• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tamo je plata bar 60.000$ a diploma se ni ne traži

Autori mondo.rs Autori bizlife.rs

Jedna od najjačih kompanija na svetu, koju je osnovao nesvršeni student, danas za mnoge pozicije početnog nivoa ne zahteva da kandidati imaju fakultetsku diplomu. Bitno je "šta znaš da radiš" i "kako se uklapaš".

 Tamo je plata bar 60.000$ a diploma se ni ne traži Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Da, reč je o Microsoftu, kompaniji koju je osnovao Bil Gejts a gde i danas misle da bi trebalo da im se jave oni koji "misle da se dobro uklapaju", a onda mogu da se nadaju plati od 60.000 do 130.000 dolara godišnje, piše Bizlife.rs.

Dodupše, mada te cifre nama deluju spektakularno, treba imati u vidu da je reč o bruto američkoj godišnjoj plati i da se bez 70.000$ u SAD ne treba očekivati bezbrižan život, što pokazuje i čuveni "eksperiment" Dena Prajsa, vlasnik Gravity Payments iz Sijetla sa minimalcem od 70.000$.

Možda će vas zanimati

Iako IT firme u svetu, pa i u Srbiji, insistiraju na diplomama i formalno obrazovanju kao osnovi, rukovodioci u Microsoftu kažu da im ovakva praksa omogućava da dođu do šire baze talenata i izgrade raznovrsniju radnu snagu u kompaniji.

"Ako imate iste ljude koji imaju isti stepen obrazovanja, istu profesionalnu pozadinu i sve ostalo, oni neće moći da reše sve naše probleme. Ako imate ljude koji dolaze sa dosta različitim pozadinama, oni zaista mogu drugačije da razmišljaju", izjavila je podpredsednica Microsofta Ann Johnson.

Kako kaže, fakultetske diplome nisu nepogrešiv pokazatelj da li će se kandidat odlično snaći u nekoj ulozi – umjesto toga, Microsoft podstiče fokusiranje na “meke veštine” (soft skills) poput timskog rada i radoznalost, kao i spremnost kandidata da se brzo uči.

Microsoft nije jedina velika tehnološka kompanija koja izaziva i preispituje tradicionalna očekivanja kada je u pitanju zapošljavanje ljudi. Google i Apple su širili sličnu politiku prihvatanja prijava za posao od bilo koga, bez obzira na njihovo obrazovanje, jer se široka tehnološka industrija bori protiv hroničnog nedostatka raznolikosti.

Tako je i Elon Musk, šef Tesle, nedavno preko Twittera tražio nove zaposlene bez obzira na njihov stepen obrazovanja. Dovoljno je samo da prođu njegov test, što sam po sebi nije nimalo lako.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS