Makabi-Crvena-zvezda-uzivo-Evroliga-2019

Zvezda se podigla iz nokdauna, ispustila Makabi, pa opet potonula!

Crveno-beli gubili četiri četvrtine, ispustili domaćina u završnici poslednje, pa opet potonuli - u produžetku.

Žaliće crveno-beli za ispuštenom prilikom!

Na parketu Makabija su tri i po četvrtine neuspešno tražili način da se suprotstave domaćinu, a kada su Filip Čović i Ognjen Dobrić pronašli rešenje da pokrenu ekipu i "zakuvaju" završnicu - izostao je završni udarac.

Makabi - Crvena zvezda 84:69 (24:13, 15:17, 16:17, 12:20, 17:2)

/Pročitajte tekstualni prenos utakmice u sekciji 'razvoj događaja'/

Pred finiš "tvrdog meča", niska petorka Milana Tomića (Čović - Beron - Dženkins - Perperoglu - Davidovac) izbacila je "Ponos Izraela" iz ravnoteže i stvorila šansu srpskom timu da u završnici prvi put povede.

Međutim, pri rezultatu 67:67 i konfuznoj igri domaćih, najpre je Čarls Dženkins promašio trojku na 48 sekundi pre kraja, a potom je Bili Beron promašenim ključnim šutem zaokružio svoje katastrofalno šutersko veče (1/10 iz igre, 1/7 za tri).

Čović mu je asistirao iza leđa, a Amerikanac je imao otvorenu poziciju da devet sekundi pre kraja verovatno donese pobedu, ali je promašio. Od tog promašaja nisu se oporavili ni on, ni ekipa.

Makabi je u preostalom vremenu promašio šut za trijumf, ali je zato u dodatnih pet minuta uglavnom pogađao. "Uključio" se Skoti Vilbekin i serijom 5:0 već u prvom minutu dodatnog perioda nagovestio kako će se meč završiti.

Za to vreme, Beronu je ponestalo i hrabrosti da uopšte pokušava, pa je preskakao šuteve i spuštene glave seo na klupu. U tim trenucima, slika na terenu ličila je na izgled meča u prvoj četvrtini, u kojoj je Zvezda izgubljenim loptama razigravala domaćina i gurala ka u rutinske kontranapade.

Takvu sliku remetio je Stratos Perperoglu, odličnom rolom i pogocima iz uglavnom iznuđenih rešenja, ali u produžetku ni on nije uspeo da spreči da rezultat ode na ipak preveliku razliku, s obzirom na sve viđeno.

Pored Tomićevog rešenja da "small ball" petorkom poremeti tim starog znanca Janisa Sferopulosa, što mu je i uspelo, upadljiva je bila i njegova odluka da u drugom poluvremenu i produžetku ne koristi Derika Brauna i Džejmsa Gista. Tandem iskusnih Amerikanaca izašao je sa terena tokom Makabijeve kontrole rezultata u prvom delu i nije se vraćao.

Bez njih, Zvezda je izborila uzbudljivu završnicu i na drugom evroligaškom gostovanju, ali je Beronov šut stao na obruču, pa ipak nije pokvarena rođendanska žurka "večnog" predsednika Makabija Šimona Mizrahija.

Posle ovog meča, crveno-beli će se vratiti nakratko u Beograd, jer u subotu idu na gostovanje Krki u Novom Mestu. Sledeće nedelje, u hali "Aleksandar Nikolić", Zvezda će ugostiti Barselonu.

Makabi: Brajant 2, Vilbekin 16 (3/7 za tri), Ejsi 2, Hanter 8, Kaspi 15 (8 sk), Avdija 2, Dorsi 3, Dibartolomeo 2, Volters 15, Koen, Blek 11 (7 izg), Zosman 8. Timski: 27/41 za dva, 5/18 za tri, 15/26 sl. bacanja, 34 skoka (29-5), 19 asistencija, 13 ukradenih, 18 izgubljenih lopti.

