Šta je zajedničko narodnjacima, srpskoj kinematografiji i gejmingu? Pogled 25 godina unazad pokazuje nam da, ipak, imaju nekih dodirnih tačaka.
Iako Holivud odavno pravi čitave filmske serijale po video igrama (njihov kvalitet već je druga priča), one se izuzetno rijetko pojavljuju u srpskoj kinematografiji. Ipak, i pored toga, kroz dugu istoriju srpskog filma provuklo se nekoliko igračkih ostvarenja.
Saša Dolapčev, napravio je za magazin ScreenFun mini vodič kroz popularne igre u srpskim filmovima, koji morate pročitati!
Hajde da se volimo (1987)
O filmu: Filmovi "Hajde da se volimo" nastali su kad je Lepa Brena već važila za najveću folk zvijezdu Balkana. Zamišljeno kao muzička komedija, ovo ostvarenje ostalo je zapamćeno po brojnim tadašnjim zvijezdama jugoslovenske kinematografije, ali i spotovima koji su, bez pretjerivanja, u to vrijeme bili na nivou onoga što se vrtilo na MTV-ju.
Upravo je za prvi spot koji se pojavljuje u filmu, a za pjesmu "Sanjam", iskorišćen automat s arkadnom igrom Phoenix. Zapravo, video i počinje tako što slavna folkerka prilazi ovoj mašini, ubacuje u nju novčić i na nekoliko sekundi igra ovo ostvarenje. Doduše, u nastavku spota pjevačicu možemo vidjeti kako mlatara ispred ekrana klasičnim džojstikom, ali ga Phoenix, u stvari, nije ni imao! Zvuči neobično, ali u ovom ostvarenju su za pomeranje lijevo-desno korišćeni posebni tasteri.
Phoenix
O igri: Phoenix je legendarna pucačka igra iz 1980. godine, nastala na osnovu hitova Space Invaders i Galaxian, s tim što ovdje imamo različite nivoe umjesto da se jedna te ista scena ponavlja, samo uz povećanje težine. Još jedna inovacija u gejmpleju ticala se privremene neuništivosti, koja je trajala tek dvije sekunde, ali se zato automatski obnavljala na svakih pet, pa je upravo pravilna upotreba ovog defanzivnog mehanizma bila ključ uspjeha. S tehničke strane, Phoenix je ostao upamćen kao jedna od prvih igara u koloru, baš kao i jedan od prvih naslova gdje su se vodili dueli s glavnim protivnicima. I pored popularnosti, igra je konvertovana jedino na Atari 2600, da bi 2005. stigla i na Xbox, PS2, PSP i PC preko kompilacije Taito Legends.
Treća sreća (1995)
O filmu: Četvrti i posljednji film Radoša Bajića iz serijala "Sekula" nije baš remek-djelo, ali stvar vade dijalozi između glavnih junaka, koje tumače prave legende - Milena Dravić, Bata Živojinović ili Nikola Simić, a čije su rečenice: "Gde je moj moped", "Di je mlada" i "Ljudi ispô vam prozor" već dio istorije.
U ovom ostvarenju pojavljuje se još jedan arkadni hit – Sly Spy, koji iz nekog razloga proročica Antilopa (tumači je Milena Dravić) koristi kako bi komunicirala s vasionom (!) i pomogla obdarenoj i razgolićenoj ženi da konačno dobije djecu. Sly Spy pojavljuje se na nekoliko sekundi, i to preko cijelog ekrana, a u pitanju je drugi nivo, na kom glavni junak jurca na motoru. Ono što je interesantno jeste da ovdje, kao i u filmu "Hajde da se volimo", postoje određene nedosljednosti. Naime, vidljivo je da Milena Dravić svoj posao obavlja na PC računaru, što ne bi bilo čudno da se Sly Spy nikad nije pojavio za njega! Budući da se, kako smo rekli, ovaj naslov prikazuje samo na nekoliko sekundi preko čitavog ekrana, očigledno je da je iskorišćen video-materijal snimljen ili s verzije za Amigu ili s automata. Kako se dio filma dešava na vašaru, rekli bismo da je, ipak, ovo drugo u pitanju.
Sly Spy
O igri: Sly Spy pojavio se 1989. godine, i to prvo na automatima, da bi se kasnije portovao isključivo na kućnim računarima tog vremena, među kojima su kod nas popularna Amiga, C-64, Atari ST, pa čak i tad vrlo zastarjeli ZX Spectrum. Sly Spy maksimalno je inspirisan filmovima o Jamesu Bondu, a akcija je izuzetno raznovrsna. Već je početak igre nesvakidašnji - napucavate se s protivnicima dok iskačete iz aviona je, a tu si i scene gdje vozite motor ili podmornicu. Za nas je ovo sigurno jedno od najzabavnijih ostvarenja za automate s kraja osamdesetih godina, a i težina je dobro odmjerena, tako da vještiji igrači mogu daleko dogurati sa samo jednim kreditom.
Kako je propao rokenrol (1989)
Film "Kako je propao rokenrol" bio je i ostao jedinstven projekat u istoriji srpskog filma, krajnje nesvakidašnja komedija sastavljena od tri priče, u kojoj su se našli mnogi legendarni, ali i mladi glumci, tad tek na početku karijera. Prva od tri priče "Do izvora dva putića" sigurno je i najpopularnija, a u njoj je riječ o pokušaju glavnog junaka Kome (Srđan Todorović) da nadmaši svog oca i folk legendu Klaju (Bata Živojinović) po broju prodatih albuma.
U ovom ostvarenju, u čitavoj jednoj sceni pojavljuje se igra Strip Poker II. Naslovi ovog tipa bili su vrlo popularni krajem osamdesetih godina prošlog vijeka, a ovdje vidimo glavne junake priče kako pokušavaju (i uspijevaju) da razgolite jednu od djevojaka ("Ovu smo demaskirali" – riječima Bate Životinje). Interesantno, za razliku od filmova "Hajde da se volimo" i "Treća sreća", ova scena je autentična. Naime, igra se zaista prikazuje na računaru koji se nalazi u prostoriji, a to je Atari ST. Iako su u to vrijeme kompjuteri Amiga bili popularniji, u ovom filmu Atari je na sceni prosto zato što je ST u to vrijeme važio za najbolju mašinu za muzičku produkciju.
Strip Poker II
Strip Poker II danas je, naravno, potpuno zaboravljen, a riječ je o igri nastaloj 1988. godine (što praktično znači da se pojavila u vrijeme snimanja filma), gdje je cilj poraziti neku od dvije ponuđene djevojke (Suzi ili Mellisa) – tako što ćete je primorati da skida dio po dio odjeće u zamjenu za novac, sve dok ne ostane (gotovo potpuno) gola.
(MONDO, Foto: ScreenShot/YouTube/MONDO portal)