lihtenštajn bih uživo prenos livestream

Savo Milošević, treći selektor BiH u ovom ciklusu kvalifikacija, debitovao je pobjedom.

lihtenštajn bih uživo prenos livestream Izvor: FS BiH

Fudbalska reprezentacija BiH oživjela je nade za direktan plasman na EURO 2024.

Na debiju novoimenovanog selektora Save Miloševića, "zmajevi" su u Vaducu trijumfovali nad Lihtenštajnom, što im je treća pobjeda u ovom kvalifikacionom ciklusu:

LIHTENŠTAJN – BiH 0:2 (0:2)
/Rahmanović 13, Stevanović 41/

Trijumf bh. tima dobija još više na značaju ako se zna da je Slovačka, drugoplaisrana ekipa u grupi, večeras upisala poraz (3:2) na gostovanju Portugalu (koji je osigurao put na prvenstvo Evrope), pa je pred posljednja tri kola razlika između Slovačke i BiH smanjena na samo četiri boda.

Ima Savo Milošević razloga za zadovoljstvo. Njegova ekipa je, u napadačkom smislu, kontrolisala cijeli tok utakmice, uputila čak 30 šuteva, od čega 13 u okvir gola. Na kraju, postigli su igrači BiH "samo" dva pogotka, a njihovi kreatori bili su Amar Rahmanović u 13. i Miroslav Stevanović u 41. minutu.

Pjanić je u 13. minutu uposlio Džeku koji je pobjegao domaćoj odbrani, tražio potom priliku za udarac, izblokiran je, a potom Rahmanović iz "odbijanca" postiže gol. Krajem prvog dijela, stigao je i drugi gol za BiH. Ovog puta, Rahmanović je bio asistent - centrirao je sa lijeve strane, a Stevanović je na suprotnoj strani pobjegao odbrani domaćih, izbjegao ofsajd zamku i postavio, ispostavilo se, konačnih 0:2.

Osim dobre igre BiH i dva pogotka, meč je obilježio i prekid početkom drugog poluvremena, nastao zbog ubacivanja baklji u teren od strane navijača BiH. Sve je propraćeno i skandiranjem "Savez napolje", a na kraju je kapiten BiH Edin Džeko morao da porazgovara sa bh. pristalicama i zamoli bi da prestanu sa incidentima kako bi meč mogao nesmetano da se nastavi, a potom i završi.

Naredni meč u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope BiH će odigrati u ponedjeljak (16. oktobar) u Zenici protiv Portugala.

Tok utakmice pogledajte klikom na karticu RAZVOJ DOGAĐAJA.

LIHTENŠTAJN: B. Bihel, Malin (od 71. Markser), Vizer, Hofer, Volfinger (od 33. Šlegel (od 90+7. Hasler)), Lihinger, Sele, M. Bihel, Gepel, Luke Notaro (od 71. Kindl), Salanović (od 90+7. Majer). Trener: Konrad Finfštik.

BiH: Šehić, Kolašinac (od 87. Ćivić), Hadžikadunić, Barišić (od 78. Gojković), Dedić (od 90+3. Gazibegović), Cimirot, Pjanić (od 78. Hadžiahmetović), Demirović, Rahmanović, Stevanović, Džeko (od 87. Bilbija). Trener: Savo Milošević.

22:49

Kraj

Završen je meč u Vaducu, BiH je trijumfovala rezultatom 0:2 i oživjela nade u plasman na EURO 2024!

Portugal je večeras savladao Slovačku i obezbijedio plasman na EURO najmanje kao drugoplasirana ekipa iz grupe.

Evo kako izgleda tabela pred posljednja tri meča:

Standings provided by Sofascore

22:42

90+3' - Izlazi Dedić, mijenja ga Gazibegović

22:42

90+3' - Bilbija!

Našao se kapiten Zrinjskog u šansi, ali je odbrana domaćih izbacila loptu sa gol-linije!

22:40

Igraće se devet minuta nadoknade

Sudijska nadoknada u Vaducu trajaće devet minuta.

