Pacijenti koji čekaju na dijalizu i transplantacije protestovali su danas ispred Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, kako bi iskazali nezadovoljstvo odnosom prema njima.
Na ovaj način okupljeni su željeli da naprave pritisak na poslanike u Parlamentu FBiH kako bi se što prije usvojio zakon o transplantaciji organa. Moderatorica skupa Eldina Softić rekla je da se 2000 građana u Federaciji trenutno nalazi na dijalizi, uz stotine drugih kojima je potrebna transplantacija. Prema njenim riječima pacijenti čekaju tri godine izmjenu Zakona o transplantaciji.
“Zakon bi osigurao takozvani pretpostavljeni pristanak doniranja organa, što podrazumijeva da ako neko želi donirati organe mora tu želju izraziti za života”, kazala je Softićeva.
Predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH Tomislav Žuljević rekao je da na usvajanje ovog zakona čekaju od 2013. godine.
“Problem je što kod nas svi pričaju o darivaocima organa, a niko o primaocima. Nikome neće biti oduzet organ bez pristanka porodice. Može se omogućiti i registar nedarivalaca, ali neka se svako zapita šta će ako mu zatreba organ", kazao je Žuljević.
On je istakao da dijaliza nije život, nego teška borba.
“Zakonom bi se povećao broj transplantacija, a smanjio broj mladih na dijalizi. Ne treba zaboraviti ni one koji čekaju na transplantaciju jetre ili srca. Vrlo je mala mogućnost da dobijete mali dio jetre sa živog organizma", istaknuo je Žuljević.
Okupljeni su, između ostalog zatražili i da se hitno sagleda stanje aparata za dijalizu koji su prešli dozvoljenu satnicu rada, kao i osiguravanje novca za njihovo obnavljanje. Takođe, traži se i osiguravanje adekvatne terapije za bolesnike na peritonejskoj hemodijalizi, kao i uvrštavanje određenog broja lijekova na esencijalnu listu. Ukoliko njihovi zahtjevi ne budu prihvaćeni, pacijenti najavljuju drastične mjere.
“Ako ne usvoje naše zahtjeve, ljudi na dijalizi će pred Vladu Federacije BiH i Parlament doći i isključiti aparate. Žrtvovaćemo svoje živote!”, naglasio je Žuljević.