirao Štilić, ali je odbranio golman Sarajeva Adnan Kovačević!

I tu je bio kraj za plave sa "Grbavice".

Već u narednom napadu uslijedila je kazna i slobodan udarac Fanima, koji je sa 17 metara majstorski pogodio Erićev ugao za ubjedljivih 3:0.

Poslije toga, Blaž Slišković je napravio nekoliko izmjena, koje su u 72. minutu kreirale počasni pogodak - tačnije Luka Juričić za, kako se ispostavilo, konačnih 3:1.

Do kraja je Sarajevo imalo još nekoliko dobrih šansi da stigne i do ubjedljivije pobjede, ali niko na "Koševu" neće biti razočaran ni ovom pobjedom, koja je potisnula banjalučki Borac sa prvog mjesta.

Želji je ovo bio 43. poraz u derbijima sa Sarajevom, uz 45 pobjeda, dok je 55 mečeva okončano neriješeno.

NAJAVA

Sarajevo je pod imperativom pobjede nad gradskim rivalom Željezničarom u 123. prvenstvenom derbiju, a ukupno 143. po redu.

Izabranici Vinka Marinovića su ispustili veliku bodovnu prednost ovog proljeća, što je iskoristio Borac iz Banjaluke i preuzeo vrh tabele.

Međutim, poslije remija Banjalučana u mostarskim Vrapčićima protiv Veleža (1:1), "bordo" tim se eventualnom pobjedom nad Željom vraća na lidersku poziciju na pet utakmica prije kraja sezone.

Iako Sarajevo igra dosta promjenljivo u posljednje vrijeme, ipak važi za favorita protiv ekipe Blaža Sliškovića, koja s druge strane u posljednjih 10 utakmica nije ostvarila nijedan trijumf.

Međutim, ovo je ipak derbi pa su sva tri znaka moguća, što je mislio i strateg "bordo" tima Vinko Marinović rekavši da je ovo veoma specifična utakmica u kojoj detalji odluče pobjednika.

"Moramo biti skoncentrisani svih 90 minuta, a ako to ostvarimo, možemo da se nadamo pozitivnom rezultatu", rekao je Marinović.

Njegov kolega iz plavog tabora, popularni Baka, koji je naslijedio Amara Osima na klupi Želje, očekuje da derbi bude prekretnica za njegov tim u pozitivnom smislu.

"Onaj ko bude imao više motiva, htijenja i volje dobiće utakmicu", naglasio je Slišković u najavi 143. po redu sarajevskog derbija.

Željo je nešto uspješniji u međusobnom omjeru - zabilježio je 45 pobjeda, Sarajevo se radovalo 42 puta, dok je 55 mečeva okončano neriješeno.

18:51

- kraj -

U 143. sarajevskom derbiju, zasluženo je slavilo Sarajevo rezultatom 3:1, a taj ishod je mogao da bude i ubjedljivi.

18:38

HEBIBOVIĆ!

Sijevnula je kontra Sarajeva, Hebibović je izišao sam ispred Erića, ali je loše šutirao i omogućio Čelikoviću da otkloni opasnost.

18:34

Promjena u "bordo" timu

Umjesto Aleksandra Pejovića u igri je Sven Tino Sušić.

18:30

GOOOOL!

Rezervista Željezničara Luka Juričić se odlično snašao i poslao loptu pod prečku - 3:1.

18:25

PEJOVIĆ

Moglo je Sarajevo da postigne i četvrti pogodak protiv potpuno indisponiranog Želje, ali je Pejović poslije kontranapada bio neprecizan iskosa sa lijeve strane.

18:20

Junaci Sarajeva napuštaju teren

Fanimo i Mešanović su odradili šta je bilo potrebno, pa ih je trener Sarajeva Vinko Marinović izveo iz igre, a u vatru gurnuo Hebibovića i Handžića.

18:18

GOOOL!

Promašeni penal Želje, surovo je kaznio Matijas Fanimo i postigao svoj jubilarni 10. gol u sezoni! Majstorski je opalio po lopti, šutiravši u Erićev ugao - 3:0

18:14

Slobodnjak za Sarajevo!

