UŽIVO: BiH - Italija Liga nacija 6. kolo

Takmičenje u A1 Ligi nacija, "zmajevi" su okončali porazom na "Grbavici" od znatno kvalitetnije selekcije Italije 0:2 (0:1).

UŽIVO: BiH - Italija Liga nacija 6. kolo Izvor: Tanjug/Kemal Softić/AP

Porazom na "Grbavici" od Italije 0:2 (0:1), fudbaleri Bosne i Hercegovine "zaokružili" su godinu dana bez trijumfa! Posljednju pobjedu "zmajevi" su ostvarili na današnji dan prošle godine protiv Lihtenštajna (3:0), te od tada ne znaju za slavlje.

Večerašnjim porazom od "azura", za koje su pogađali Andrea Beloti i Domeniko Berardi, bh. fudbaleri oprostili su se od najvišeg ranga Liga nacija, te će u narednom takmičenju nastupati u B Ligi.

BIH - ITALIJA 0:2 (0:1)
/Beloti 22, Berardi 68/

I jedna i druga selekcija večeras su na stadion u Sarajevu istrčale poprilično oslabljene, s obzirom da je korona virus onemogućio brojne igrače da nastupe u posljednjem duelu grupne faze A1 Lige nacija.

U takvom odnosu snaga, Italijani su ipak pokazali da su mnogo kvalitetniji i bez većih problema stigli su do slavlja.

Uvodnih pola sata proteklo je u potpunoj dominaciji "azura", koji su imali 75 odsto posjed lopte, a takva igra donijela im je i vođstvo u 22. minutu.

Lorenco Insinje našao se u ulozi asistenta, a Beloti lijepo pogodio mrežu BiH.

Kenan Pirić nije mogao ništa, ali je zato u nastavku meča nekoliko puta sjajno intervenisao i spasio BiH većeg zaostatka.

Ipak, nije mogao da odbrani udarac Berardija u 68. minutu, koji je iskoristio proigravanje Manuela Lokatelija i postavio konačnih 0:2.

Dušan Bajević tako se od selektorske klupe oprostio još jednim neuspjehom, te će ostati upisan u istoriji bh. fudbala kao jedini selektor koji nije uspio da ostvari bar jedan trijumf.

U drugom večerašnjem meču grupe A1, Holandija je nakon preokreta u gostima savladala Poljsku 2:1, pa tabela nakon kompletiranih šest kola izgleda ovako: Italija 12, Holandija 11, Poljska 7, BiH 2.

NAJAVA:

Silno oslabljene, fudbalske reprezentacije BiH i Italije večeras od 20.45 odigraće duel posljednjeg, 6. kola A1 Lige nacija.

Dvije selekcije u dijametralno suprotnom raspoloženju dočekuju meč na "Grbavici" - italijani se bore za prvo mjesto, dok je BiH ispala u niži rang i večeras će pokušati konačno doći do pobjede.

"Zmajevi" su na današnji dan prije tačno godinu dana u Vaducu protiv Lihtenštajna slavili 3:0 (strijelci Ćivić i Hodžić dva gola) i bila je to posljednja pobjeda za bh. tim.

Od tada, "zmajevi" su nanizali sedam utakmica u kojima nisu osjetili slast pobjede, što prijateljskih, što zvaničnih (tri remija i četiri poraza).

Detalje duela sa "Grbavice" potražite u sekciji RAZVOJ DOGAĐAJA.

22:37

KRAJ!

22:37

90+1' - Insinje, zamalo 3:0!

Sjajni Insinje mogao je dobru partiju krunisati golom, ali nije uspio da pogodi. Ostaje 0:2.

Izvor: Tanjug/Kemal Softić/AP

Par trenutaka kasnije, mijenja ga Kalabrija.

22:34

90' - Tri minuta nadoknade

22:32

88' - Prečka!

Nakon perioda zatišja, konačno prilika. I opet pred Pirićevim golom.

Bernaredeski i Insinje odigrali su dupli pas, fudbaler Juventusa je na kraju šutirao i pogodio prečku.

22:28

Preokret na utakmici Poljska - Holandija. Gosti su postigli dva gola (Depaj i Vajnaldum) i sada vode 2:1.

22:27

82' - Povreda Saničanina

Saničanin izgleda ne može nastaviti meč, čini se da je u pitanju povreda zadnje lože.

BiH će posljednjih 10-ak minuta odigrati sa igračem manje.

22:25

82' - Mijenjaju i Italijani

"Razvodnila" se sada utakmica nakon brojnih izmjena. Izvršene su i dvije u gostujućem taboru.

Bernardeski i Lazanja zamijenili su strijelce golova Berardija i Belotija.

