Golčina Džake za Bajerovu sezonu iz snova: Ostali bez pehara u Ligi Evrope, ali dva domaća trofeja su tu!

Poslije Bundeslige, tim Ćabija Alonsa osvojio i Kup Njemačke.

Granit Džaka Izvor: UWE ANSPACH / AFP / Profimedia

Minimalnom pobjedom protiv drugoligaša Kajzerslauterna 1:0 (1:0), Bajer Leverkuzen kompletirao je duplu krunu.

Tim Ćabija Alonsa ubjedljivim porazom od Atalante (0:3) ostao je bez međunarodnog trofeja u Ligi Evrope, ali je zato klupske vitrine obogatio sa dva domaća pehara - poslije Bundeslige, "apotekari" su podigli pehar i u njemačkom kupu - DFB pokalu.

Bio je to tek drugi trofej za Bajer u najmasovnijem takmičenju (prvi je osvojen 1993. godine), čime su postali tek šesti klub sa duplom krunom. Osim njih, ranije su prvenstvo i kup u istoj sezoni osvajali Bajern Minhen, Borusija Dortmund, Verder, Keln i Šalke.

Bajer Leverkuzen do pobjede je stigao fenomenalnim pogotkom Granita Džake, koji je postao prvi Švajcarac koji je postigao gol u finalu njemačkog kupa. Kontroverzni reprezentativac Švajcarske, čiji su roditelji Albanci rodom iz Podujeva, sjajno je šutirao u 16. minutu i osigurao vođstvo svom timu.

Ispostaviće se da je to bio jedini pogodak na meču. Posao Leverkuzenu da dođe do drugog pehara u sezoni otežao je Odilon Kosunu, koji je u posljednjim trenucima prvog poluvremena zaradio drugi žuti karton, tako da je Alonsov tim cijelo drugo poluvrijeme odigrao sa igračem manje.

Imao je Kajzerslautern u nastavku svoje prilike, ali nije uspio da ponovi uspjeh Hanovera, koji je 1992. postao prvi i do sada jedini drugoligaš koji je uspio da podigne pehar u njemačkom kupu.