Red Bul stigao do titule u šampionatu konstruktora: Ferstapen najbrži i u Japanu

Autor Haris Krhalić

Maks Ferstapen jako je blizu da stigne do treće uzastopne titule.

Maks Verstapen pobijedio u Japanu Izvor: Profimedia

Vozač Red Bula, Maks Verstapen pobijedio je danas u trci Formule 1 za Veliku nagradu Japana, uvećao prednost u generalnom plasmanu i donio svojoj ekipi novu titulu u šampionatu konstruktora.

Dvostruki svjetski šampion krenuo je sa pol pozicije i sigurnom vožnjom ostvario je 13. pobjedu u sezoni, a 48. u karijeri. On je osvojio i dodatni bod za najbrži krug na Suzuki.

Drugo mjesto zauzeo je vozač Meklarena Lando Noris, a treći je bio njegov timski kolega Oskar Pjastri, što je bio njegov prvi plasman na pobjedničko postolje.

Vozač Ferarija, Šarl Lekler zauzeo je četvrto mjesto, peti je bio vozač Mercedesa Luis Hamilton, a šesti vozač Ferarija Karlos Sainc.

Sedmo mjesto zauzeo je Džordž Rasel iz Mercedesa, osmi je bio Fernando Alonso iz Aston Martina, a bodove su još osvojili vozači Alpina Pjer Gasli i Esteban Okon.

Red Bul je osvojio drugu uzastopnu titulu u šampionatu konstruktora, ukupno šestu. Red Bul ima 623 boda, ispred Mercedesa koji ima 305 i Ferarija sa 285 bodova.

Verstapen je prvi sa 400 bodova, ispred Peresa sa 223 i na korak je od osvajanja treće uzastopne titule.

Naredna trka u šampionatu na programu je 8. oktobra za Veliku nagradu Katara.