Aldin Hrvanović

Debitantski meč Zrinjskog u grupnoj fazi Konferencijske lige nije mogao donijeti bolji fudbal i uzbudljiviji meč - ovakav preokret odavno nije viđen.

Aldin Hrvanović Izvor: Promo/HŠK Zrinjski Mostar

Kako opisati ono što je večeras viđeno u Mostaru? Riječima - teško!

U prvom meču jednog bh. tima u grupnoj fazi takmičenja, Konferencijske lige, Zrinjski je na stadionu "Pod Bijelim brijegom" porazio AZ Alkmar 4:3 nestvarnim preokretom, nakon što je u prvom poluvremenu gubio 0:3.

ZRINJSKI - AZ ALKMAR 4:3 (0:3)
/Kožulj 48, 81, Ćorluka 68, Hrvanović 71 - Brederode 10, Mijnans 32, De Vit 44/

Holandski tim od prvog minuta jurnuo je ka golu Zrinjskog i poveo već u 10. minutu preko Mirona van Brederodea. Imali su gosti terensku inicijativu i nakon vođstva, nastavljen je pritisak i drugi gol stigao je u 32. minutu, kada je mrežu Mostaraca zatresao Sven Mijnans. Kada je u 44. minutu pogodio i Dani de Vit, rijetko ko mogao je zamisliti da "plemići" mogu izbjeći poraz.

Ništa nije polazilo za nogom bh. šampionu, praktično da za 45 minuta nije zaprijetio golu rivala, a onda je neke nestvarne stvari napravio Krunoslav Rendulić u drugom poluvremenu.

Na teren je od starta drugog dijela poslao Zvonimira Kožulja, koji je već u 48. minutu spektakularno pogodio iz slobodnog udarca i prednost gostiju počela je da se topi.

Josip Ćorluka zatim je u 68. minutu fenomenalno pogodio, doveo "plemiće" do 2:3 i vratio nadu Zrinjskom.

Zatim je uslijedila još jedna nevjerovatna rekacija Rendulića. U 70. minutu u igru je poslao Matiju Malekinušića i Aldina Hrvanovića, a samo nekoliko sekundi kasnije, oni su mu se oduševili golom za 3:3 i erupciju oduševljenja na stadionu u Mostaru.

Malekinušić je prograo Hrvanovića, a ovaj milimetarski precizno donio svom timu izjednačenje.

Vidjelo se tada da mostarski tim ne želi da stane i da, uz pomoć navijača, hoće sva tri boda.

I to se desilo. U 81. minutu Kožulj je pratio akciju svog tima, maestralni Malekinušić je pogodio stativu, ali je na nju natrčao Kožulj i golom AZ Alkmara Metju Rajan matiran je četvrti put večeras.

Uslijedilo je nezapamćeno slavlje domaćih navijača. Niko nije mogao da vjeruje šta se desilo večeras u Mostaru, ali Zrinjski je upisao tri boda i stigao do istorijske pobjede u prvom nastupu u grupnoj fazi jednog evropskog takmičenja.

Dodajmo da u drugom meču grupe E Legija savladala Astonu Vilu 3:2, tako da su Mostarci nakon prvog kola lideri!

• ZRINJSKI: Marić, Ćorluka, Radić, Jakovljević, Memija, Ivančić (81. Bradarić), Balić (46. Kožulj), Čanađija (63. Kiš), Ćuže (70. Malekinušić), Bilija, Tičinović (70. Hrvanović). Trener: Krunoslav Rendulić.
  • AZ ALKMAR: Rajan, Sugavara, Bazur (87. Odgard), Penetra, Volfe, Klasi, De Vit, Mijnans (83. Gudmijn), Lado (64. Sadik), Pavlidis, Van Brederode (64. Van Bomel). Trener: Paskal Jansen.

Detalje meča potražite klikom na karticu "RAZVOJ DOGAĐAJA".

NAJAVA UTAKMICE:

Zrinjski je plasmanom u Konferencijsku ligu već ispisao istoriju bh. fudbala i postao prvi klub iz BiH koji će zaigrati u grupnoj fazi jednog evropskog klupskog takmičenja.

Iako prilikom žrijeba nije imao sreće i dodijeljena mu je "grupa smrti", šampion BiH pokušaće u premijernom nastupu u grupi sa AZ Alkmarom, Aston Vilom i Legijom ostvariti što bolji učinak i tako uljepšati debi u Evropi.

Prvi meč grupe E "plemići" igraju pred domaćim navijačama od 18.45, na stadionu "Pod Bijelim brijegom" u Mostaru, a rival će im biti holandski AZ Alkmar, prošlosezonski polufinalista trećeg po jačlini klupskog takmičenja na Starom kontinentu.

Uoči ovog meča, dogodio se i incident, u kojem su u ranim jutarnjim časovima napadnuti navijači iz Holandije.

Pogledajte šta je u najavi meča rekao Krunoslav Rendulić, trener šampiona BiH.

20:40

KRAJ

Nestvarna pobjeda Zrinjskog!

20:39

96' - Marić brani!

Pokušaj AZ Alkmara u 96. minutu, iako je meč produžen četiri minuta. Marić sjajno brani!

20:35

90+1' - Četiri minuta nadoknade

20:27

81' - GOOOL!!! Nestvaran preokret Zrinjskog!

Još jedna lopta u mreži gostiju - Zrinjski je preokrenuo od 0:3 do 4:3!

Kakve izmjene je izvršio Rendulić, ponovo je Kožulj strijelac. Malekinušić je pogodio stativu, na pravom mjestu našao se Kožulj i proslijedio loptu u gol Holanđana. U šoku su gosti, ne vjeruju šta im se dešava u drugom poluvremenu.

