Hamilton je prepustio prvo mjesto! Ferstapen slavio kod kuće i prestigao Britanca, biće uzbudljivo do kraja!

Autor Nemanja Stanojčić

Maks Ferstapen je pobijedio na velikoj nagradni Holandije i sada je sve još uzbudljivije

Formula 1 Ferstapen pobijedio na Velikoj nagradi Holandije Izvor: Profimedia

Biće pravi spektakl do samog kraja! Maks Ferstapen je pobijedio na trci za Velku nagradu Holandije ispred Luisa Hamiltona i tako je preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu.

Od starta trke je bio u vođstvu, a jedino je nakon njegovog prvog odlaska u boks, u prednosti bio vozač Mercedesa Valteri Botas.

Ovo je Holanđaninu sedma pobjeda u ovogodišnjem šampionatu i sada ima tri boda više od sedmostrukog šampiona i vozača Mercedesa Luisa Hamiltona.

Treće mjesto zauzeo je Botas, dok je četvrti trku završio vozač Alfa Taurija Pjer Gasli.

Do desetog mjesta plasirani su još Šarl Lekler (Ferari), Fernando Alonso (Alpin), Karlos Sainc (Ferari), Serhio Peres (Red Bul), Esteban Okon (Alpin) i Lando Noris (Meklaren).

Ferstapen je na startu trke zadržao prvu poziciju, a najviše je na početku napredovao vozač Alpine Fernando Alonso, koji je sa devetog mjesta došao do sedmog.

Prvi od vodećih na zamjenu pneumatika otišao je vozač Mercedesa Luis Hamilton u 21. krugu, da bi krug kasnije u boks otišao Ferstapen, dok je vođstvo u trci preuzeo Valteri Botas.

Botas je u prednosti bio sve do kraja 30. kruga, kada ga je na startnom ciljnom pravcu pretekao Ferstapen, a finski vozač je zatim prepustio timskog kolegu Hamiltona na drugo mjesto.

Krug kasnije i Botas je otišao u boks, a zatim se vratio na treću pozciju.

U 35. krugu kaznu od dodatnih pet sekundi dobio je vozač Vilijamsa Džordž Rasel (13. u tom trenutku), koji je vozio prebrzo u pit lejnu.

Dva kruga kasnije na stazi se prilikom pokušaja preticanja Roberta Kubice (Alfa Romeo), okrenuo vozač Aston Martina SebastijanFetel, ali je ubrzo nastavio trku.

Drugi put u boks Hamilton je otišao u 40. krugu, a prilikom povratka na stazu ušao je u gužvu, jer su ispred njega bili vozači sa krugom zaostatka.

Hamilton je prešao na nove srednje tvrde gume, dok je Verstapen, koji je krug kasnije otišao u boks prešao na tvrde gume.

Prvo odustajanje na trci viđeno je u 44. krugu, kada se povukao vozač Hasa Nikita Mazepin, a šest krugova kasnije odustao je i vozač Alfa Taurija Juki Cunoda.

Serhio Peres je sjajnom vožnjom prvo došao do 10. mjesta, a zatim nekoliko krugova prije kraja i obišao Norisa za devetu poziciju, dok je prilikom preticanja došlo do kontakta između njih.

Meksikanac je trku na kraju završio kao osmi, a trku je počeo iz boksa, zbog zamjene motora.

Tri kruga prije kraja u boks je otišao Botas, koji se prilikom povratka na stazu oglušio o timske naredbe, i odvezao je najbrži krug, koji je do tada pripadao njegovom klupskom kolegi.

Hamilton je krug kasnije otišao u boks, prešao na nove gume, i uspio da u posljednjem krugu dođe do dodatnog boda.

Trka na stazi "Zandvort" vozila se prvi put nakon 1985. godine, kada je pobjedu odnio Austrijanac Niki Lauda.

Šampionat se nastavlja naredne nedelje trkom za Veliku nagradu Italije, u Monci.