22:39

U toku je 90. minut!

BiH je pred pobjedom kojom oživljava nade u direktan plasman na EURO 2024.

22:36

87' - Nove promjene u bh. timu

Umjesto Kolašinca i Džeke, na terenu su Ćivić i Bilbija.

22:34

27:2 u šutevima za BiH!

Riječ je o ukupnim udarcima, a u okvir gola - 11:0!

22:30

Ušli smo u posljednjih deset minuta

22:28

78' - Mijenja Milošević

Izašli su Pjanić i Barišić, na terenu su Hadžiahmetović i Gojković, koji večeras debituje za bh. ekipu.

22:26

77' - Loš udarac Pjanića

Džeko je uposlio Pjanića koji šutira, ali je to veoma loše uradio.

22:20

71' - Dupla promjena u domaćem timu

Umjesto Malina i Luke Notara, na terenu su Markser i Kindle.

22:20

70' - Rahmanović preko gola!

Strijelac prvog gola za BiH zahvatio je loptu glavom nakon jednog centaršuta, ali je šalje preko prečke!

22:16

65' - Džeko!

Nova prilika za bh. tim na ovom meču!

Centrirao je Kolašinac, glavom je šutirao Džeko, ali golman domaće ekipe brani taj udarac.

22:15

22:12

62' - Nastavljen je meč

Utakmica je konačno nastavljena.

22:09

59' - Edin Džeko u razgovoru sa navijačima

Sada je kapiten BiH otišao do tribine na kojoj se nalaze pristalice BiH kako bi obavio razgovor sa njima i zamolio bih da prestanu sa incidentima, kako bi se meč nastavio.

22:06

56' - Novi prekid

Opet se ne igra na Rajnparku.

22:04

54' - Nastavljen je meč

Nastavljena je utakmica u Vaducu.

22:03

22:00

50' - Navijači BiH sada ubacuju baklje na teren!

Novi prekid, navijači BiH uz ubacivanje baklji na terenu skandiraju "Savez napolje".

21:55

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

21:40

Ostali rezultati u ovoj grupi

Island vodi 1:0 protiv Luksemburga, dok Portugal ima prednost od dva gola protiv Slovačke (2:0).

21:37

Završeno je prvo poluvrijeme

Kraj prvog dijela, BiH u Vaducu ima prednost od dva gola! Strijelci za bh. tim bili su Amar Rahmanović i Miroslav Stevanović.

21:32

45+1' - Džeko!

Bio je kapiten BiH sada u prilici, dobio je dobru loptu od Stevanovića, šutirao je Džeko po zemlji, ali je poslao loptu pored stative.

21:31

Igraće se sedam minuta nadoknade u prvom dijelu

Dijelom zbog bakljade navijača BiH, a dijelom jer se ukazivala pomoć povrijeđenom Volfingeru, igraće se još sedam minuta u prvom poluvremenu.

21:27

41' - GOOOOOOL!

Ovog puta nema ofsajda, Stevanović pogađa za 0:2!

Sjajno je Demirović pronašao na desnoj strani koji je sada izbjegao ofsajd zamku i matirao Bihela!

21:21

35' - Demirović pored gola!

Ponovo je bilo opasno pred domaćim golom!

Ubacio je Kolašinac, a Demirović nije na najbolji način zahvatio loptu, pa je nova šansa za gol otišla u nepovrat.

BiH u potpunosti kontroliše dešavanja na terenu stadiona Rajnpark! Već deset šuteva je imala ekipa Save Miloševića, od čega pet u okvir gola.

21:18

33' - Prinudna izmjena kod domaćih

Zbog povrede je igru napustio Volfinger, na terenu je Šlegel.

21:18

32' - Izblokiran Rahmanović!

Sjajna prilika za BiH!

Našao se strijelac jedinog gola u dobroj šansi, šutirao je sa lijeve strane nakon centaršuta sa suprotne stative, ali je izblokiran.