Zvezda: D. Braun (4 minuta u igri), Čović 6 (4 as), L. Braun, Perperoglu 18 (5 sk), Davidovac 7, Lazić 2, Faje 7 (6 sk), Beron 8, Dobrić 10, Gist 2, Dženkins 6, Odžo 3. Timski: 11/34 za dvam 8/25 za tri, 23/26 sl. bacanja, 31 skok (23-8), 11 asistencija, 4 ukradene, 19 izgubljenih lopti.

Valensija - Efes 21.00

Tabela: CSKA 3-0, Barselona 2-0 Bajern 2-1, Himki 2-1, Real 2-1, Armani 2-1, Asvel 2-1, Alba 1-1, Olimpijakos 1-1, Efes 1-1, Zvezda 1-2, Panatinaikos 1-2, Baskonija 1-2, Žalgiris 1-2, Makabi 1-2, Fenerbahče 1-2, Zenit 0-2, Valensija 0-2.

22:42

Kraj utakmice - 84:69

22:37

Makabi će pobediti ubedljivo - 84:69

Kaspi pogađa uz prekršaj, a Zvezda kao i Beron još ne može da se oporavi od prethodne četvrtine.

22:35

Vilbekin stavlja tačku - 80:69

Još jedna trojka Skotija Vilbekina na minut i po pre kraja otklanja dilemu oko toga ko će pobediti večeras.

22:34

Beron sada "preskače" šut - 77:69

Amerikanac je nepotrebno zakomplikovao, prosledio loptu Čoviću, pa napravio faul. Makabi ide ka trijumfu, dok Zvezdin šuter seda na klupu, očigledno razmišljajući o promašenom šutu na kraju četvrte deonice.

22:31

Vilbekin "razmrdao" domaće - 76:69

Makabijev vođa sada uspešno asistira u reket, na šta Čović ne odgovara trojkom. Potom i Volters ubacuje lako polaganje, za ubedljivu prednost domaćih na startu 43. minuta. Tomić traži tajm-aut.

22:30

Beron smanjuje razliku - 72:69

Zvezdin Amerikanac hvata defanzivni skok i odmah iznuđuje prekršaj za penale.

22:29

Vilbekin pogađa i sa crte - 72:67

Još jedan pogodak Skotija Vilbekina, sada sa linije penala, za njegovu seriju 5:0.

22:27

Vilbekin sada pogađa - 70:67

Lider Makabija podigao se u prvom napadu produžetka i ubacio trojku. Čović nije odgovorio pokušajem iz prodora.

22:25

Promašaji na obe strane, PRODUŽETAK!

Čović je dodao Beronu, on se digao na šut za pobedu, ali nije pogodio. Na drugoj strani je Zusman gađao za trijumf i takođe nije bio precizan.

Još (bar) pet minuta!

22:22

Crveno-beli kreću u napad

Dženkins ne pogađa trojku za vođstvo, a na drugoj strani ni Volters. Zvezda ima loptu na 28 sekundi do kraja. Pre toga tajm-aut.

22:20

Kaspi promašuje važan šut, a Zvezda kreće u napad za vođstvo na startu poslednjeg minuta.

22:19

Odžo izjednačuje - 67:67

Dobrić krade loptu domaćima, a Odžo iznuđuje prekršaj u reketu na minut i 25 sekundi pre kraja, za dva slobodna bacanja. Iskoristio je drugo.

22:17

I ponovo Dobrić - 67:66!

Čović je promašio trojku za izjednačenje, ali je Dobrić ponovo uhvatio ofanzivni skok i pogodio za "minus 1"! Još dva minuta do kraja!

22:15

Opet Dobrić - 67:64!

Vilbekin promašuje otvoreni šut za tri, kao i Beron, ali tu je Dobrić da poentira posle ofanzivnog skoka! Tri minuta pre kraja, Zvezda se približila najviše od starta.

22:14

Dobrić vraća Zvezdu u igru - 67:62

Dobrić je iznudio faul Zusmana u napadu, pa pogodio trojku iz ugla na Čovićevu asistenciju. Sferopulos reaguje tajm-autom, na početku 37. minuta.

