"Kauboji" igrali za čast i Svjetsko prvenstvo: Hrvatska nakon drame bolja od Islanda, Danska pregazila Holandiju

Autor Haris Krhalić

Hrvatska je u utakmici punoj preokreta slavila protiv Islanda rezultatom 23:22.

Hrvatska Island 23:22 Evropsko prvenstvo  Izvor: Profimedia

U ovkviru trećeg kola Evropskog rukometnog prvenstva Hrvatska je pobijedila Island 23:22 i tako pokvarile planove Islanđanima oko plasmana u polufinale.

Hrvatska je izgubila šanse za plasman u polufunale, ali su „kauboji” herojski odigrali za čast.

Island je mnogo bolje otvorio utakmicu te je nakon 20 minuta igre imao prednost 10:5. Ipak, Hrvati su do kraja prvog poluvremena uspjeli smanjiti na 12:10.

“Kauboji” su sa dobrom igrom nastavili i u drugom poluvremenu te su u 36. minuti preokrenuli na 14:13.

Uslijedio je period od 15 minuta u kojem Islanđani nisu postigli pogodak te je Hrvatska otišla na plus četiri te se činilo kako će mirno privesti utakmicu kraju.

Međutim, uslijedio je novi preokret te je Island sedam minuta prije kraja izjednačio na 21:21 za dramu u završnici.

Igralo se gol za gol, ali je Ante Gadža 15 sekundi prije kraja pogodio za konačnih 23:22 i pobjedu Hrvatske.

Susret je obilježio pogodak Tina Lučina koji je u padu zabio gol leđima okrenut od gola Islanda.

Najefikasniji u redovima Hrvatske bili su Lučin sa šest te Martonović i Čupić sa pet golova, dok je kod Islanđana Thorkelson postigao šest, a Gudjonson i Magnuson po pet pogodaka.

Hrvatska je tako zadržala teoretske šanse da osvoji treće mjesto u grupi i borbu za 5. mjesto koje bi moglo voditi na SP, dok je Island ovim porazom znatno smanjio šanse da se plasira u polufinale.

U drugoj večerašnjoj utakmici reprezentacija Danske ubjedljivo je slavila protiv Holandije. Rezultat je glasio 35:23. Najefikasniji kod Danaca bio je Gidsel sa devet golova, dok je kod Holandije Baijens postigao šest.

Danci su ovom pobjedom osigurali plasman u polufinale Evropskog prvenstva.