Fiorentina napravila korak unazad u borbi za Evropu: Udineze odnio puni plijen iz Firence

Autor Haris Krhalić

Novi kiks Fiorentine! Da li će Evropa ostati samo san za "violu"?

Udineze. fiorentina Izvor: CLAUDIO GIOVANNINI/ANSA

Nakon poraza u prošlom kolu od “davljenika” Salernitane fudbaleri Fiorentine su doživjeli novi poraz. “Viola” je na domaćem terenu, u zaostaloj utakmici 20. kola Serije A, poražena od ekipe Udinezea rezultatom 0:4. Ekipa iz Firence je ovim porazom ostala na sedmoj poziciji, koja ne vodi u Evropu, sa istim brojem bodova kao i šestoplasirani Lacio.

Dodatni problem za “violu” bi mogla predstavljati eventualna pobjeda Atalante koja večeras igra protiv Torina te bi klub iz Bergama sa tri boda zasjeo na posljednje mjesto koje vodi u evropska takmičenja.

Fiorentina – Udineze 0:4 (0:2)
/Mari 12, Deulofeu 35, Valas  90+1, Udogi 90+5/

Nakon početkog preisptivanja snaga ekipa Udinezea stiže do gola u 12. minutu. Pablo Mari krunisao je solo akciju golom u desne rašlje za 0:1.

Uslijedila je bolja igra Fiorentine, ali ekipa iz Firence ipak nije uspjela zaprijetiti golu gostiju. A onda u 35. minutu novi šok za domaću ekipu. Deulofeu je pokupio jedan odbijanac i matirao Teraćana za velikih 0:2.

Pet minuta kasnije Fiorentina je zaprijetila preko Pjoteka čiji je udarac zaustavio golman gostiju. U 43. minutu nova prilika za domaću ekipu. Ovog puta je iz dobre pozicije šutirao Biragi, ali je lopta otišla pored gola.

Živnula je Fiorentina u posljednih par minuta prvog poluvremena, ali se do pauze rezultat nije mijenjao.

U drugom dijelu prvi su zaprijetili gosti preko Deulofea, ali Teraćano je to zaustavio fantastičnom intervencijom. Udineze je pitanje pobjednika mogao riješiti u 82. minutu kada je Udogi pogodio stativu. Minut prije kraja Deulofeu je izašao sam pred golmana Fiorentine kojeg je uspio zaobići, ali je iz dosta teške pozicije šutirao pored gola.

Ono što nije uspjelo Udogiu i Deulofeu uspjelo je Valasu koji je u sudačkoj nadoknadi postavio 0:3. I kada smo mislili da će to biti i konačan rezultat, gosti stižu do novog gola. Udogi je ovog puta uspio savladati Teraćana i postaviti konačnih 0:4.

Ekipa Udinezea je ovim trijumfom, barem na kratko, preskočila Torino na tabeli te zauzima 11. poziciju.