košarka olimpijske igre srbija kanada

Pobjeda! Srbija preživjela dramu na startu OI! "Orlice" strepile do posljednje sekunde, ali na kraju se raduju!

Kakav meč srpskih košarkašica na startu - ali pokazale su lavlje srce i pobijedile na kraju!

košarka olimpijske igre srbija kanada Izvor: TANJUG/AP PHOTO/ERIC GAY

Kakav meč! Srbija je startovala na Olimpijskim igrama u Tokiju pobjedom koja je došla poslije velike drame i mnogo grešaka.

Ipak u finišu su srpske šampionke usphele da smognu snage i započnu ovaj turnir velikom pobjedom!

SRBIJA - KANADA 72:68 (16;13, 20:15, 9:17, 27:23)

Podatak koji najbolje opisuje ovaj meč je to što je Srbija imala više izgubljenih lopti (28) nego koševa iz igre (26)! Nekoliko puta su "orlice" iz auta uspijevali da bace loptu u aut ili u ruke protivicama, a u igri dva na dva srpske košarkašice su često slale neprecizne pasove i otvarale kontre za protivnika.

Ipak, kao što su košarkašice rekle prije polaska u Tokio - one pobjeđuju i kada im ide loše! Ovo je bio jedan od tih mečeva!

"Osetile" su pobjedu srpske djevojke tri minuta prije kraja kada je Ana Dabović nestvarnom asistencijom iza leđa pronašla Crvendakić za trojku (64:58), a poslije odgovora Kanade i sama Dabović je pogodila za tri!

Nesportski faul Dragane Stanković je napravio probleme srpskom timu, ali to Kanada nije iskoristila i na kraju je Kanada 14 sekundi prije kraja imala loptu na rezultatu 70:67 za Srbiju.

Nisu se snašle protivnice iz Kanade u penal-završnici i poenima u kontri Srbija je zapečatila veliku pojbedu na startu!

A start nije sugerisao ovakav meč. Raspucane su bile srpske košarkašice, njih sedam je pogađalo u prvom poluvremenu u kome je Srbija stalno bila oko dvocifrene prednosti.

Ipak, poslije uvodna dva poena na startu treće četvrtine Srbija je morala da čeka šest minuta na naredne poene, a kada je Tina Krajišnik pogodila ispod koša prednost se istopila (40:38). Do kraja smo gledali rezultatsku klackalicu sve do samog finiša gdje je serija trojki u posljednja četiri minuta meča donijela pobjedu srpskom timu.

U narednim mečevima Srbija mora bar da prepolovi broj izgubljenih lopti, pošto sa ovakvom dekoncentracijom u napadu teško da možemo očekivati velike rezultate.

Za sada je bitna pobjeda i to što se vidjelo da srpski tim može do trijumfa i kada igra lošije nego što se od njih očekuje. Kanada je arhivirana, a sada je na redu meč sa Španijom u četvrtak od 10:20.

SRBIJA: Vasić 16, Anderson 11 (5 sk), Dabović 11 (6 sk, 5 as), Crvendakić 10 (5 as), Krajišnik 10, Bruks 9, Stanković 4, Butulija, Čađo, Dugalić, Jovanović (5 sk), Škorić

KANADA: Filds 19, Nurs 16, Koli 12, Ekunvu 8, Karlton 7, Amihere 2, Ajim 2, Pelington 2, Ačonva, Aleksander, Edvards, Gauher

12:18

LJUDI MOJI, KAKAV MEČ!

Furiozan početak, pa srljanje iz greške u grešku, ali na kraju - pobeda i kad nije sve bilo kako treba. Zato su naše devojke šampionke!

12:15

KRAJ! POBEDA SRBIJE! 72:68

Pogađa Pelington jedno bacnaje, drugo promašuje i faul se ne svira! Pogađamo u kontri.

Promašaj Kanade na kraju - KONAČNO KRAJ DRAME!

SRBIJA - KANADA 72:68!

12:14

STREPIMO I DALJE!

Pogađa za tri poena Filds! Kakva drama! Ali sama u kontri Jelena Bruks i ostale su 44 sekunde do kraja. Vodimo 70:66!

Tehnička i poenza Srbiju sa penala! Faul u napadu nad Ivon Anderson Udarila ju je Filds u glavu! Pas Stanković ka Dabović, ali lopta je u autu. 14 sekundi do kraja sudije nekoliko minuta gledaju snimak da vide čija je lopta!

Tajmaut!