Mešanović je izborio slobodan udarac na ivici kaznenog prostora.

18:10

PENAL!

Jedanaesterac za Željezničar! Oremuš je oborio Mujezinovića u kaznenom prostoru, a sudija Kaljanac pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo Štilić, ali je sjajno odbranio golman Sarajeva Adnan Kovačević!

18:08

Željo pokušava da smanji

18:02

Nastavljen je derbi na "Koševu"

17:47

- poluvrijeme -

Sarajevo je bilo bolje u prvih 45 minuta i zasluženo ima sigurno vođstvo protiv Želje, koji je danas potpuno bezopasan, osim u situaciji kad je izblokiran Semir Štilić.

17:45

GOOOL!

Domaćin je u 45. minutu povisio prednost. Poslije greške Blaževića, uslijedio je mat u tri poteza, koji je rutinski završio Jasmin Mešanović - 2:0.

17:40

Mešanović!

Odličan udarac Jasmina Mešanovića sa 20-ak metara još bolje je odbranio golman Željezničara FIlip Erić.

17:36

GOOOL!

"Bordo" tim je poveo u 38. minutu - Mešanović je uposlio Matijasa Fanima, koji je pobjegao svom čuvaru i poslao loptu u mrežu Filipa Erića - 1:0. Bio je to deveti pogodak u prvenstvu engleskog internacionalca.

17:24

Jubilej Mešanovića

Desetka Sarajeva Jasmin Mešanović igra svoj 150. meč u m:tel Premijer ligi BiH.

17:22

Žuti kartoni

Sudija Haris Kaljanac opomenuo je Dupovca u bordo timu, ali i Kosorića i Ikića u ekipi "žutih" sa Grbavice.

17:19

ŠTILIĆ!

Stopostotona šansa za Željezničar, Semir Štilić je istrčao kontranapad i izišao sam ispred golmana Sarajeva, ali je Andrej Đokanović uklizavanjem izbacio loptu u korner. Prethodno je loptu oduzeo Ivan Lendrić i uposlio kapitena Želje.

17:15

Mustedanagić je pokušao

Zinedin Mustedanagić šutirao je sa nekih 20-ak metara, ali visoko iznad prečke. Bez opasnosti za Želju.

17:06

Fanimo!

Mustedanagić je uputio odličnu loptu za Fanima, koji je izbjegao ofsajd, ali je njegov centaršut u peterac izblokiran. Na kraju, ništa ni od kornera za Sarajevo.

17:05

Inicijativa "bordo" ekipa

U uvodnim minutama susreta na "Koševu", Sarajevo ima inicijativu i više loptu u posjedu, međutim, zasad nema opasnosti niti ozbiljnijih šansi.

17:01

Jasmin Mešanović je zatresao mrežu!

Ali, gol Sarajeva je opravdano ponošten zbog ofsajda.

16:57

Počelo je!

16:23

Glavi sudija je iz Sarajeva

Sarajlija Haris Kaljanac biće glavni arbitar sarajevskog derbija a pomagaće mu Amer Macić iz Mostara i Dženan Milić iz Sarajeva.

16:08

SASTAVI

Sarajevo: Kovačević, Pidro, Oremuš, Mustedanagić, Mešanović, Velkoski, Miličević, Pejović, Đokanović, Dupovac, Fanimo.

Rezerve: Džafić, Bešić, Hebibović, Hodžić, Jukić, Dervišagić, Milanović, Handžić, Sušić. Trener: Vinko Marinović

-45’ l Današnju utakmicu započinjemo u sljedećem sastavu. #mtelplbih #BordoPorodica ⚪️

Posted by FK Sarajevo on Saturday, May 1, 2021

Željezničar: Erić, Kosorić, Štilić, Alispahić, Blažević, Bojo, Čeliković, Lendrić, Ikić, Gasal, Šehić.

Rezerve: Bender, Miletić, Subašić, Mujezinović, Juričić, Vrhovac, Veselinović, Bekrić. Trener: Blaž Slišković