Preminuo akter najefikasnije utakmice na Mundijalima: Umro još prošlog jula, saopšteno tek danas!

Preminuo je Rože Fonlanten

Preminuo Rože Fonlanten umro prije devet mjeseci Izvor: Tanjug/Keystone via AP

Rože Fonlanten, nekadašnji švajcarski fudbalski reprezentativac i akter najefikasnije utakmice u istoriji svjetskih prvenstva, preminuo je u 89. godini.

Činjenica koja, ipak, ovoj informaciji daje poseban ton jeste da je 89-godišnji Fonlanten preminuo – još prošlog ljeta!

Švajcarski fudbalski savez danas je, naime, objavio da je nekadašnji član Intera preminuo u julu prošle godine u porodičnom domu blizu Ženeve, ali iz sada nepoznatog razloga informacija o smrti objavljena je ovog utorka.

Bio je, kako rekosmo, akter utakmica sa najvećim brojem pogodaka kad su u pitanju planetarne fudbalske smotre.

Švajcarci su u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva 1954. godine, čiji su bili domaćini, odmjerili snage sa Austrijom, a na kraju su poraženi rezultatom 7:5.

Izvor: Tanjug/Keystone via AP

Švajcarci su vodili rezultatom 3:0 nakon 19 minuta igre, ali su kasnije za samo 15 minuta primili čak pet golova za 3:5, te su na kraju eliminisani sa prvenstva.

Fonlanten je za Švajcarce igrao i na Mundijalu osam godina kasnije u Čileu, a kasnije je bio i selektor nacionalnog tima.

Taj posao obavljao je dvije godine, a smijenjen je nakon što ekipa nije uspjela da se plasira na EURO 1980.

Tokom igračke karijere, nastupao je za Grashopers, Inter, Alesandriju i Lozanu, dok je kao trener još predvodio Servet, Lozanu i Šenoa.