Drugi dan žestokih borbi u regionu Nagorno-Karabah na Kavkazu. U toku su sukobi jermenske i azerbejdžanske vojske, dok je u obe zemlje proglašeno ratno stanje. Pratite uživo uz MONDO.
Sukob između snaga Jermenije i Azerbejdžana u regionu Nagorno - Karabah nastavile su se jutros, a obe strane su u toj oblasti rasporedile teško naoružanje.
Najmanje16 vojnika, kao i određen broj civila poginuo je tokom jučerašnjih najžešćih borbi između Jermenije i Azerbejdžana od 2016. godine.
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan rekao je juče da su borbena dejstva Azerbejdžana provokacija, a predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev tvrdi da su jermenske snage otvorile vatru i to takođe naziva provokacijom.
Jermenija i Azerbejdžan dugo su u sukobu zbog otcepljenog azerbejdžanskog većinski jermenskog regiona Nagorno-Karabaha, granični sukobi pojačali su se proteklih meseci, a u nedelju ujutru su eskalirali.
Vlada Jermenije proglasila je ratno stanje i opštu mobilizaciju zbog eskalacije sukoba u Nagorno-Karabahu, a isto je učinio i Azerbejdžan.
Prethodno je predsednik nepriznate republike Nagorno-Karabah Araik Hartjunjan proglasio ratno stanje i mobilizaciju svih građana starijih od 18 godina.
Sukobi su izbili između tamošnjih separatista koje podržava Jerevan i snaga Azerbajdžana.
Tenzije između dve zemlje izbile su je još 1988. kao rezultat zahteva etničkih Jermena za nezavisnost pokrajine Nagorno-Karabah u Azerbejdžanu i ujedninjenju sa Jermenijom, u momentu kada se rušio Sovjetski savez.
Sam rat oko teritorije trajao je od 1992. do 1994. godine. Završio se potpunom ili delimičnom kontrolom Jermenije nad Nagorno-Karabahom i sedam pridruženih teritorija.
Prekid vatre dogovoren je 1994. godine čime su okončana krvoprolića koja su odnela živote 30.000 ljudi.
Granični sukobi koji traju godinama pojačali su se opet proteklih meseci.
U aprilu 2016. na liniji razgraničenja ubijeno je najmanje 30 vojnika, na obe strane.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Dačić: Azerbejdžan i Jermenija su naše prijateljske zemlje
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da azerbejdžansko-jermenski sukob može da nam bude upozorenje kako je malo potrebno da se raspali neki rat tamo gde to tinja godinama.
O najnovijim događajima između Azerbejdžana i Jermenije, Dačić kaže da je "situacija dosta komplikovana" s obzirom na to da je u pitanju "tinjajući sukob" zbog kojeg je još pre oko dvadesetak godina formirana tzv. "Minska grupa" koja, kako navodi, kao što se vidi ništa nije uradila za to vreme.
"Jermensko-azerbejdžanski sukob može da nam posluži kao upozorenje koliko je malo vremena potrebno da se raspali ponovo neki ratni sukob, i koliko je potrebno voditi računa o svojim nacionalnim interesima i stabilnosti region", rekao je Dačić u emisiji "Ćirilica" na TV Hepi, a prenosi Tanjug.
Ističe da su i Azerbejdžan i Jermenija naše prijateljske zemlje.
"Naš interes je da se taj sukob što pre obustavi, ali to je lako reći", kaže Dačić, uz napomenu da je Turska "zainteresovana" za Azerbejdžan, a da je Rusija netralna.
OBOREN AVION!
Vojska Nagorno-Кarbaha oborila je avion azerbejdžanskih snaga, saopštio je portparol predsednika te nepriznate republike Vagram Pogosjan, prenosi "Sputnjik".
Кako je precizirao, prema informacijama kojima raspolaže vojska, reč je o letelici An-2.
Jermenija: Jerevan će upotrebiti "Iskandere", ako Baku iskoristi avione F-16
Ambasador Jermenije u Rusiji Vardan Toganjan izjavio je da će Jerevan upotrebiti "Iskandere" ukoliko Baku bude u napadima upotrebio turske lovce F-16.
Kako je rekao, za obaranje turskih bespilotnih letelica trenutno na raspolaganju ima dovoljno protivvazduhoplovnih sistema.
Istovremeno, Toganjan je odbacio kao netačnu informaciju da Jerevan radi na formiranju humanitarnih koridora iz Nagorno-Karabaha rekavši da za tako nečim još uvek nema potrebe.
Nova ofanziva Azerbejdžana
Ministarstvo odbrane Jermenije saopštilo je da je Azerbejdžan pokrenuo novu veliku vojnu operaciju na liniji razgraničenja sa Nagorno-Karabahom, prenosi "Sputnjik".
Kako se navodi, napad se sprovodi u dolini reke Araks u pravcu Magatis-Tališ, međutim, za sada jermenske snage uspešno odolevaju napadima azerbejdžanske vojske.
Iz Ministarstva ističu da je do sada uništeno 22 azerbejdžanska tenka i 10 jedinica drugih tipova oklopnih vozila.
"Likvidirano je više od 370 vojnika. Pored toga, prema određenim informacijama, ranjeno je oko 35 odsto vojnika koji su učestvovali u napadima", rekao je neimenovani predstavnik jermenskog Ministarstva odbrane.
Hitno zaseda Savet bezbednosti!
Kako javlja agencija AFP, Savet bezbednosti UN-a održaće sutra hitan sastanak.
Tema sastanka biće konflikt na Kavkazu između Jeremenije i Azerbejdžana.
Nemačka i Francuska su pokrenule tu inicijativu, ali su je podržale i druge evropske države - Estonija, Belgija i Velika Britanije, naveli su večeras isti izvori i dodali da će sednica biti iza zatvorenih vrata.
Više o tome pročitajte OVDE.
#BREAKINGEmergency UN Security Council meeting on Karabakh clashes Tuesday: diplomatspic.twitter.com/6WvOCNn2G0
— AFP news agency (@AFP)September 28, 2020
Konflikt na Kavkazu ugrožava EVROPSKU energetsku bezbednost!
Najnoviji konflikti osvetlili su važnost ovog regiona za evropsku energetsku bezbednost, naročito u vreme kada Evropa pokušava da se oslobodi zavisnosti od Rusije.
Kako piše Oilprice.com, u azerbejdžanskom okrugu Tovuz nalazi se većina azerbejdžanske ključne infrastrukture, poput naftovoda i gasovoda kojima se snabdeva Evropa, tranzitni evropsko-azijski zemljani optički kabl, železnica Baku-Tbilisi-Kars koja povezuje Azerbejdžan s Turskom, autoput M2 koji spaja zemlju sa Gruzijom, kao i koridor Lapis Lazuli, trgovinska ruta koja se proteže od Avganistana do Turske.
Pandemija korona virusa ove godine oštetila je jermensku ekonomiju i povećala pritisak na jermensku vladu, pa bi sukob sa Azerbejdžanom mogao biti posledica napora da se skrene pažnja jermenske javnosti sa ekonomskih obećanja vlade, prenosi "Blic".
Ti napori su, kako navodi Oilprice.com, mogli biti usmereni da naštete Bakuu u vreme kad su cene nafte pale, tri meseca pre pokretanja snabdevanja prirodnim gasom iz azerbejdžanskog polja Šah Deniz za Evropu, putem Južnog gasnog koridora (SGC).
Portal navodi da se i Rusija i Turska – koja je saveznik Azerbejdžana – takmiče za svoj uticaj u Libiji i Siriji, pa možda Moskva stoji iza napada jer ima ekonomsku motivaciju. Naime, SGC će se takmičiti "Gaspromovim" gasovodom "Turski tok", piše Oilprice.com, a prenosi "Blic".
Iako je Rusija najveći izvor oružja za Azerbejdžan, u julu je dobavila vanrednu isporuku oružja Jermeniji, tvrdeći da je to "građevinski materijal", ukazuje portal.
Po izbijanju konflikta Rusija je sprovela vojne vežbe na jugozapadu zemlje i ponudila se da bude posrednik između Bakua i Jerevana.
Pogledajte PALJBU oružanih snaga Azerbejdžana!
Enemy units, which suffered heavy losses as a result of accurate artillery fire, were forced to withdraw from their firing positions.
— Armenian Occupation Watch (@ArmenOccupWatch)September 28, 2020
LONG LIVE THE POWERFUL AZERBAIJANI ARMY !!!
⬇️⬇️⬇️https://t.co/suAlXEx5uPpic.twitter.com/izG8bjWwc9
Units of the#Azerbaijan#Army, moving from the high grounds and advantageous positions liberated from the Armenian armed forces, continue the counter-attack to consolidate the achieved success.
— MFA Azerbaijan (@AzerbaijanMFA)September 28, 2020
⬇️⬇️⬇️https://t.co/CqHViII7dwpic.twitter.com/X69KOaKUGb
Jermenija traži hitnu reakciju Evropskog suda za ljudska prava: Naložite prekid napada na civile!
Jermenija se hitno obratila Evropskom sudu za ljudska prava da traži privremene mere protiv Azerbejdžana gde se nastavljaju borbe u oblasti Nagorno-Karabah.
Sud je pozvan da deluje prema članu 39 svojih propisa koji mu dozvoljava da preduzme hitne mere kada postoji neposredan rizik od nepopravljive štete.
"Jeremnska vlada traži od Suda da naloži azerbejdžanskoj vladi da prekine vojne napade na civilno stanovništvo na celoj liniji kontakta Jermenskih oružanih snaga i Nagorno-Karabaha, da prekinu slepe napade i da prekinu da ciljaju civilno stanovništvo, civilnu imovinu i naselja", naveo je Sud u saopštenju, a prenela Beta.
Inače, Jermenija i Azerbejdžan su članice Saveta Evrope od 2001. godine.
Ministar spoljnih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov izjavio je da Oružane snage Azerbejdžana imaju adekvatan odgovor na moguću primenu sistema "Iskander" od strane Jermenije u sukobu. Prema njegovim rečima, za poslednja 24 časa Jermenija je ispalila više od 1.200 granata na azerbejdžanska naselja.
Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović uputio je pismo predsedniku Azerbajdžana Ilhamu Alijevu u kojem je osudio jermenski artiljerijski napad koji je doveo do eskalacije sukoba u azerbejdžankom regionu oblasti Nagorno Karabah s većinskim jermenskim stanovništvom.
Jermenija je spremna da zatraži dodatnu vojnu pomoć od Rusije, ali trenutno ne vidi razlog da to učini, izjavio je danas ambasador Jermenije u Moskvi Vardan Toganjan za radio Govorit Moskva.
Lider Stranke demokratske akcije (SDA) i potpredsednik Doma naroda parlamenta BiH Bakir Izetbegović izjavio je da jermenska strana snosi punu odgovornost za izbijanje sukoba u Azerbejdžanu, čime je direktno podržao Azerbejdžan u sukobu u regiji Nagorno-Karabah
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas da Jermenija mora odmah da se povuče sa teritorije Azerbejdžana koju je okupirala i da je vreme da se okonča kriza u Nagorno-Karabahu, otcepljenom regionu u Azerbejdžanu s većinskim jermenskim stanovništvom.
Turska je zatražila da Jermenija okonča "okupaciju" dela teritorije Azerbejdžana i povuče svoje "plaćenike i teroriste" iz Nagorno Karabaha. "Jermenija mora odmah da prekine svoje napade i povuče svoje plaćenike i teroriste iz Nagorno Karabaha i sa teritorije Azerbejdžana", poručio je turski ministar odbrane Hulusi Akar.
Azerbejdžan preduzima kontraofanzivne mere na osnovu prava na samoodbranu i u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom, saopštilo je azerbejdžansko ministarstvo spoljnih poslova posle novih sukoba u Nagorno-Karabahu.