22:10

Davidovac sada nesportski fauliran - 67:59

Kaspi je žestoko faulirao Zvezdinog beka i poslao ga na liniju penala, četiri i po minuta pre kraja. Prethodno je na drugoj strani Tarik Blek iskoristio dva slobodna bacanja.

22:07

Davidovac koristi penale - 65:57

Snažan faul Bleka na Davidovcu i dva penala za crveno-bele. Iskorišćena na početku 36. minuta.

22:04

Ponovo Čović napada - 63:55

Zvezdin "plej" vezao je još jednu trojku, a Sferopulos je reagovao tajm-autom, na početku 35. minuta.

22:02

Čović ubacuje trojku - 61:52

Zvezdin plejmejker se vratio u igru i iskoristio "mismeč" da ubaci trojku za jednocifreni minus.

21:59

Makabi uzima ponuđeno - 61:47

Tomić drži na klupi i Džejmsa Gista i Derika Brauna, dok "unutrašnju" liniju sada čine Perperoglu i Davidovac. Logično, Makabi to koristi i rutinski poentira za "plus 14".

21:57

Faje je završio meč - 59:47

Zvezdin Senegalac zaigrao je kao prinudni centar, ali je osam minuta pre kraja završio meč, sa pet faulova.

Džejms Gist sedi na klupi od prvog dela i očigledno neće ulaziti do kraja, jer je sada "petica" Zvezde Davidovac. Ili Perperoglu.

21:53

Dženkins ne koristi poslednji napad

Krenuo je Zvezdin prinudni plejmejker u čvrst prodor, ali nije uspeo da "izvuče" šut okružen čuvarima. Kraj treće četvrtine.

21:52

Branko Lazić "časti" Makabi - 55:47

Zvezdin kapiten vratio se u igru i sa dve ruke držao Vilbekina pod njegovim košem, u "mrtvom" vremenu.

Ipak će crveno-beli imati poslednji napad i 16 sekundi.

21:50

Zakasneli, ali ipak faul na Beronu 54:47

Podigao se Zvezdin bek na šut za tri poena i dobio udarac. Sudija Rižik je dosudio faul sa zakašnjenjem od dve sekunde, što je naljutilo domaće.

Makabi ima 17 sekundi za poslednji napad u četvrtini.

21:44

Makabi reaguje - 52:41

Dibartolomeo je ušao u Zvezdin reket i iznudio dva penala, da brzo vrati domaćina na mirnijih "plus 11", u 28. minutu.

Dženkins je prethodno imao dobru poziciju, ali je promašio trojku.

21:42

Perperoglu daje trojku uz faul - 47:41!

Grk daje nadu Zvezdi! Pogodio je trojku uz prekršaj, pa iskoristio i slobodno bacanje, za minus 6.

21:41

Faje vraća Zvezdu na "minus 10" - 47:37

Dženkins je iskoristio slobodna bacanja, pa u narednom napadu asistirao Fajeu za 10 poena razlike, na startu 27. minuta.

Mogu li crveno-beli da se sada vrate?

21:38

Kaspi sada precizan - 47:33

Tomić je konačno izveo iz igre Odža, posle još loših minuta snažnog centra. Sada će Zvezdinog centra igrati Mohamed Faje, dok se Makabi ponovo "odlepljuje" na sve veću razliku. U toku je 25. minut.

21:36

Makabi greši, Dženkins ne kažnjava

Crveno-beli nisu iskoristili uzastopne greške domaćih u napadu. Dženkins je dobio prostor na distanci i promašio otvoreni šut za tri.

21:34

Zvezda bez napada - 43:33

Ovo definitivno nije veče Lorenca Brauna, ali ni Majkla Odža. Plejmejker je prepustio centru da kreira napad i to je završeno loptom na klupi domaćih. Dženkins se vraća na parket.

21:32

Zvezda opet u kontraritmu - 43:30

I start drugog dela počeo je greškama crveno-belih.

