Vatren derbi na "San Siru": Rafael Leao ispisao istoriju "Derbija dela Madonina" - Džeko rekorder!

Mladi golgeter postao je prvi Portugalac koji je postigao gol u gradskom derbiju između Milana i Intera.

Milan - Inter, Lautaro Martinez - Rafael Leao Izvor: EPA/ROBERTO BREGANI/ANSA

Spektakularan 199. prvenstveni "Derbi dela Madonina", pred prepunim tribinama "San Sira", u potpunosti je obilježio Rafael Leao.

Napadač Milana postao je prvi Portugalac koji je postigao gol u gradskom derbiju Milana, i to ne jedan, nego dva, a upisao je u asistenciju u trijumfu "rosonera" 3:2 (1:1).

Nije mnogo Portugalaca učestvovalo u milanskom derbiju, ali ipak nevjerovatno zvuči da recimo jedan Luis Figo, pa ni Rui Košta, nisu uspjeli da se upišu u strijelce noseći dres Intera, odnosno Milana.

Leau je to pošlo za rukom u 28. i 60. minutu, a između dva gola stigao je i da asistira Olivijeu Žiruu. Poveo je Inter golom Marcela Brozovića u 21. minutu, ali su formalni domaćini preokrenuli na 3:1, da bi posljednji gol na meču postigao Edin Džeko, za konačnih 3:2.

Sa 36 godina i 170 dana, Džeko je postao najstariji strijelac Intera u duelima s Milanom.

Bio je to prvi gol bh. reprezentativca u novoj sezoni.

Izvor: EPA/ROBERTO BREGANI/ANSA

Do kraja se rezultat nije mijenjao, iako je za to bilo prilika. Prije svega pred golom domaćina. Imao je Inter nekoliko izuzetno dobrih šansi da se vrati u meč, ali Majk Menjon je bio sjajan, te nije dozvolio da i treća lopta završi iza njegovih leđa.

U terminu od 20.45 odigran je još jedan derbi. Napoli je nakon preokreta slavio u duelu sa Laciom, i to četvrti put zaredom, te tako "nebeskoplavim" nanio prvi ovosezonski poraz.

Tim Lučana Spaletija tako se na vrhu tabele izjednačio sa Milanom.