Malo je nedostajalo crveno-bijelima da prvi put pobede CSKA u Rusiji, ali je favorit u završnici ipak bio precizniji.

Hrabra zvezda pala u Moskvi: Crveno-bijeli satjerali CSKA uz zid, ali ipak nisu izdržali do kraja! Izvor: MN PRESS

Crvena zvezda ostala je bez daha na dva minuta od istorijske, prve pobjede u Moskvi:

CSKA - ZVEZDA 78:76 (17:21, 25:21, 15:15, 21:19)

Ekipa Dejana Radonjića našla je snagu 48 sati poslije "ratničke" pobjede protiv Žalgirisa, u velikom dijelu meča u Moskvi kontrolisala rezultat, ali u završnici nije imala energiju i napadačkih rješenja da odgovori na odlučujući juriš "armejaca" - 9:0.

Nikola Kalinić ponovo je dao sve što ima, odigrao 31 i po minut i nije dozvolio Zvezdi da se preda ni kada se činilo da je CSKA prelomio u četvrtoj četvrtini (69:62). Pogodio je trojku, ukrao loptu domaćima, snažno krenuo na prodor poslije kojeg je Ognjen Kuzmić "zakucao"...

Zvezda je na tom talasu povela i u četvrtoj četvrtini, kao i u svakoj prije nje, ali se ispostavilo da je to vođstvo 71:69 bilo i njeno posljednje na utakmici. Uslijedili su pogoci Nikite Kurbanova, Ifea Lundberga, kao i trojka Alekseja Šveda, pa su "armejci" tako dočekali posljednje trenutke sa mirnom prednošću 78:71.

Poeni Nikole Ivanovića poslije prodora i Nikole Kalinića sa pola terena uz zvuk sirene samo su potvrdili ono što je u igri ovogodišnje Zvezde očigledno - da se bori i kada su šanse male. A takve su joj šanse davane i uoči utakmice, na koju je otišla bez trojice igrača (Lazić, Cirbes, Vajt) i u kojoj se hrabro suprostavila osmostrukom šampionu Evrope.

I domaćin je bio značajno oslabljen, ali u odsustvu Nikole Milutinova i Tornike Šengelije, sjajni Aleksej Šved radio je sve što je potrebno kada je bilo najvažnije i završio je meč sa 16 poena, 5 skokova i četiri asistencije. Efikasniji je bio samo Vil Klajburn sa 18.

U Zvezdi su za to vrijeme najefikasniji bili Nejt Volters (16) i Ognjen Kuzmić (12), koji su odigrali najbolje partije ove sezone i uveli meč u uzbudljiv finiš.

U tim momentima odluke, lopta je u uzastopnim napadima bila kod Zvezdinog Amerikanca Ostina Holinsa, koji nije imao svoje veče (2/12 iz igre), pa su njegovi uzastopni šutevi bili blokirani. Tim blokadama, "armejci" su odbranili prednost i došli nadomak pobjede.

Crvena zvezda poslije četiri kola ima skor 2-2, a sada će imati manje od 48 sati odmora za derbi ABA lige protiv Cedevite Olimpije u nedjelju u Beogradu.

CSKA: Lundberg 8, Bolomboj 11 (5 sk), Homenko, Uhov 3, Ivleev, Heket 2, Antonov 3, Vojtman 12, Klajburn 18, Lopatin, Kurbanov 5, Šved 16.

ZVEZDA: Gušić, Lazarević 2, Volters 16, Uskoković, Davidovac 2, Mitrović 4, Kalinić 11, Dobrić 10, Holins 5, Simonović 2, Ivanović 10, Kuzmić 14.

20:56

Ovako je izgledao meč u Moskvi

20:55

Kalinić je pogodio trojku uz zvuk sirene

Za kraj utakmice, Nikola Kalinić je uhvatio loptu u poslednjoj sekundi i ubacio sa skoro pola terena za konačan rezultat:

20:53

KRAJ - ZVEZDA IPAK IZGUBILA U MOSKVI

Konačan rezultat bio je 78:76 za CSKA.

"Armejci" su egal meč rešili u svoju korist serijom 9:0 u završnici.

20:48

Holins dva puta blokiran u završnici

Šutevi Ostina Holinsa su u završnici dva puta ostali na šaci čuvara, a Ife Lundberg je i to kaznio, košem za 78:71 za domaće. Još minut i po do kraja.

Moskovljani su u finišu kreirali seriju 9:0.

20:45

Jako važna trojka Alekseja Šveda

Kurbanov je uhvatio važan ofanzivni skok pored Davidovca, a Lundberg poentirao posle prodora.

Još dva i po minuta do kraja, a CSKA vodi 76:71, jer je Šved pogodio trojku, koju su njegovi saigrači proslavili utrčavši na parket.

Radonjić je pozvao tajm-aut.

Izvor: Profimedia

20:41

Kakva partija Zvezde - opet izjednačenje!

Ekspresno su se Beograđani vratili, serijom 9:0!

