Ludilo u istanbulskom derbiju: Tuča, preokret, isključenje Terima, gol u 94. i čestitka od legende Argentine!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Galatasaraj poveo 2:1, Fenerbahče pobijedio 1:2! I to je viđeno u "interkontinentalnom derbiju"!

turski derbi fenerbahče pobijedio galatasaraj ernan krespo čestitao Izvor: Anadolija/ Arif Hudaverdi Jaman

Večeras gori azijski dio Istanbula!

Fudbaleri Fenerbahče savladali su Galatasaraj 2:1 u vječitom istanbulskom derbiju u kojem je viđeno praktično sve.

Tuča, preokret, isključenje Terima i gol za pobjedu u 94. minutu obilježili su 394. okršaj Galatasaraja i Fenerbahčea odigran u nedjelju na Nef stadionu u Istanbulu.

Za paklenu atmosferu, kao i uvijek pobrinuli su se navijači na tribinama, a za dramu i tugu na evropskoj strani Istabula fudbaleri jednog i drugog tima, pa i sudije, od onih na terenu, do onih u VAR sobi.

A počelo je dobro za Galatu. Napadač domaćih Kerem Akturkoglu u 16. minutu doveo je svoj tim u vođstvo, ali otprilike toliko trajala je i radost navijača Galatasaraja.

Bivši igrač Real Madrida i Arsenala Mesut Ozil u 31. minutu izjednačio je na 1:1, iako mu je trebala potvrda glavnog sudije Halila Umute Melera i njegovih pomoćnika u VAR sobi da gol važi i da prethodno nije bilo ofsajda.

Istanbulski derbi ne bi bio to kada ne bi bilo varnica na terenu, a tako je bilo i ovog puta. Glavni arbitar imao je pune ruke posla, viđeno je nekoliko spornih situacija, kada su i jedni i drugi tražili jedanaesterac, a umalo je došlo i do opšte tuče na terenu.

Fenerbahče je meč završio sa igračem manje pošto je Marsel Tiseran isključen zbog dva žuta kartona, a u posljednjim trenucima meča prava drama!

Mbaje Dijan postigao je gol kojim je Galatasaraj poveo 2:1, međutim, meč je završen potpuno drugačijim rezultatom – 1:2!

Nakon intervencije iz VAR sobe Galatasaraj je u 87. minutu jostao bez tog gola koji je poništen, a uskoro i bez ičega.

Igrao se 94. minut kada je Portugalac Migel Krespo zatresao mrežu za pobjedu Fenerbahčea, ukupno 147. u derbijima protiv Galatasaraja (uz 125 poraza i 122 remija).

Ni nakon njegovog gola nije se završila drama.

U posljednjim trenucima meča domaći su tražili jedanaesterac zbog prekršaja u šesnaestercu, ali on nije dosuđen, pa je legendarni trener Galatasaraja Fatih Terim pobjesnio.

Nakon što ga je isključio, sudija Umut Meler odsvirao je kraj i vjerovatno označio početak slavlja u azijskom dijelu Istanbula.
Njihov heroj, Migel Krespo, uskoro je dobio čestitku od svog imenjaka.

Legendarni argentinski fudbaler Ernan Krespo napisao mu je na tviteru "Svaka čast, brate! uz nekoliko smajlija.

Nakon 13 odigranih utakmica, Fenerbahčeje na petom mjestu na tabeli turske Superlige ima 23 boda, a Galatasaraj je osmi sa dva boda manje. Lider na tabeli Trabzonspor ima 30 bodova i utakmicu manje.