• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PIK usaglasio stav, Rusija izdvojila mišljenje

Autor mondo.ba

Ambasadori Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira (PIK), uz izdvojeno mišljenje Rusije, pozvali su danas vlasti Republike Srpske da ne održe referendum o Danu Republike Srpske.

Ambasadori pozivaju institucije BiH da ovo pitanje riješe kroz ustanovljene zakonske procedure i postojeći ustavni okvir, te putem konstruktivnog dijaloga.

"U tom kontekstu, konstatujemo da su pred Ustavnim sudom BiH već u toku postupci koje su pokrenuli predstavnici institucija BiH s ciljem ocjenjivanja ustavnosti odluke Narodne skupštine Republike Srspke o referendumu, kao i zahtjev za preispitivanje odluke Ustavnog suda BiH o Zakonu o praznicima Republike Srpske koji je podnijela Narodna skupština Srpske", navodi se u izjavi ambasadora Upravnog odbora PIK-a nakon današnjeg sastanka u Sarajevu.

Upravni odbor PIK-a nadalje poziva sve strane u BiH da se uzdrže od ishitrenih mjera i retorike koja vodi podjelama, koje samo produbljuju negativnu političku atmosferu.

Ambasadori Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira primili su k znanju uvjeravanja Vlade Republike Srpske da je cilj referenduma da bude "korak ka provođenju odluke Ustavnog suda BiH".

"Ali je Upravni odbor PIK-a, takođe, konstatovao da su predsjednik Republike Srpske i Narodna skupština Srpske više puta osporavali nadležnost državnih pravosudnih institucija u BiH. Takve izjave i potezi protivni su Opštem okvirnom sporazumu za mir i vladavini prava, i jednostavno su neprihvatljive", navodi se u izjavi ambasadora kojoj se nije priduržila Ruska Federacija.

U izjavi se naglašava da je Ustavom BiH nedvosmisleno utvrđeno da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće i da su entiteti u obavezi da poštuju odluke institucija BiH.

"U tom kontekstu, predloženi referendum u Republici Srpskoj, koji od birača traži da se izjasne o pitanju o kome je već odlučio Ustavni sud BiH, je destabilizirajući i podiže političke tenzije, koje nekonstruktivno odvlače pažnju sa veoma ozbiljnih ekonomskih i socijalnih izazova pred kojima se BiH nalazi", navodi se u izjavi.

Iako referendum o entitetskim praznicima, kako napominju ambasadori PIK-a, može potpadati pod nadležnost jednog entiteta, bilo koji referendum mora biti proveden na način koji je u skladu sa Ustavom BiH, i ne može kršiti Opšti okvirni sporazum za mir, niti ustavni okvir BiH.

Ambasadori PIK-a ističu da nijedan referendum ne može promijeniti činjenicu da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće.

"Odluka Ustavnog suda BiH ostaje na snazi u potpunosti i mora se poštovati u skladu sa Opštim okvirnim sporazumom za mir. Politički direktori Upravnog odbora PIC-a su više puta istakli, između ostalog i u junu 2016. i decembru 2015. godine, da je Ustavni sud BiH sastavni dio Aneksa četiri Opšteg okvirnog sporazuma za mir, i da je ključan za njegovu provođenje", dodaje se u izjavi.

Upravni odbor PIK-a još jednom je potvrdio podršku visokom predstavniku u BiH Valentinu Incku "kao konačnom autoritetu za tumačenje civilnih aspekata Dejtonskog sporazuma u skladu sa Aneksom deset Sporazuma i relevantnim rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN".

Ambasadori PIK-a u izjavi, koju nije podržala Rusija, žale "zbog korištenja secesionističke retorike na svim stranama, i još jednom potvrđuje svoju neupitnu opredijeljenost za teritorijalni integritet i fundamentalnu strukturu BiH kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta, bez prava na otcjepljenje".

"Nećemo tolerisati bilo kakvo kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, uključujući, između ostalog, i pokušaje otcjepljenja. Neće biti prekrajanja geografske karte BiH. Upravni odbor PIC-a će nastaviti da prati ovo pitanje i dalji razvoj događaja", dodaje se u izjavi.

Ambasador Rusije u BiH Petar Ivancov izjavio je, nakon sastanka ambasadora Savjeta za sprovođenje mira u Sarajevu, da Rusija nije podržala tekst izjave sa današnjeg sastanka na kojem je razmatrana Odluka o referendumu o Danu RS.

Ivancov je dodao da je Rusija izdvojila mišljenje i da ne podržava tekst izjave jer se, kako je naglasio, uvijek traži da Republika Srpska pravi ustupke.

On je naveo da će izjava biti upućena javnosti iz OHR-a u toku dana.

"Nismo podržali tekst zajedničke izjave jer se u njemu samo prijeti i osuđuje. Smatram da se do rješenja problema koji postoji može doći, prije svega, dijalogom", rekao je ruski ambasador u BiH nakon sjednice PIK-a.

On je dodao da se o potrebi za dijalogom priča još od novembra 2015. godine kada je i donesena odluka Ustavnog suda BiH.

"Smatramo da su učesnici tog procesa trebali biti malo mirniji i da su se tada trebali dogovoriti o nekoj izbalansiranoj odluci, ali su se do sada tražili samo ustupci od Republike Srpske", ocijenio je Ivancov.

Ruski ambasador smatra da su na neki način i drugi trebali da pripomognu u pronalaženju rješenja u tom procesu, napominjući da on nema pravo da se miješa u donošenje odluka Ustavnog suda.

"Mislim da je Ustavni sud trebalo da bude malo pažljiviji, ne samo prema zakonu, nego i prema sveukupnoj situaciji u BiH", ocijenio je Ivancov.

Na pitanje novinara da li se pominju bonska ovlaštenja u zajedničkoj izjavi, Ivancov je rekao da nije čuo da se pominjala ta mogućnost.

Iz OHR je najavljeno da će objaviti saopštenje u vezi sa tekstom zajedničke izjave ambasadora Savjeta za sprovođenje mira.

U Sarajevu je danas održana sjednica ambasadora PIK-a na kojoj je raspravljano o najavljenom referendumu u Srpskoj o Danu Republike.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 15. jula Odluku o raspisivanju referenduma o Danu Republike 25. septembra na cijeloj teritoriji Srpske.

Referendumsko pitanje o kome će se građani Republike Srpske izjasniti glasi: "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?".

Za Odluku o raspisivanju referenduma glasala su 64 poslanika, a niko od prisutnih nije bio protiv, niti uzdržan.

Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske utvrdilo je na sjednici 11. avgusta da vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda nije povrijeđen Odlukom Narodne skupštine Srpske o raspisivanju referenduma o Danu Republike, niti Zakonom o popisu koji je usvojio parlament Srpske.

U "Službenom glasniku Republike Srpske" od 12. avgusta objavljena je Odluka Narodne skupštine Srpske o raspisivanju republičkog referenduma o 9. januaru kao Danu Republike, čime je ona i zvanično stupila na snagu.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE