Kad je Dejan Stanković postao prvak sveta: "Dam gol, namestim gol, a ti me onda ne staviš u finalu!"

Autor Nebojša Marković

Rafael Benitez je bio glavni krivac, a Stanković je godinama kasnije govorio o spornim detaljima pred Interovo finale Svetskog prvenstva.

inter-prvak-sveta-2010-dejan-stankovic-sukob-rafael-benitez-mazembe Izvor: YouTube/Inter/FutebolVideosHD/Printscreen

Prošla je čitava decenija!

Bio je to 18. decembar 2010. godine kada je Inter postao šampion sveta, a naš Dejan Stanković ponovio uspeh Nemanje Vidića od dve godine ranije.

Trener Crvene zvezde je te godine u Abu Dabiju bio u centru pažnje u Interu, pošto je došlo do nesuglasica između njega i trenera Rafaela Beniteza.

Inter je u sezoni 2009/10 prvo uspeo da osvoji Ligu šampiona i čuvenu "tripletu" zajedno sa Žozeom Murinjom.

Portugalac je tada odlučio da je vreme da Inter napusti jer je sve osvojio i da ode u Real Madrid. Na njegovo mesto došao je upravo Španac.

Ipak, za Beniteza nije išlo sve kako se očekivalo i već od starta se videlo da njegov mandat neće biti ni izbliza onakav kakav je imao Murinjo.

Možda ključan događaj u smeni Benitez sa klupe Intera dogodio se upravo na Svetskom prvenstvu za klubove u Emiratima.

Dejan Stanković je u polufinalnom meču turnira protiv korejskog Seongnama dominirao - Inter je slavio 3:0, a Srbin je upisao i gol i asistenciju uz svoje ime.

Ipak, u finalu protiv Mazembea 18. decembra - Stankovića nije bilo u startnoj postavi.

"Ne znam šta je bilo. Stvarno nemam pojma. Ok, imaš svoju viziju, ali malo je glupo. Ja sam uvek bio 'realista'. Znao sam kad zaslužujem, kad ne zaslužujem. Uz dužno poštovanje svakome, ti se pred polufinale sa Korejancima dvoumiše između Marige i mene. U tom trenutku, ja zdrav, prav, u top formi. Sva sreća, ti me staviš, ja dam gol, namestim gol, budem među najboljima... I ti me ne staviš u finalu. Zašto, samo on zna", pričao je godinama kasnije Stanković za MONDO, u kolumni Nebojše Petrovića "Mojih TOP 11".

Inter je u tom finalu savladao Mazembe 3:0, a Stanković je u igru ušao tek u 54. minutu.

Samo pet dana kasnije, predsednik Intera Masimo Morati je sa Benitezom raskinuo ugovor zbog različitih pogleda na budućnost Intera...