Borusijin "vunderkind" ispisao istoriju Bundeslige – nedovoljno bar za bod "milionera" u prestonici!

Jusufa Mukoko postao je večeras najmlađi strijelac Bundeslige, ali njegov gol nije bio dovoljan da "milioneri" izbjegnu poraz u duelu sa Union Berlinom. Pred Edinom Terzićem, novim strategom večerašnjeg gosta, još je mnogo posla…

Bundesliga 13. kolo Union Berlin Borusija Dortmund 2 1 Izvor: Tanjug/Soeren Stache/dpa pool

U osmom kolu Bundeslige, 21. novembra, Jusufa Mukoko, Borusijino "čudo od djeteta", postao je najmlađi debitant u istoriji Bundeslige.

Ove novembarske večeri može da se pohvali još jednim rekordom.

Najmlađi je i strijelac elitnog njemačkog fudbalskog ranga, ali nije taj pogodak bio dovoljan da Borusija put Dortmunda krene bar sa polovinom plijena:

UNION BERLIN – BORUSIJA D. 2:1 (0:0)
/Avonji 57, Fridrih 78 – Mukoko 59/

Jusufa Mukoko mrežu rivala, na stadionu pored "Kuće starog šumara", zatresao je u 59. minutu i u tom momentu oborio rekord Bajerovog Florijana Virca, koji je bio kratkog daha.

Mladi Nijemac je u finišu prošle sezone postigao gol u porazu "farmaceuta" od Bajerna (2:4), a u tom trenutku imao je 17 godina i 34 dana.

Mukoko je rekord oborio čak godinu dana mlađi – zaključno sa ovim danom, ima 16 godina i 28 dana!

Izvor: Tanjug/Soeren Stache/dpa pool

Ipak, kao što smo već napisali, nije taj njegov pogodak bio dovoljan ni za bod, pa je pred Edinom Terzićem, njemačkim stručnjakom bh. korijena, još posla kako bi od svoje čete napravio "mašineriju", spremnu da se upusti u borbu za najviši plasman.

Odjeknulo je "ajmo" stadionom u prestonici u jednom trenutku prvog poluvremena, ali nije to razmrdalo njegove izabranike, koji su u prvih 45 minuta samo jednom zaprijetili.

Bilo je to u smiraj tog dijela igre, kad je upravo Mukoko postigao stativu, a samo 12 minuta nakon pauze, suočili su se sa rezultatskim zaostatkom.

Poslije kornera, mrežu Borusije je pogodio Taivo Avonji, a dvadesetak minuta kasnije, ponovo je za Borusiju prekid bio koban.

Opet se radilo o korneru, a ovog puta egzekutor je bio Marvin Fridrih, na kojeg je odbrana gostiju zaboravila, baš kao i na Nigerijca kod gola za 1:0...