22:22

79' - Trostruka izmjena u timu BiH

Kadušić, Prevljak i Tatar završili su večerašnji meč, umjesto njih na terenu su Todorović, Hadžić i Rahmanović.

22:18

76' - Još jedna izmjena

Danilović je ušao u igru umjesto Pjanića.

22:14

72' - Konačno mijenja Bajević

Iz igre je izašao Krunić, mijenja ga Lončar.

Nakon debija u prijateljskom duelu sa Iranom, 24-godišnji vezista Rijeke upisuje i prve minute u zvaničnom meču u seniorskom dresu "zmajeva".

22:09

68' - GOOOL!!! Italijani vode 2:0!

Je li sada sve riješeno na "Grbavici"?

Berardi je odlično pogodio nakon proigravanja Lokatelija, "azuri" sada imaju dva gola prednosti.

22:07

64' - Još dvije opomene

Rezervni igrač na italijanskoj klupi Romanjoli dobio je javnu opomenu zbog sarkastičnog aplauza, a nedugo zatim "požutio" je i Berardi zbog oštrog prekršaja nad Kruniće,.

22:06

62' - Kadušić je "požutio"

Kadušić je zaradio prvu javnu opomenu na večerašnjem meču.

22:04

60' - Opet šansa za Italijane

Defanzivac "azura" Aćerbi našao se usamljen u šesnaestercu BiH, šutirao, Pirić nije uspio da zaustavi udarac, ali srećom po BiH ubacivanje nije uspio da isprati ni Lokateli i Italijanima je propala prilika da dođu do drugog gola.

21:56

52' - Saničanin ne pogađa

Dobra prilika za BiH, Saničanin je bio u gostujućem šesnaestercu, ali pogodio je spoljni dio mreže.

21:54

50' - Beloti neprecizan

Nova šansa za Italiju, Beloti nije bio precizan.

21:51

U drugom meču A1 Lige nacija, Poljska vodi protiv Holandije 1:0 golom Kamila Jozviaka.

21:47

46' - Izmjena

Promjena u gostujućem sastavu. Izašao je kapiten Florenci, a u igri je sada Di Lorenco. Kapitenska traka sada je na ruci Insinjea.

21:46

46' - Počelo je drugo poluvrijeme

21:33

POLUVRIJEME

Završeno je prvih 45 minuta, Italija zasluženo vodi golom Belotija.

Nakon lošeg prvog dijela prvog poluvremena, probudili su se i "zmajevi", ali nedovoljno da stignu do izjednačenja.

21:31

44' - Velika šansa za BiH u finišu prvog poluvremena!

Uporni Ćorluka oduzeo je loptu neopreznom Žoržinju, vratio do Gojaka, koji nije uspio da šutira precizno. Lopta je otišla pored lijeve stative Donaruminog gola.

21:25

39' - Nova šansa, ovaj put za Italijane

Sadržajna utakmica na "Grbavici", gađao je sada Insinje suprotni ugao, ali, srećom po domaće, nije pogodio.

Sjajna akcija gostiju.

21:24

37' - Konačno šansa za BiH!

I to odlična. Prevljak je šutirao, međutim pravo u Donarumu.

Nedugo zatim pokušao je i Saničanin, ali ostaje 0:1.

21:18

32' - Barela, zamalo 0:2!

Još jedna sjajna prilika za goste, ali Barela nije uspio da zatrese mrežu Pirića. Uprkos vođstvu, pritisak "azura" ne jenjava.

21:18

30' - Loših pola sata za BiH

Veoma loših 30 minuta "zmajeva", bez ijedne prilike pred golom Donarume.

21:12

25' - Pirić sjajno brani

Mogli su gosti sada i do drugog gola. Berardi je odlično prošao, šutirao, ali se ovaj put sjajnom intervencijom istakao Pirić.

21:07

22' - GOOOL!!! Italijani vode na "Grbavici"

Idržali su "zmajevi" 20-ak minuta, ali više nisu mogli.

Ćorluka je izgubio loptu u duelu sa Lokatelijem, Insinje je povukao loptu, sjajno proigrao Belotija, koji matira Pirića za vođstvo "azura".

Fudbaler Torina iz svog trećeg pokušaja večeras uspio je da pogodi cilj.

20:58

11' - Pritisak Italijana

Očigledno je da gosti što prije žele doći do prednosti. Sve veći pritisak ka golu Pirića.

20:53

6' - Uzvraćaju Italijani

Beloti je sada bio u dobroj poziciji, ali očajno je šutirao.

20:51

5' - Krunić izblokiran

Veoma dobra prilika za BiH na početku susreta, ali Florenci blokira Krunićev šut sa 16 metara.