Faul Srbije, ostalo je 10 sekundi do kraja meča. Bacanja za Pelington.

12:03

TAJMAUT KANADE! 68:63

Promašaj Ane Dabović, ali Tina Krajišnik hvata loptu i faulirana je! Poen i tajmaut Kanade!

12:01

POSLEDNJI MINUT! VODIMO 67:63

Doneta je odluka, suđen je nesportski faul Dragani Stanković! Imamo sreće, dva promašena slobodna bacanja Kanade.

Očajan napad, uzimamo loptu, a napad nam seče faul Kanade. Trojku promašuje Jelena Bruks, ali Filds baca loptu u aut u kontri.

Dug napa Srbije i na kraju faul Kanade.

11:58

38. minut: DRAMA! 67:63 za naše devojke!

Ističe vreme i Kanađanke u poslednjoj sekundi postižu poene. Trojka Ane Dabović! Vodimo 7 razlike! Velika prednost!

Pogodak od table Filds! A onda faul u napadu Srbije i gleda se da li je ovo nesportska lična.

11:53

37. miniut: KAKVA ASISTENCIJA! VODIMO 64:58

Trojka Ane Dabović! Potom faul Dragane Stanković, a onda trojka Crvendakić posle sjajne asistencije Ane Dabović! Tajmaut!

11:51

36. minut: TROJKA! BRUKS! 58:58

Cik-cak koraci Ivon Anderson i vodimo, Filds je potom kaznila ispadanje Anderson u odbrani. Trojka Jelene Bruks!

Promašaj Filds u prodoru, a onda i baca loptu u aut! Potom gubimo loptu iz auta i nerešeno je!

11:48

34. minut: VODI KANADA! 54:53

Pogađa Ekunve i bacanje, a onda je nerešeno posle pogotka u narednom napadu. Pogodak Sonje Vasić se priznaje - dodatno bacanje! Pogađa!

Filds daje poene ispod koša, a onda jako loš napad Srbije. Ponovo vodi Kanada, a Srbija opet gubi loptu!

11:44

POSLEDNJIH 10 MINUTA! Sjajno kreće Srbija - 50:47

Kakav početak! Trojka Ivon Anderson! Potom Ivon hvata loptu ispod koša, a onda Bruks pogađa ispod koša!

Kija Nurs promašuje i to dva puta zaredom. Gubimo lopte redom, a onda poeni uz faul za Akunve.

11:39

KRAJ TREĆE ČETVRTINE! Izjednačenje - 45:45!

Iskoristila je bonus Kanada faulom nad Crvendakić, a onda ulazi trojka Sonje Vasić! I vodimo opet 43:42!

Pelington promašuje za dva, ali gubi loptu Srbija. Potom u kontri Filds daje poene. Loš pas Stanković i opet izgubljena lopta, Greška za greškom! Ovo je 21. izgubljena lopta Srbije.

Faul nad Najrom Filds i +2 za Kanadu. Promašuje Crvendakić, a onda faul nad Draganom Stanković. Izjednačenje!

11:35

28. minut: VODI KANADA - 42:40

Greška u koracima Dragane Stanković, a onda poeni Kanade ispod koša za još jedno izjednačenje! Potom poeni za vođstvo protivnika!

11:32

27. minut: KONAČNO, POENI! Vodimo 40:38

Promašuje Kanada, a Tine Krajišnik ne daje poene ispod koša! Ističe napad Kanade posle lošeg prodora Pelington.

Nikako ne uspeva Srbija da dođe do koša i izjednačenje - 38:38. Jako loš prodor Crvendakić, ali krade loptu Ivon Anderson i dodaje loptu do Crvendakić ispod koša za prve poene posle šest minuta za Srbiju!

11:29

25. minut: DRAMA! Jako loše igramo! Vodimo 38:36

Samo dva poena našeg sastava u prvih pet minuta i to je iskoristila Kanada. Posle slobodnih bacanja Šejne Pelington došla je Kanada na -2!

Nije uspela tajmautom da trgne svoj tim Marina Maljković, promašuje trojku Sonja Vasić. A onda i faul u napadu Tine Krajišnik!

11:22

POČINJE DRUGO POLUVREME! Nervozno na startu!

Na startu faul Ane Dabović, ali smušen napad Kanade završava se bez poene. Ne uspeva ni Srbija da pogodi, igra se sa mnogo grešaka na startu i Dabović hvata promašaj Kanade ispod koša.

Gubi loptu Srbija i u kontri je fauliraa Bridžet Karlton. Daje samo jedno bacanje!

