Velika pobjeda za kraj 2023. godine: Niko kao Mikaela Šifrin!

Amerikanka slavila u posljednjoj trci Svjetskog kupa ove godine.

Mikaela Šifrin Izvor: MAURO UJETTO/Shutterstock

Mikaela Šifrin uvijek podiže letvicu kako se bliži kraj kalendarske godine, a posljednja trka Svjetskog kupa u godini potvrdila je njenu dominaciju.

Američka zvijezda je završila 2023. godinu upečatljivim nastupom čak i po njenim standardima, pobijedivši u slalomu s ogromnom prednošću od 2,34 sekunde, za svoju 93. pobjedu u karijeri.

To je bila sedma pobjeda Šifrinove iz posljednjih osam startova u tradicionalnom slalomu koji se smjenjuje između austrijskih ljetovališta Linc i Semering.

"Posljednjih nekoliko godina zaista smo sezonu gradili od početka do ovog trenutka, i nekako se to uvijek poklopi na kraju", rekla je Šifrin, koja nije nastupila na ovoj trci 2015. zbog povrede koljena, i 2021. godine nakon pozitivnog testa na koronavirus.

Međutim, nema tajne njenog vrhunca između Božića i Nove godine.

"U skijanju je uvijek tako - budite neumoljivi s radom, obavite posao i rezultati će doći", rekla je američka petostruka šampionka Svjetskog kupa u ukupnom poretku.

Šifrin je postavila najbrže vrijeme u oba spusta na stazi Šlosberg kako bi završila ispred drugoplasirane Lene Dir iz Njemačke. Švajcarka Mišel Gizin bila je 0,11 sekundi iza nje na trećem mjestu.

"Danas je bio vrlo poseban dan za mene. Osjećala sam se savršeno na skijama, tako da sam veoma srećna", rekla je Šifrin, koja je takođe osvojila i jučerašnji veleslalom na istom brdu.

Rezultat ovog petka bio je sedmi najveći razmak pobjede ikad na ženskom Svjetskom kupu u slalomu. Šifrin je postavila još četiri od tih rekorda, uključujući rekord od 3,07 sekundi sa utrke u Aspenu u Koloradu, u novembru 2015.

Svjetski kup za žene nastavlja se sa veleslalomom i slalomom u Kranjskoj Gori u Sloveniji, 6. i 7. januara.