Nema spasa kad proradi španska mašina - "furija" na +9 protiv Bjelorusa

Bjelorusi su bili u igri trideset minuta, a onda su na svojoj koži osjetili snagu trenutnog evropskog šampiona

Rukomet EURO 2020 Bjelorusija Španija 28 37  Izvor: Martin Rose/Bongarts

Ako je postojala bilo kakva sumnja – od prije nekoliko minuta je više nema!

Reprezentaciji Hrvatske se iz grupe 1 u polufinalu Evropskog prvenstva pridružila Španija, koja je savladala Bjelorusiju rezultatom 28:37.

Treba, ipak, reći da je aktuelni evropski šampion prilično nervozno ušao u meč sa Bjelorusima, koji su eventualnim podvigom i pobjedom mogli da zadrže šanse za plasman u polufinale.

U uvodnih šest-sedam minuta "furija" je napravila čak četiri greške u fazi napada, što Bjelorusi, koji su prokockali samo jednu loptu, nisu propustili da iskoriste, te su u ranoj fazi utakmice stekli prednost od tri gola (5:2).

Ipak, nastavak prvog poluvremena donio je daleko povezaniju igru Španaca. Šampion Evrope iz Hrvatske 2018. godine bio je nemjerljivo prisebniji u ofanzivnom smislu, što ga je krasilo cijelim tokom prvenstva.

Do odlaska na pauzu španska selekcija je preokrenula rezultat u svoju korist, međutim, nije stekla značajniju prednost s obzirom da kvalitetne ofanzivne minute nisu ispraćene na isti način kada je u pitanju odbrana.

Ipak, branioci evro-titule su u prvoj polovini drugog dijela i u tom segmentu stvari postavili na svoje mjesto.

Od rezultata 19:19 u 34. minutu, španski tim je serijom 8:2 odmakao u 44. minutu na odstojanje od šest koraka (21:27), što mu je omogućilo da bez trzavica odradi posao do kraja i matematički obezbijedi polufinale.

Još uvijek nije poznato sa koje će pozicije u grupi Španci ući u borbu za medalje.

Pred posljednjih 60 minuta su izjednačeni sa Hrvatima uz osam bodova, a upravo će direktni okršaj, zakazan za srijedu u 16 časova, odlučiiti o tome ko će sa pol-pozicije u polufinale.

S obzirom na bolju gol-razliku od Hrvata (Španija +27, Hrvatska +14), Špancima je za zauzimanje prvog mjesta dovoljan i remi.