Jedan kanadski stručnjak za bezbjednost prikupio je i objavio na Internetu lične podatke 100 miliona korisnika sajta Facebook.
Njegova namjera je bila da na taj način ukaže na probleme u vezi sa zaštitom privatnosti u okviru te društvene mreže.
Ron Baus je pomoću jednog koda skenirao profile korisnika Facebooka i prikupio podatke koji nisu bili sakriveni u okviru podešavanja privatnosti. Tako se sada sa Interneta može preuzeti fajl koji sadrži adrese sa profilima, imenima i jedinstvenim identifikacionim brojem korisnika.
Fajl koji sadrži ove informacije širi se Internetom veoma brzo, a u okviru najvećeg svjetskog sajta za razmjenu fajlova Pirate Bay, distribuiralo ga je i preuzelo preko 1.000 korisnika.
Međutim, iz Facebooka stiže saopštenje da su objavljene informacije već bile javno dostupne.
"Ljudi koji koriste Facebook vlasnici su tih informacija i imaju pravo da dijele samo ono što žele, s kim i kada žele", navodi se u saopštenju i dodaje da na ovaj način nije objavljena nijedna privatna informacija.
Ranije ove godine bilo je mnogo pritužbi u vezi sa pretjerano komplikovanim podešavanjem privatnosti na ovom sajtu, pa je uvedena jednostavnija zaštita podataka.
Tako sada prema automatskom podešavanju privatnosti na sajtu Facebook, pojedine informacije o korisnicima su javno dostupne, a da bi se zaštitile potrebno je naknadno izabrati drugačije podešavanje.
(agencije/MONDO)