20:24

81 - Rendulić vrši novu promjenu

Ivančića mijenja Bradarić, koji će odigrati posljednjih desetak minuta.

20:20

72' - Hrvanović je dobio žuti karton nakon gola

20:17

71' - GOOOL!!! Hrvanović odmah pogađa - 3:3 je u Mostaru!

Kakva akcija "rezervista" i evrogol Hrvanovića!

Samo par trenutaka proveo je na terenu, a onda iskoristio asistenciju Malekinušića, koji je takođe ušao s klupe, za erupciju oduševljenja na tribinama stadiona "Pod Bijelim brijegom".

20:16

70' - Hrvanović i Malekinušić u igri

Zamijenili su Ćužea i Tičinovića.

20:13

68' - GOOOL!!! Kakva majstorija Ćorluke!

Ako je Kožulj postigao spektakularan gol iz slobodnog udarca, šta reći za pogodak Ćorluke?!

Vukao je loptu po lijevoj strani, a onda je uslijedio strašan šut i fenomenalan gol za 2:3!

20:12

67' - Sreća za Zrinjski

Pavlidis pogađa stativu, velika sreća za Zrinjski.

20:08

64' - Dvostruka izmjena kod AZ-a

Strijelac prvog gola Brederode i Lado su izašli iz igre, umjesto njih na terenu su Van Bomel i Sadik.

20:07

63' - Nova izmjena u redovima "plemića"

Kiš ulazi umjesto Čanađije.

20:06

62' - Period mirnije igre

Nakon gola Zrinjskog, nema uzbuđenja u Mostaru.

19:53

48' - GOOOL!!! Bomba Kožulja, sada je 1:3!

Sjajan gol Kožulja iz slobodnog udarca. Nepuna tri minuta proveo je na terenu i smanjio zaostatak Mostaraca.

Uhvatio je golmana Az Alkmara Rajana "na spavanju" i fenomenalno pogodio za 1:3!

19:49

46' - Počelo je drugo poluvrijeme

19:48

Izmjena

Balić je ostao u svlačionici na poluvremenu, zamijenio ga je Kožulj.

19:34

- poluvrijeme -

Ubjedljivo vođstvo AZ Alkmara u Mostaru. Bh. šampion gubi 0:3, strijelci za goste bili su Van Brederode u 10, Mijnans u 32. i De Vit u 44. minutu.

19:32

44' - GOOOL!!! Još jedna lopta u mreži Zrinjskog

Već je 0:3 na semaforu.

De Vit je ostao sam u šesnaestercu Mostaraca što je kaznio i pogodio za ubjedljivo vođstvo Holanđana u finišu prvog poluvremena.

19:28

42' - Žuti karton za Jakovljevića

Prva javna opomena na meču, "požutio" je Jakovljević zbog oštrog starta i prekršaja nad Pavlidisom.

19:27

40' - Pad Bilbije

Bilbija je nadskočio svog čuvara, a onda nespretno pao na teren, direktno licem prema travnjaku. Srećom, čini se da kapiten Zrinjskog nije povrijeđen.

19:20

32' - GOOOL!!! Novi pogodak za AZ, već je 0:2!

Zrinjski već sada ima veliki zaostatak. Mijnans je pogodio za 0:2!

19:17

30' - Dobra šansa za Zrinjski, ali ofsajd

Ubacivanje Čanadžije, Ćuže sjajno šutira i Rajan brani, ali ipak je signaliziran ofsajd.

19:06

20' - Pritisak Zrinjskog

Bude se Mostarci. Bila je gužva u kaznenom prostoru gostiju, ali Balić je izblokiran.

19:02

15' - Konačno napad i Zrinjskog

Tek nakon 15 minuta domaći su stigli pred gol AZ Alkmara. Šutirao je Ivančić, ali nije bilo opasnosti po gostujući gol.

18:57

10' - GOOOL!!! AZ Alkmar je poveo u Mostaru!

Holandski tim krunisao je terensku nadmoć i poveo već u 10. minutu. Strijelac je bio Van Brederode, na asistenciju Lada.

18:54

6' - Sjajni Marić!

Gosti sve opasniji.

Pokušao je Klasi iz daljine, lopta je zakačila Čanađiju, ali nije uspjela da prevari Marića, koji je sjajnom intervencijom sačuvao svoju mrežu.

18:50

4' - Opasan napad gostiju

AZ Alkmar preuzima inicijativu od početka. Pavlidis se sada "šetao" kroz šesnaesterac Mostaraca, ali su "plemići" nekako uspjeli da izbace loptu u korner.

18:46

1' - Počeo je meč

Srećno, Zrinjski!

Izvor: Promo/HŠK Zrinjski

18:46

Minut ćutanja

Minut ćutanja pred početak duela u Mostaru, posvećen žrtvama razornog zemljotresa u Maroku i poplava u Libiji.

18:33

Uskoro počinje meč u Mostaru

17:54

Zrinjski će imati veliku podršku

17:48

Sastavi

• ZRINJSKI: Marić, Ćorluka, Radić, Jakovljević, Memija, Ivančić, Balić, Čanađija, Ćuže, Bilija, Tičinović. Trener: Krunoslav Rendulić.
  • AZ ALKMAR: Rajan, Sugavara, Bazur, Penetra, Volfe, Klasi, De Vit, Mijnans, Lado, Pavlidis, Van Brederode. Trener: Paskal Jansen.
17:00

Holanđani oduševljeni Mostarom

Slobodno vrijeme ekspedicija AZ Alkmara iskoristila je da prošeta Mostarom i posjeti Stari most.

16:58

Stadion spreman

16:57

Sudija

Donald Robertson iz Škotske biće glavni arbitar na večerašnjem meču, a pomagaće mu sunarodnici Dejvid Rum i Ros Meklid. Četvrti sudija je Grent Irvajn.