Muke Leverkuzena, ali konačno pobjeda - Zomer odbranio dva penala, ipak slavlje "apotekara" na kraju!

Prekinuta serija od pet mečeva bez poraza.

Jan Zomer i Patrik Šik Izvor: Sascha Steinbach/EPA

Imao je Bajer Leverkuzen priliku da do vrha napuni mrežu Borusije u Menhengladbahu, ali je na kraju morao da se zadovoljni minimalnim trijumfom.

Ipak, ono što je najvažnije za "apotekare" je da su slavili. Nakon pet vezanih mečeva računajući sva takmičenja (četiri susreta u Bundesligi i jedan u Ligi Evrope), konačno su uspjeli da zabilježe pobjedu. Na "vrućem" gostovanju slavili su 2:1, uz čak dva promašena penala!

Nakon veoma blijedih 45 minuta, malo ko je očekivao da će u nastavku biti viđeno toliko uzbuđenja.

U 50. minutu dosuđen je kazneni udarac za goste. Loptu je na "kreč" namjestio Patrik Šik, ali najbolji strijelac Bajera nije uspio da pogodi cilj - Jan Zomer sjajno je odbranio i poslao loptu u korner.

Ipak, nakon udarca iz ugla, spasa za domaće nije bilo. Robert Andrih bio je sam u petercu rivala i zakucao loptu u mrežu za 0:1.

Uspio je Šik u 74. minutu da se iskupi za promašen penal. Postigao je svoj 18. gol u sezoni i tako nastavio potjeru za liderom Robertom Levandovskim, koji je u trijumfu Bajerna nad Kelnom upisao het-trik - 4:0.

Niko Elvedi uspio je da vrati neizvjesnost. U 81. minutu prepolovio je prednost gostiju, ali vremena za povratak nije bilo. Naprotiv, Bajer je mogao i ubjedljivije slaviti, ali još jednom nije uspio da realizuje najstrožu kaznu.

Ovaj put odgovornost je preuzeo Kerem Demirbaj, ali Zomer je i ovaj put nesavladiv.

Prava šteta što fenomenalna partija i dva odbranjena penala nisu bili dovoljni švajcarskom čuvaru mreže da se raduje barem bodu.