rukomet euro 2022 bih češka

Novi debakl BiH na EURO 2022! Česi očitali lekciju "zmajevima" - tim Ivice Obrvana na minus osam!

Bh. selekcija je uknjižila drugi poraz na prvenstvu Evrope.

rukomet euro 2022 bih češka  Izvor: MARTIN DIVISEK/EPA

Reprezentacija BiH uknjižila je drugi poraz na prvenstvu Evrope u rukometu izgubivši od Češke rezultatom 27:19.

Prethodno su izabranici Ivice Obrvana doživjeli debakl u premijernom duelu sa Švedskom (30:18), a takmičenje u grupnoj fazi završiće u ponedjeljak, kada se sastaju sa Španijom, jednim od najvećih favorita za najviši plasman.

U večerašnjem duelu sa Česima, selektor Obrvan nije mogao da računa na desna krila Luku Perića i Ibrahima Haseljića zbog pozitivnog PCR testa na korona virus.

Rezultate istog, više od 48 časova, čeka i Dejan Malinović, koji takođe večeras nije mogao da nastupi, a odsustvo pomenutog trojca se i te kako osjetilo u igri bh. tima, koji je od početka do kraja meča jurio prednost rivala.

"Zmajevi" su u prvih deset minuta postigli samo jedan gol, dok su Česi sa druge strane to učinili šest puta.

Prilično loše je bh. tim igrao u fazi napada u prvom poluvremenu, ali je rezultat na isteku tog perioda bio i dobar obzirom na pruženo.

Golom Marka Lukića sa zvukom sirene, BiH je na odmor otišla uz minus od tri gola (12:9), a onda je u drugom poluvremenu, u par navrata, bila u prilici da rivalu priđe na gol minusa.

Ipak, kad god za to nije bilo prostora, BiH je pravila greške u fazi napada, a svaku takvu su Česi znalački koristili i u posljednjih nekoliko minuta došli do ubjedljive pobjede.

Matej Klima je u pobjedničkom taboru postigao osam golova, dok je golman Tomaš Mrkva imao deset uspješnih intervencija.

Na drugoj strani, za BiH je Dino Hamidović postigao pet golova.

ČEŠKA: Mrkva (11 odbrana), Mizera, Klima 8, Piroh 3, Kašparek 3, Babak 3, Čip 3, Vančo 3, Petrovski 2, Solak 2, Hrstka, Bečvar, Jurka, Pacel, Užek, Franc. Trener: Rastislav Trtik.

BiH: B. Burić (6 odbrana), Bojić, Hamidović 5, Perić 3, Herceg 3, S. Burić 2, Vranješ 2, Draganić 2, Lukić 1, Keškić 1, Vukšić, Klis, Terzić, Faljić, Karačić, Šoljić. Trener: Ivica Obrvan.

Standings provided by SofaScore LiveScore

19:31

Završen je meč

BiH je upisala drugi poraz na prvenstvu Evrope izgubivši od Češke rezultatom 27:19.

19:31

Cepelin i kontra za kraj

Vančo je proigrao Piroha, a onda i Čip pogađa iz kontre, za maksimalnih i konačnih plus osam - 27:19.

19:30

Četvrti gol Hamidovića iz sedmerca, a ukupno peti na meču

19:27

Najveća prednost za Češku

Tim Rastislava Trtika postiže novi gol, sada je 25:18, do kraja meča još tri i po minuta.

19:26

Na golu BiH je Nebojša Bojić...

... ali nije to smetalo Čopu da postigne ovi gol za Češku, sada je 24:18.

Treći tajm-aut koristi Obrvan, a počeo ga je riječima: "Nemojte sad u posljednjih pet minuta da nas nabiju deset razlike!"

19:22
Izvor: MARTIN DIVISEK/EPA

19:20

52' - Plus pet za Čehe

Ponovo odmiču Česi...

19:18

Plus četiri za Čehe, tajm-aut Obrvana

Sve manje nade za pozitivan rezultat u ovoj utakmici...

Češka ima 21:17, Obrvan je reagovao minutom odmora.

Dva minuta kazne za Vojteha Macela

Treći sedmerac koristi Dino Hamidović, 18:16.

19:11

Brani Mrkva udarac Karačića - a onda gol za Čehe

Mogla je Bosna i Hercegovina da priđe na minus jedan, ali Karačić nije bio precizan.

Zato jeste Vančo na drugoj strani, pa Češka ponovo ima predost od tri gola, sada je 18:15 u 45. minutu.

19:08

Drugi put je večeras isključen Senjamin Burić

19:07

19:06

Gol Čeha sa igračem manje i najbrži udarac na turniru

Pogodio je Stanislav Kašparek za 16:13, ali odmah odgovara Mirko Herceg.

Udarac Kašpareka, inače, bio je najbrži na turniru!

19:04

Treće isključenje i kod Čeha

Van igre mora Marek Vančo.

Sedmerac za BiH, Hamidović poentira za 15:13.

