Velež u drugom poluvremenu demonstrirao "blic krig" za Bajevića i evropske nade!

Velež je u subotu pobijedio Široki Brijeg rezultatom 2:1 (0:0) u 14. kolu m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Velež - Široki Brijeg, Premijer liga BiH, 14. kolo Izvor: Anadolija/Željko Milićević

Nakon što je Zrinjski u prošlom kolu savladao gradskog rivala Velež (3:1), a potom i Široki Brijeg u zaostalom meču (2:1), "rođeni" su u subotu odmjerili snage sa ekipom sa "Pecare" u mostarskim Vrapčićima i upisali šestu pobjedu u sezoni.

VELEŽ - ŠIROKI BRIJEG 2:1 (0:0)

Izabranici Feđe Dudića su do trijumfa stigli zahvaljujući "blic krigu" početkom drugog poluvremena kada su gostujuću mrežu pogađali Muharem Ćivić i Samir Radovac, dok je na drugoj strani počasni pogodak postigao Stipe Jurić.

S ovom pobjedom, Velež se najozbiljnije umiješao u trku za plasman u Evropu s obzirom da mu trećeplasirani Borac, koji ima utakmicu manje protiv Željezničara (ponedjeljak, 18.00), bježi samo dva boda.

Osim evropskih ambicija, tri osvojena boda su sigurno obradovala i legendu Veleža Dušana Bajevića, selektora "zmajeva", koji je danas na djelu gledao reprezentativce BiH Branimira Cipetića iz Širokog Brijega i Samira Zeljkovića iz "rođenih" pred prijateljsku utakmica sa Iranom, kao i susrete Lige nacija sa Holandijom i Italijom.

"Rođeni" su od starta subotnjeg dvoboja žestoko krenuli prema golu Širokobriježana, pa su u 13. minutu stvorili dvije odlične šanse preko Brazilca Brandaa.

Prvi put je goste sa "Pecare" spasila stativa, a naredni golman Martin Zlomislić.

Mostarci su nastavili da prijete i osim terenske inicijative imali su još jednu dobru šansu u 28. minutu kada je Muharem Ćivić šutirao iznad prečke sa ivice kaznenog prostora.

Izabranici Tonija Karačića su prvi put ozbiljnije zaprijetili u 37. minutu kada je malo nedostajalo da se kapiten Dino Ćorić nađe oči u oči sa golmanom Veleža Adnanom Bobićem, međutim, na vrijeme je intervenisao Fejsal Mulić i izbacio loptu u korner.

U finišu je udarac isprobao i napadač Širokog Brijega Toni Jović, ali nije bio precizan.

Početkom drugog dijela, Mostarci su "blic krigom" u periodu od 50. do 54. minuta stekli dvostruku prednost.
Najprije je Ćivić poslije duge akcije pogodio malu mrežu, da bi četiri minuta kasnije, Samir Radovac udarcem sa distance povisio rezultat. Doduše, lopta je na putu okrznula nekog, promijenila smjer i završila iza leđa Martina Zlomislića - 2:0.

Mogao je Velež i do ubjedljivijeg trijumfa u 73. minutu, kada je Haris Ovčina loše šutirao iz izgledne situacije, ali je kazna uslijedila samo pet minuta kasnije.

S lijeve strane je centrirao Ivan Ikić, a na drugoj stativi se "poklonio" Stipe Jurić - 2:1.

Radovac je potom ponovo isprobao udarac i šutirao tik iznad prečke širokobriješkog gola, da bi Zlomislić u 85. minutu rutinski odbranio udarac glavom Harisa Ovčine.

Ovo je bio peti poraz Širokobriježana u m:tel Premijer ligi BiH.

VELEŽ: Bobić, Zeljković, Pršeš, Ćosić, Cvijanović, Brandao, Anđušić, Ferreya Dario, Ćivić, Radovac, Mulić. Trener: Feđa Dudić

ŠIROKI BRIJEG: Zlomislić, Cipetić, Obšivač, Ćorić, Mašić, Angelov, Jović, Marić, Stanić, Jurić, Pervan. Trener: Toni Karačić