Kuzmić je ukucao Kalinićev promašaj, a onda je Volters odmah ukrao loptu i izjednačio na četiri minuta do kraja!

20:40

Kalinić daje trojku da vrati Zvezdu!

Iz mesta je najbolji Zvezdin igrač šutirao trojku i ubacio za Zvezdinih "minus 4" (65:69). Crveno-beli su stisnutim pesnicama u vazduhu proslavili taj pogodak, a trener CSKA Dimitris Itudis pozvao je tajm-aut.

Još pet i po minuta, a Kalinić odmah posle tajm-auta krade loptu Klajburnu!

20:35

CSKA stiče i povećava prednost uoči završnice

Uoči poslednjih sedam i po minuta, CSKA vodi 65:59.

Vil Klajburn pogodio je trojku u 31. minutu za 60:57 za CSKA, a onda je sa distance pogodio i Johanes Vojtman (63:59). Dejan Radonjić potom je pozvao tajm-aut, kada je i Šved poentirao za "plus 6" Moskovljana.

20:27

Sada Šved pogađa uz zvuk sirene, za kraj 3/4!

Nejt Volters izjednačio je u poslednjim trenucima druge četvrtine, a sada je to uradio Aleksej Šved - za 57:57 uoči poslednjih 10 minuta u Moskvi.

Sjajan meč u dvorani CSKA!

20:19

Zvezda vodi i u 3/4!

Trojka Nikole Ivanovića za Zvezdinih 55:51 zaokružila je odličan start crveno-belih i u nastavku meča.

Ognjen Kuzmić je sa tri pogotka u nizu uveo crveno-bele u odličan napadački ritam, pa kontrolišu rezultat i u trećoj deonici.

U toku je 27. minut potpuno ravnopravne utakmice u Moskvi.

19:53

Statistika na poluvremenu

CSKA: Lundberg 4, Bolomboj 4, Homenko, Uhov 3, Ivlev, Haket 2, Antonov 3, Vojtman 9, Klajburn 6, Lopatin, Kurbanov 3, Šved 8. Timski: 10/18 za dva, 4/11 za tri, 13 skokova (4-9), 8 asistencija, 1 ukradena lopta, 5 izgubljenih.

ZVEZDA: Volters 7, Mitrović 4, Kalinić 5, Dobrić 10, Holins 5, Ivanović 5, Kuzmić 6. Timski: 14/19 za dva, 4/12 za tri, 10 skokova (9-1), 11 asistencija, 3 ukradene, 6 izgubljenih lopti.

19:49

Volters uz zvuk sirene - 42:42!

U poslednjoj sekundi pre poluvremena Nejt Volters donosi Zvezdi izjednačenje. Odlično poluvreme Beograđana protiv favorita!

19:47

Nikola Kalinić vuče Zvezdu, a onda Volters nastavlja!

Povratnici među crveno-bele donose vođstvo i u finišu druge četvrtine.

Kalinić je pogodio trojku za vođstvo 35:32, pa je realizovao i prodor uz faul za 37:32, a Šved je nedugo potom izjednačio na 37:37.

Ipak, Volters je tada kaznio "spavanje" domaćih u odbrani, vratio Zvezdi prednost 39:37 i Itudis je pozvao tajm-aut.

Još minut i po do poluvremena.

19:41

CSKA opet brzo reaguje

Aleksej Šved protrčava uz čeonu liniju i pogađa na drugi obruč za 30:32 i tajm-aut Dejana Radonjića.

Uoči 16. minuta, ekipe se smenjuju u naletima.

19:36

Odličan potez Ognjena Kuzmića!

Kao u svojim najboljim danima! Fintirao je Vojtmana i pogodio za 30:25, posle čega je Dimitris Itudis pozvao tajm-aut.

U toku je 15. minut, a Zvezdu je u vođstvo brzo vratio Ostin Holins, trojkom za 26:23.

19:29

CSKA izjednačuje, Radonjić zove tajm-aut

Trojkama Semena Antonova i Ivana Uhova, tim Dimitrisa Itudisa brzo je izjednačio u drugoj četvrtini.

Radonjić je zato reagovao pozivanjem tajm-auta u 12. minutu.

19:19

Kraj prve četvrtine, Zvezda vodi 21:17

19:18

Egal početak meča - Zvezda vodi!

Ognjen Dobrić koristi asistenciju Marka Simonovića i pogađa iz ugla za 16:13 za Beograđane u 9. minutu. U narednom napadu, Nikola Ivanović pogodio je trojku za 19:15.

Na drugoj strani, Stefan Lazarević je odigrao dobru odbranu, pa crveno-beli u finišu povećavaju vođstvo košem Mitrovića - 21:15!

U toku je poslednji minut prve četvrtine.

19:08

Zvezda dobro počinje, povela u petom minutu

Posle pet minuta košarke, crveno-beli su u prednosti košem Nejta Voltersa uz dobru reakciju Ognjena Kuzmića za 6:5 za Beograđane.

U narednom napadu "armejaca", Šved je Kuzmiću proturio loptu kroz noge i asistirao Bolomboju za 7:6 za domaće.