Velež ispustio pobjedu, Bilbija pogodio za Zrinjski i ostavio „rođene“ na četiri boda od Borca!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Mostarski derbi prvi put poslije 2015. završen bez pobjednika.

PLBIH zrinjski - velež 1-1 Izvor: Anadolija/Željko Milićević

Borac 57, Sarajevo 57, Velež 53, Široki Brijeg 51...

Ovako izgleda vrh tabele Premijer lige BIH poslije mostarskog derbija između Zrinjskog i Veleža kojim je zaključeno izuzetno zanimljivo 29. kolo.

Velež je poveo protiv najvećeg rivala njegovom greškom, ali nije uspio da osvoji sva tri boda, jer je Nemanja Bilbija svojim 12. golom u sezoni donio "plemićima" remi 1:1 koji ostavlja "rođene" na četiri boda od Borca i Sarajeva.

Malo pravih prilika viđeno je u duelu velikih rivala, posebno u prvih 45. minuta u kojima je do pogotka Veleža, najbolja šansa bila ona kada je lopta nakon centaršuta Trebotića okrznula jednog igrača domaćih i prošla pored gol-linije.

Umjesto pogotka Zrinjskog, vođstvo Veleža i to nakon velike greške "plemića". Bekić je izgubio loptu na lijevom boku, Brandao ju je proslijedio za Vehabovića koji u 42. minutu pogađa za 0:1 na stadionu Pod Bijelim brijegom.

U drugom poluvremenu Zrinjski je bio taj koji je imao inicijativu, a deset minuta trebalo mu je da stigne i do izjednačenja.

Doduše, do njega su stigli nakon kontranapada poslije kornera Veleža, Juranović je uposlio Bilbiju, a napadač Zrinjskog matirao Bogdanovića za 1:1.

Ovim pogotkom Bilbija se izjednačio sa Stojanom Vranješom na listi najboljih strijelaca sa 12 postignutih golova.

Mogao je Bilbija i do 13. pogotka samo par minuta kasnije, međutim, njegov udarac završio je pored gola.

Deset minuta prije kraja Bogdanović je sjajnom intervencijom odbranio odličan pokušaj Juranovića iz slobodnog udarca, ali šansu utakmice vidjeli smo u posljednjem minutu susreta.

Tičinović se nakon ubacivanja sa lijeve strane našao sam na petercu, ali je promašio čitav gol!
Zrinjski i Velež tako su upisali remi 1:1, prvi još od 26. aprila 2015. kada je mostarski derbi završen istim rezultatom.

Ovo je ujedno i 16 vezana utakmica u kojoj Velež nije doživio poraz. Posljednji put "rođeni" su poraženi u oktobru  prošle godine upravo od Zrinjskog - 3:1.