11:07

SRBIJA SIPA SA SVIH STRANA!

Sa svih pozicija Srbija daje poene!

Najefikasnija je Tina Krajišnik sa 9 poena, Sonja Vasić ima 8, a Ivon Anderson 7, a Crvendakić 5. Dodalea je 3 poena Ana Dabović, 2 Jelena Bruks i 2 Dragana Stanković.

Kod Kanađanki samo Koli raspoložena sa 9 poena. Filds i Nurs su imale po 6, a Ekunve 5 poena ispod koša u finišu poluvremena.

11:03

POLUVREME! Moćna Srbija! Vodimo 36:28

Dva poena Kanade sa linije penala, ali Crvendakić daje trojku! A onda između tri košakašice Ekunve daje poene uz faul. Dodatni poen i sada je +10 za Srbiju.

Faul u napadu Dragane Stanković, a onda gužva ispod našeg koša. Ekunve opet na liniji penala i pogađa oba puta.

Faulirana Ivon Anderson i ide na liniju penala, Ponovo vodi Srbija sa 10 razlike. Nurs pogađa na drugoj strani. To je to, kraj poluvremena.

Izvor: Profimedia

10:54

17. minut: DVOCIFRENE! 29:19

Najra Filds pogađa dvojku, ali i Jelena Bruks precizna sa poludistance. Potom faul u napadu Kanade!

Crvendakić baca loptu u ruke protivnicama, ali promašuje i Kanada u narednom napadu. Krajišnik pogađa horog ispod koša, a  narednom napadu Srbije Vasić promašuje, a Crvendakić ne uspeva da to popravi.

10:49

16. minut: PREDNOST! 25:17

Posle tajmauta šesta izgubljena lopta za Kanađanke, a onda još jednom krade loptu Ivon Anderson! Odlična saradnja Stanković i Vasić, sada Sonja pogađa uz faul!

Daje i bacanje i Srbija ide na +10. Ekunde se zaletela i nije pogodila, a onda Ivon Anderson daje loptu protivnicama. Pelington sve promašuje.

Gubimo loptu i Bils lako poentira u kontri.

10:45

13. minut: GUSTO! Srbija vodi 22:15

Startuje četvrtina poenima Ivon Anderson, prvo jedno  bacanje pa onda pogođen horog! Dragana Stanković hvata loptu ispod koša posle promašaja.

Faulirana Kija Nurs i pogađa oba puta, a onda dva loša napada sa obe strane. Sjajna kombinacija, Dragana Stanković daje lake poene ispod koša i tajmaut Kanade.

10:37

KRAJ PRVE ČETVRTINE! 16:13 za Srbiju

Poeni ispod koša za Srbiju, ali uzvraća Kanada. U brzom napadu Srbija ne uspeva da probije, ali probija Ivon Anderson.

Pogađa jedno bacanje, a četvrtina se završava greškom Srbije.

10:33

8. minut: PROMAŠAJI! 13:11 za Srbiju!

Sonja Vasić daje trojku uz zvuk sirene! Ispod koša Aleksander promašuje iako je sama, a onda velika greška Tine Krajišnik!

Sjajna odbrana, nema poena za Kanađanke, ali beži lopta i Jeleni Bruks. ali ni mi nismo uspešni. Nurs promašuje trojku!

10:29

5. minut: EVO SONJE! A Tina dominira - 11:10 za Kanadu

Promašaj za tri, a onda Sonja Vasić daje svoje prve poene na turniru. Tina Krajišnik je faulirana, ali pogađa samo jednom. Dobar prodor Kanade i vode sada, ali Tina Krajišnik dominira na startu.

Promašuje trojku Jelena Bruks, ali preko Filds daje poene Kanada u kontri. Veliki promašaj Kanade, a onda izgubljena lopta.

10:24

3. minut: PREOKRET! Vodi Kanada 7:5

Počeo je meč sa pogotkom i faulom, a onda još dva poena Tine Krajišnik i vodimo 5:0! Kanada daje trojku preko Holi, a onda izjednačuje!

Skok u napadu Jelene Bruks posle promašaja, a onda gubimo loptu i Kanada vodi 7:5!

10:19

Na terenu smo!

Prošlo je intoniranje himni, još malo pa meč kreće!

Gotov je i prvi meč u našoj grupi, gde je Španija savladala Južnu Koreju 73:69.

9:50

Dobrodošli!

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije počinje svoje takmičenje na Olimpijskim igrama. Prvi rival je težak, a to je reprezentacija Kanade.