Novi standard zvanično je nazvan RCS, a označava se i sa SMS 2.0. Evo detalja o RCS-u i šta nudi u odnosu na klasične SMS poruke.
SMS se sve manje koristi, iako je popularan i dalje. EMS i MMS standardi, koji su ga nasledili, nisu uspeli da se održe, ali je IM (Instant Messagig) zato postao hit zahvaljujućim aplikacijama. Posebno mesto u okviru dopisivanja mora se dati i iMessages servisu Apple kompanije, na koji se korisnici toliko naviknu, da kasnije ne mogu da koriste nijedan drugi. Makar tako tvrde.
SMS mora da evoluira da bi ostao relevantan, a potreban nam je, jer još uvek ne možemo u potpunosti da se oslonimo na IM, što zbog internet dostupnosti, što zbog niza drugih stvari. Zato bi RCS tj. Rich Communication Services trebalo da ga uspešno zameni. RCS je telekom standard, odnosno servis, koji se ostvaruje putem telekomunikacione mreže, ali ima napredne opcije, kakve su prikaz pisanja poruke osobe s kojom se dopisuje, izveštajima i verifikovanim nalozima, posebno poslovnih korisnika.
RCS ne koristi internet za svoje funkcionisanje, samo mrežu operatora, baš kao SMS.
Nova usluga razvija se i širi postepeno, jer zahteva određene promene, kako na mreži operatora, tako i samoj strategiji poslovanja kompanije, koja ga primenjuje. Na taj način, u eri interneta, na značaju se daje još jednoj “oflajn“ usluzi, ali to uskoro ne bi trebalo da bude problem, tvrde The Verge i The Next Web, jer su RCS već prihvatile najveće zemlje, poput SAD, Nemačke, Velike Britanije, Francuske i drugih.
Novi RCS standard “gura“ niko drugi, nego Google kompanija, koja je u svim ovim zemljama nezavisno od operatora obezbedila RCS za svoje podržane uređaje.
Nažalost, mana RCS-a u odnosu na trenutno popularne servise, kakvi su Viber, Telegram, Signal ili neki drugi, jeste činjenica da RCS nema potpunu tzv. “end to end“ enkripciju, a za neke korisnike je to izuzetno važno. Čak su neka udruženja za borbu za ljudska prava reagovale saopštenjima u kojima osuđuju kompaniju Google zbog podrške servisu, koji nije dovoljno bezbedan. Kompanija je rekla da traži rešenje da kroz aplikaciju Android Messages implementira zaštitu za RCS, jer na Android telefonima bi RCS mogao da radi kroz Android Messages aplikaciju.
Ova Android aplikacija već je primarna SMS aplikacija na Huawei telefonima, a uskoro će biti i na Samsung uređajima.
The Verge i The Next Web portali tvrde da je Google RCS shvatio vrlo ozbiljno, jer ima niz propalih aplikacija za dopisivanje, a imperativ mu je da ostane relevantan na tom tržištu, pa će RCS ponuditi svuda gde to ne budu želeli da ponude lokalni operatori. Pre ili kasnije RCS će, tvrde oni, biti u upotrebi svuda, u celom svetu, makar kao opcija za omiljene IM aplikacije.
Kako vam se čini RCS, da li biste ga koristili?