On je nasljednik Useina Bolta na 200 metara: "Vječiti drugoplasirani" zablistao - kroz dramu do olimpijskog zlata!

Andre de Gras je olimpijski šampion na 200 metara, prvi čovjek poslije 17 godina koji je to uspio, a da se ne zove Usein Bolt.

Andre-de-Gras-naslednik-Useina-Bolta-olimpijski-sampiona-na-200-metara Izvor: Tanjug/AP/Francisco Seco

Usein Bolt je dobio svog nasljednika u trci na 100 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju, kada je Italijan Marsel Džejkobs šokirao svijet.

Sada je legendarni Bolt dobio nasljednika i u dvostruko dužoj trci, a olimpijski šampion na 200 metara postao je Andre de Gras!

Kanadski sprinter uspio je da otrese etiketu "vječito drugoplasiranog" trkača i da napokon stigne do zlatne medalje. On je trku na 200 metara istrčao za 19.62 sekunde i tako postao prvi čovjek koji se ne zove Usein Bolt koji je slavio na Igrama u ovoj disciplini još od 2004. godine.

Tada je u Atini slavio Amerikanac Šon Kroford, a na prethodna tri olimpijska takmičenja je Bolt bio suvereni vladar. Poslije odlične i uzbudljive trke u Tokiju, De Gras je za šest stotinki umakao Kenetu Bednareku - 19.68 sekundi je trčao Amerikanac.

Osim srebra, SAD su stigle i do bronze u ovoj disciplini, pošto je na trećem mjestu završio Noa Lajls sa 19.74 sekundi.

I četvrto mjesto je pripalo Amerikancima, jer je Erijon Najton završio ispred Liberijca Džozefa Fanbulea na petom mjestu. Kanađanin Aron Braun je bio šesti, Rašim Dvajer sa Jamajke je bio sedmi, a Džerim Ričards sa Trinidada i Tobaga na osmom mjestu.

De Gras je do sada bio olimpijski i svjetski vicešampion na 200 metara, u trci na 100 metara u Tokiju je bio "bronzani", pa je sada konačno uspio da se okiti zlatom.