Davidovac je promašio čisto "bekdor" polaganje, a onda je Odžo sa zemlje otvorio domaćima kontru, za lake poene. Tomić zove tajm-aut.

21:29

Zvezdina petorka na startu drugog dela: L. Braun, Dobrić, Davidovac, Perperoglu, Odžo

21:17

Strelci:

Makabi: Vilbekin 4, Hanter 4, Kaspi 9, Avdija 2, Volters 9, Blek 7, Zosman 4. Timski: 14/19 za dva, 2/19 za tri, 5/11 sl. bacanja, 13 skokova (10-3), 10 asistencija, 7 ukradenih, 6 izgubljenih lopti.

Zvezda: Perperoglu 14 (2/3 za tri), Davidovac 3, Lazić 2, Faje 4, Beron 3, Gist 2, Odžo 2. Timski 8/17 za dva, 3/9 za tri, 16 skokova (12-4), 4 asistencije, 2 ukradene i 11 izgubljenih lopti.

21:14

Za kraj četvrtine, još jedna greška - 39:30

Kako je Zvezda odigrala prvi deo, tako ga je i završila - greškom. Beron je prerano krenuo u dribling i napravio korake. Pored toga, dopustio je rivalu četiri sekunde za šut, koji je Vilbekin promašio uz zvuk sirene.

21:12

Davidovac sa penala za "minus 9" - 39:30

Beron promašuje težak šut za tri poena, a Davidovac hvata ofanzivni skok i iznuđuje prekršaj, 35 sekundi pre poluvremena.

21:07

Perperoglu još jednom - 37:29

Grk dobija loptu od Berona na strani i ubacuje trojku bez spuštanja lopte pre šuta. Njegov 14. poen bio je znak da Sferopulos pozove tajm-aut u 19. minutu.

21:06

Makabi mirno čuva prednost - 37:26

Faje je napravio treći ličnu grešku i poput Lazića seo na klupu. Potrošio je veliku energiju, "stegao" Zvezdinu odbranu, ali napad Beograđana to nije ispratio. Još dva minuta do poluvremena.

21:03

Beron se "upisuje", trojkom - 35:24

Zvezdin šuter ostaje u "mismeču" sa Hanterom i to koristi da ubaci svoje prve poene večeras.

21:02

Vilbekin sa osam metara - 33:21

Vilbekin ubacuje trojku sa osam metara, a L. Braun ne ubacuje "čist" šut za tri sa strane. Srećom po crveno-bele, Faje je borben, pa je Davidovac iznudio dva penala.

20:58

Makabi "stegao" odbranu, Zvezda opet stala - 30:17

Ponovo se nižu greške crveno-belih pred čvršćom defanzivom domaćih. Avdija je sada izbio loptu Perperogluu, a Volters je na drugoj strani lako realizovao kontru.

20:55

Još jedna jeftina greška... Avdija kažnjava 28:17

Opet loša sekvenca Zvezde. Dženkins baca loptu u ruke iz auta izraelskom talentu, a Gist potom pravi faul u napadu.

20:53

Gist kasni, sudije poništavaju koš - 26:17

Malo je nedostajalo Zvezdi na obe strane da se dodatno primakne. Dženkins je u odbrani izbio loptu samo do Hantera, a Gist je na drugoj strani pogodio uz zvuk sirene, ali je zakasnio desetinku ili dve.

20:49

Zvezda bolje počinje četvrtinu - 25:17

Mohamed Faje iznudio je dva penala, a Džejms Gist je pogodio sa distance, za jednocifreni minus i za prvi večerašnji tajm-aut Janisa Sferopulosa. Počeo je 12. minut.

20:45

Kraj prve četvrtine - 25:13

Makabi kažnjava jeftine greške Beograđana. Perperoglu je loše bacio loptu Odžu, a Dženkins potom Grku, za kraj veoma problematične četvrtine srpskog tima. Tomićev tim izgubio je šest lopti i napravio začuđujuće veliki broj loših dodavanja.

