Od 0:2 do 3:2 i finala Kupa: Hrvati se tukli na parkingu, sudiju čuvali!

Autor Nikola Janković

Publike nije bilo na Rujevici, ali incidenata jeste.

Rijeka-Osijek-3-2-VIDEO-Polufinale-Kupa-Hrvatske Izvor: MICHAEL REGAN/GETTY IMAGES EUROPE, Guliver

Drugo polufinale hrvatskog Kupa, u kom je Dinamo "B" čekao Osijek, a dočekao Rijeku za rivala u finalu 1. avgusta, završeno je udaljavanjem glavnog sudije Igora Pajača sa terena - uz pomoć obezbjeđenja - a, potom i tučom dvojice fudbalera na parkingu.

Publike na "Rujevici" nije bilo, ali je bilo spornog crvenog kartona i jednako spornog penala nakon vođstva gostiju od 0:2, golovima Petra Bockaja u 16. i 48. minutu, nakon čega je branilac trofeja za 20 minuta preokrenuo rezultat u svoju korist i razbjesnio goste iz Slavonije.

Preokret koji je prenošen uživo započet je u 56. minutu, kada je Pajač pokazao drugi žuti karton mađarskom internacionalcu Laslu Klajnhajsleru za start u kom, vjerovatno, nije ni bilo kontakta sa fudbalerom Rijeke.

Deset minuta kasnije, Robert Murić prepolovio je vođstvo uveliko nervoznih gostiju, a kada je Pajač bez konsultacije VAR sobe pokazao na bijelu tačku u 72. minutu, zbog toga što je brazilski štoper Talis zakačio rukom po licu Makedonca, Darka Velkoskog, bukvalno je izguran sa terena usljed nasrtaja gostiju.

Ipak, nije promijenio odluku, pa je prva zvijezda domaćeg tima, Antonio Čolak, poravnao na 2:2 i najavio potpuno "kambek". Kompletirao ga je južnoafrički reprezentativac, Sterling Jateke, golom u 86. minutu. Jedan od rezervista na klupi Rijeke, Hrvoje Smolčić, toliko je "burno" proslavio gol da je dobio crveni karton, iako nije bio u igri.

Sve to trebalo je unijeti u zapisnik i, dok je delegat uzimao izjavu od psovanog i vrijeđanog arbitra na parkingu ispred svlačionica, obojica su mogla da vide sukob dvojice igrača. Prema onome što je unijeto u zapisnik, "Eros Grezda šakom je udario u glavu napadača Antonija Mirka Čolaka".

Tuča je, navodno, bila toliko intenzivna da je morala da reaguje i policija.

Delegat Smokrović u zapisnik je unio i da je Karlo Primorac, pomoćni trener Osijeka, isključen zbog žestokih psovki upućenih sudiji Pajaču, nakon što je dosudio penal pri rezultatu 1:2.

"Po završetku utakmice se ponovno spustio na teren, prišao mi dok sam odlazio ka svlačionici i vrijeđao rečima: 'Smeće jedno, kako te nije sram, p*čka ti materina, uništio si utakmicu'", stoji u izvještaju.

"Kada nam u posljednjoj prvenstvenoj utakmici na Rujevici nije sviran čist penal u 90. minutu a to se kasnije i vidjelo i na snimku, mislili smo da je slučajno. Sada ovo više nije slučajno. Žao mi je da su ljudi koji vole fudbal, poslije tri mjeseca patnje, gledali sve ovo. Sramota je ovo što su vidjeli 2020. godine. Razumio bih da se ovo dogodilo u staroj Jugoslaviji, ali 2020, u Hrvatskoj, kada imamo VAR… Ne razumijem", rekao je tener Osijeka, Ivica Kulešević, za "Novi list".

Pogledajte video izvještaj sa utakmice na YouTube kanalu.

Dan ranije, Lokomotiva Zagreb pobijedila je Slaven Belupo u Koprivnici rezultatom 1:3 i postala prvi finalista Kupa, koji će zapravo biti završen na početku sezone 2020/21. Prvog dana avgusta sastaće se aktuelni osvajač, Rijeka i "filijala" zagrebačkog Dinama.

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.

Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka MONDO portalu.