Moskva poziva sve unutrašnje i spoljne aktere da pokažu maksimalnu uzdržanost u vezi sa situacijom u Nagorno-Karabahu, rekao je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Andrej Rudenko. "Pozivamo sve unutrašnje i spoljne aktere da pokažu maksimum uzdržanosti, posebno u smislu retorike", rekao je Rudenko.
Pogledajte snimak obaranja letelice:
Jermenska strana objavila je video-snimak na kojem se vidi oborena bespilotna letelica azerbejdžanskih oružanih snaga.
Predsednik Francuske Emanuel Makron izrazio je zabrinutost zbog rastućih tenzija u oblasti Nagorno-Karabah tokom telefonskog razgovora sa predsjednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim, saopšteno je iz pres-službe kancelarije azerbejdžanskog lidera.
Ministarstva odbrane Jermenije danas je saopštilo da je u sukobima sa azerbejdžanskom armijom ranjeno oko 200 vojnika međunarodno nepriznatog Nagorno-Karabaha.
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev negirao je da je Turska poslala vojnike iz Sirije u Azerbejdžan kao ispomoć u sukobu sa jermenskom vojskom u regionu Nagorno-Karabah. Ambasador Jermenije u Rusiji izjavio je ranije da je Turska poslala oko 4.000 boraca iz severne Sirije u Azerbejdžan kako bi pomogli Azerbejdžanu u borbama, prenosi Rojters.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev potpisao je danas uredbu o delimičnoj vojnoj mobilizaciji, objavljeno je na sajtu predsednika.
"U skladu sa stavom 25. člana 109. Ustava, naređujem delimičnu vojnu mobilizaciju u Azerbejdžanu", navodi se u dokumentu, prenosi Tass. Kako se navodi, izdata je i naredba koja se posebno odnosi na državnu službu da se mobilišu vojni rezervisti i preduzmu mere za postizanje ciljeva u pogledu vojnog transporta.
Azerbejdžanska vojska preuzela je kontrolu nad nekim visoravnima oko sela Talis u protunapadu koji je usledio nakon što su jermenske snage otvorile vatru na neka azerbejdžanska naselja. Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da su raketama i artiljerijom izveli napade na položaje jermenske vojske nakon čega su se snage povukle.
Izvor: Anadolija/Azerbaycan Savunma BakanlığıIran je zatražio od Jermenije i Azerbejdžana da se angažuju kako bi došlo do prestanka vatre između dve strane u regionu Nagorno-Karabaha, saopštio je iranski ministar spoljnih poslova Mohamed Džavad Zarif.
Ambasador Jermenije u Rusiji izjavio je danas da je Turska poslala oko 4.000 boraca sa severa Sirije u Azerbejdžan tokom sukoba sa odvojenim regionom Nagorno-Karabah, javio je Interfaks. Turska je blizak saveznik Azerbejdžana.
Today at around 07:30, horrified by their huge manpower and equipment losses, the adversary used the#TOSheavy artillery system at the south-eastern direction. The#Armenia'n side doesn’t have any losses from the shelling.pic.twitter.com/htk1IC3l8J
— MoD of Armenia (@ArmeniaMODTeam)September 28, 2020
Međunarodni komitet Crvenog krsta izrazio je zabrinutost zbog eskalacije sukoba na liniji razdvajanja u regionu Nagorno-Karabah.
Obe strane su u toj oblasti rasporedile teško naoružanje, saopštilo je danas jermensko Ministarstvo odbrane.
Jermensko Ministarstvo odbrane u Nagorno-Karabahu kaže da je u sukobima s Azerbejdžanom ubijeno više od 30 Jermena. Ministarstvo je prethodno objavilo imena 16 poginulih vojnika i uputila saučešće porodicama poginulih.
UKRATKO
- Poginulo je najmanje 16 vojnika
- Stradale su i civilne žrtve
- Žestoki sukobi poslednji put bili 2016.