20:42

Perperoglu "vuče" Zvezdu - 24:13

Grk je sjajnom fintom izbacio dvojicu čuvara i lako poentirao, a u sledećem napadu je realizovao lep prodor. Odlična sekvenca Zvezdinog veterana, koji budi goste u napadu u teškom trenutku.

20:38

Perperoglu "budi" Zvezdu, Kaspi se šeta - 21:7

Grk ponovo kreira igrom "jedan na jedan" i donosi Zvezdi poene trojkom. Ipak, na drugoj strani Faje ne može da stigne Kaspija.

20:36

Perperoglu "izmišlja" poene - 17:4

Makabi sada rutinski poentira, pun samopouzdanja, a Stratos Perperoglu se "upisuje" teškim šutem sa distance. I on je gazio liniju,

Na drugoj strani, Lazić je bio prinuđen da napravi treću ličnu grešku, koja će i te kako uticati na njegovu ulogu i minutažu večeras. Veoma ljut je seo na klupu.

20:32

Traju problemi crveno-belih - 13:2

Zvezda i dalje neuspešno pokušava da proigra Odža, dok Makabi povećava razliku za poen.

Beograđani su za sada izgubili tri lopte.

20:30

Makabi u naletu, Zvezda u problemu - 12:2

Čović dodaje loptu u noge Odžu, a Kaspi to kažnjava pogotkom uz faul. Crveno-beli ne uspevaju da se postave u odbrani, dok domaći lako nalaze šanse.

20:28

Volters podiže halu - 9:2

Nekadašnji "plej" crveno-belih dobija mnogo prostora na distanci i ubacuje trojku kao na treningu. Tomić zove prvi tajm-aut na utakmici, na početku četvrtog minuta.

20:27

Lazić "upisuje" Zvezdu - 6:2

Kapiten crveno-belih pogađa sa distance, gazeći liniju za tri poena. Na drugoj strani Tarik Blek lako poentira preko Čovića.

20:24

L. Braun izlazi posle udarca

Kaspi je udario laktom u lice Zvezdinog "pleja", koji je odmah otišao u svlačionicu.

20:23

L. Braun promašuje "kucanje", pa se iskupljuje - 2:0

Zvezdin plej promašuje "čisto" zakucavanje, pa se iskupljuje iznuđenim faulom u odbrani. Makabi je prethodno poveo posle očiglednih koraka Tarika Bleka.

20:21

Odmah problemi

Utakmica je dva puta prekidana u uvodnih 20 sekundi. Semafor ne meri vreme, pa su arbitri za zapisničkim stolom.

20:17

Startne petorke

Makabi: Volters, Zosman, Vilbekin, Kaspi, Blek.

Zvezda: L. Braun, Lazić, Beron, D. Braun, Gist.

20:11

Loptu će podbaciti...

Večerašnji meč sudiće Boris Rižik (Ukrajina), Robert Viklicki (Češka) i Sinan Isguder (Turska).

20:07

Naravno, u hali je i Bertomeu

Svečanosti povodom rođendana legende prisustvuje i prvi čovek Evrolige, Đordi Bertomeu.

20:05

Velika svečanost, tu je i predsednik Izraela

Uoči utakmice, Makabi je posvetio veliku pažnju svom dugogodišnjem predsedniku Šimonu Mizrahiju. On slavi 80. rođendan, a na čelu kluba je od 1969!

Tim povodom, na centru terena je govor održao predsednik Izraela Reuven Rivlin.

19:50

4:4

Od reforme Evrolige 2000. godine, Makabi i Zvezda odigrali su osam međusobnih mečeva i skor je 4:4. Interesantno je da su crveno-beli trijumfovali u četiri od poslednjih pet duela, ali je u poslednjem ipak pobedio "Ponos Izraela", u Tel Avivu.

19:20

Hala je rasprodata

Makabi će i večeras imati tradicionalnu podršku u dvorani od 11.060 mesta. "Ponos Izraela" saopštio je pre utakmice da su ulaznice rasprodane.