19:02

Burić skida zicer Klimi za plus četiri

Da li ovaj momenat može da bude dodatni impuls "zmajevima" u ovoj utakmici?

19:00

Evo "zmajeva" na minus dva!

BiH se odbranila sa igračem manje, Česi su prestupili sa pozicije desnog krila, a onda Draganić sa istog mjesta daje gol - 14:12!

18:59

Isključenje za Marka Lukića

18:58

Matej Klima nastavlja gdje je stao

Šesti gol češkog reprezentativca iz sedam šuteva, Česi imaju 14:10 u 34. minutu.

18:56

Šteta...

Propala je sjajna prilika da BiH priđe na minus dva...

Česi nisu iskoristili napad, a onda Marko Lukić pravi faul u napadu.

Moglo je da bude 12:10, mogla je BiH u potpunosti da se vrati u meč...

18:54

Počelo je drugo poluvrijeme

18:51

18:46

Najistaknutiji pojedinci

U napadačkom smislu, prvo ime kod Čeha je Matej Klima sa pet pogodaka, a istakao se, u kontrasmjeru, golman Tomaš Mrkva sa sedam odbrana.

U bh. taboru, prvi strijelac je Josip Perić sa tri gola, a Benjamin Burić je zaustavio pet pokušaja protivničkih igrača.

18:42

18:40

Kraj prvog poluvremena, 12:9 za Čehe

Završeno je prvih 30 minuta meča u Bratislavi, Česi u drugi period ulaze uz prednost od tri gola poslije pogotka Marka Lukića u posljednjim sekundama.

18:36

Tajm-aut su zatražili Česi

18:33

Pet minuta do kraja poluvremena

Na početku 26. minuta, rezultat je 12:7 u korist Češke.

Rival "zmajeva" lako čuva prednost stečenu u ranoj fazi utakmice.

18:31

23' - 10:6, BiH veže dva pogotka

Bosna i Hercegovina prilazi na četiri gola minusa, prvi put je bh. ekipa spojila dva gola a da joj se u međuvremenu nije zatresla mreža.

Drugo isključenje za BiH, na klupu ide Senjamin Burić.

18:27

Drugo isključenje za Čehe, BiH ne koristi prvi sedmerac

Jan Užek mora van igre, dosuđen je prvi sedmerac za Bosnu i Hercegovinu.

Josip Perić ga je izveo, ali sedmu odbranu bilježi Tomaš Mrkva.

18:25

BiH nikako da uhvari ritam u napadu

Imali su "zmajevi" dvije prilike u jednom napadu da vežu konačno dva gola i priđu na -4, ali Česi igraju odličnu odbranu u prvom poluvremenu.

U toku je 18. minut, rezultat je 9:4 za Čehe.

18:22

Česi prvi put imaju plus šest

Dominik Solak odvodi Čehe na 9:3 u 15. minutu.

Česi nemaju nijednu tehničku grešku u prvih 15 minuta, a BiH je izgubila već tri lopte.

Prvo isključenje na utakmici za Leoša Petrovskog.

18:19

13' - 8:3 za Čehe

Prvi gol na turniru postigao je Dino Hamidović, a odmah u narednom napadu Čeha Kašparek postiže svoj drugi pogodak večeras.

18:18

Konačno gol za BiH

Gol je postigao Josip Perić, ali Češka odmah ima odgovor - gol Tomaša Babaka za 7:2.

18:16

Prvo isključenje

Vladimir Vranješ se na dva minuta seli na klupu.

18:14

Deveti je minut - a BiH je i dalje na jednom golu!

Ne ide "zmajevima" u ovom duelu, dok sa durge strane Česi dižu prednost.

Pogodio je sada Stanislav Kašparek za 6:1.

18:12

Prva intervencija Burića u 7. minutu

18:11

Novi gol Klime

Četvrti gol Klime iz isto toliko šuteva, već je Češka na 5:1.

Veoma loš početak utakmice za BiH, morao je Ivica Obrvan da zatraži tajm-aut.

18:09

Opet Klima...

Tri od tri Mateja Klime, Česi imaju prednost od tri gola.

18:09

Već tri odbrane Tomaša Mrkve

Sjajan početak utakmice za češkog golmana, a loš za bh. tim. Igra se peti minut, BiH je i dalje na jednom postignutom golu.

18:07

Česi imaju plus 2

Drugi gol Mateja Klime, Češka prvi put ima prednost od dva gola - 1:3.

18:06

3' - 1:2

Poveli su Česi golom Mateja Klime, izjednačio je Senjamin Burić, a onda poslije "brzog centra" pogađa Tomaš Babak.

18:05

BiH nije iskorisila prvi napad na meču

Šut Josipa Perića odbranio je Tomaš Mrkva.

18:04

1' - Počeo je meč!

18:03

"Zmajevi" traže prvu pobjedu ikad na prvenstvima Evrope

Ovo je drugo učešće selekcije BiH na prvenstvima Evrope, a za sada "zmajevi" nemaju nijedan trijumf.

Upisana su četiri poraza - od Norveške, Portugala, Francuske i Švedske.