Nesvakidašnje situacije na meču Bolonja - Juventus: DVA PENALA dosudila VAR soba, glavni sudija NIJE IMAO "PRAVO GLASA"!

Poznat je i razlog zašto je Simone Soca morao da ispoštuje odluke iz VAR sobe.

Monitor nije radio, odluku o penalu donijeta u VAR sobi Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Kontroverzne situacije na posljednjem meču 32. kola Serije A.

U duelu između Bolonje i Juventusa domaćinu, a zatim i gostu, dodijeljen je penal direktno iz VAR sobe, a da glavni sudija nije imao priliku da se uvjeri da li je ova odluka ispravna ili ne, pa je morao sa prihvati  sugestije VAR sudije.

Od početka utakmice, izvještači DAZN-a su primijetili da su obje klupe obaviještene da monitor za VAR ne funkcioniše. To je postalo ozbiljan problem kada je Rikardo Orsolini pao u šesnaestercu nakon kontakta sa Danilom, a sudija Simone Soca odlučio je da se igra nastavi.

Obično bi VAR pregledao snimak i preporučio pregled na terenu, što bi omogućilo sudiji da potvrdi ili promijeni svoju prvobitnu odluku. Međutim, zbog tehničkih problema i činjenice da monitor nije radio, u ovom slučaju je Soca dozvolio VAR sudiji Paolu Silviju Macoleniju da donese odluku umjesto njega i dodijeli penal.

To nije uobičajeni protokol, ali u posebnim okolnostima, ovaj pristup može biti prihvaćen. Igrači Juventusa su bili bijesni zbog kršenja protokola, jer nisu znali da monitor ne radi od početka utakmice.

Prekid je trajao nekoliko minuta, a onda je Soca pokazao na "kreč", odakle je Orsolini pogodio i donio prednost Bolonji.

Kako je Soca dosudio penal za domaće u 10. minutu, tako je isto reagovao 20 minuta kasnije na drugoj strani. Ipak, za razliku od Orsolinija, Arkadijuš Milik nije iskoristio jedanaesterac i ostalo je 1:0.

Ipak, Poljak se iskupio u drugom poluvremenu. U 61. minutu izjednačio je na 1:1, ali gosti nisu imali snage da u potpunosti preokrenu rezultat, te su morali da se zadovolje bodom.