21:16

Prošlo je pola sata, BiH vodi 1:0

BiH ima prednost u duelu sa selekcijom Lihtenštajna rezultatom 0:1, jedini gol postigao je Amar Rahmanović.

21:07

Ipak je poništen gol - OFSAJD!

Ostaje, ipak, 0:1 za BiH, Stevanović se prilikom upućivanja lopte nalazio u nedozvoljenoj poziciji.

21:05

20' - GOOOOOL!

Drugi pogodak za BiH na ovom meču! Sada je strijelac Stevanović na asistenciju Rahmanovića.

21:04

18' - Demirović!

Demirović je sada šutirao, bio u dobroj prilici, ali je uz dosta muke Bihel odbranio taj udarac.

20:59

13' - GOOOOOL!

BiH je stigla do prednosti u Vaducu!

Pjanić je uposlio Džeku koji je pobjegao domaćoj odbrani, tražio potom priliku za udarac, izblokiran je, a potom Rahmanović iz "odbijanca" postiže gol.

20:54

9' - Gužva pred golom BiH

Poslije jedne gužve pred bh. golom, Volfinger je došao u priliku da šutira na desnoj strani, ali je pogodio samo spoljni dio mreže.

20:51

6' - Prvi pokušaj BiH!

Pjanić je centrirao sa desne strane, Džeko je zahvatio loptu, ali nije bilo opasnosti po domaći gol.

20:51

Utakmica je nastavljena

Nakon kratkog prekida zbog bakljade navijača BIH utakmica je nastavljena

20:48

3' - Bakljada navijača BiH!

Od prvog sekunda su pristalice BiH počele sa "pirotehničkim djelovanjem".

20:45

1' - Počela je utakmica!

20:39

Igrači su izašli na teren!

20:01

19:54

Gdje se igra, ko sudi?

Utakmica Lihtenštajn - BiH igra se na stadionu "Rajnpark" u Vaducu, nacionalnom stadionu Lihtenštajna.

Na ovom zdanju, kapaciteta 5.873 sjedećih mjesta, svoje domaće mečeve igra i Vaduc, a stadion je otvoren 31. jula 1998. godine. Tada su se u prijateljskoj utakmici sastali Vaduc, tadašnji osvajač Kupa Lihtenštajna, i Kajzerslautern, u tom trenutku prvak Njemačke.

Kada je riječ o arbitrima, za ovaj meč delegirane su sudije iz Poljske, a glavni je Damjan Silvestržak. Pomoćnici su Adam Kupšik i Adam Karaševič.

19:38

BiH je najviše puta u istoriji igrala protiv Lihtenštajna!

Ni sa jednom drugom reprezentacijom se BiH nije tako često sastajala kao sa Lihtenštajnom - biće ovo jubilarni, deseti međusobni okršaj!

BiH je slavila osam puta, dok je jedan meč, i to prvi koji je bio prijateljskog karaktera, završen neriješenim rezultatom.

Ukupna gol-razlika u ovih devet duela je daleko na strani bh. tima (33:3), koji je, prema ovim statističkim parametrima, ali i vrijednosti igrača, veliki favorit.

Treba to, ipak, dokazati na terenu...

19:33

SASTAVI

LIHTENŠTAJN: B. Bihel, Malin, Vizer, Hofer, Volfinger, Lihinger, Sele, M. Bihel, Gepel, Luke Notaro, Salanović. Trener: Konrad Finfštik.

BiH: Šehić, Kolašinac, Hadžikadunić, Barišić, Dedić, Cimirot, Pjanić, Demirović, Rahmanović, Stevanović, Džeko. Trener: Savo Milošević.

19:29

Stanje u grupi?

Nakon šest kvalifikacionih mečeva, Portugal je na prvom mjestu sa 18 bodova, dok Slovačka ima 13 - i to su dva tima koja u ovom trenutku drže pozicije koje direktno vode u Njemačku.

Luksemburg ima deset bodova, BiH i Island su sakupili šest, dok Lihtenštajn nema nijedan bod.