Velež iz Mostara je osvajač Kupa BiH za sezonu 2021/22, a osim trofeja izborio je i plasman u kvalifikacije za Konferencijsku ligu.

FK Velež Mostar - osvajač Kupa BiH za sezonu 2021/22. Izvor: MONDO/Dragan Šutvić

Mostarski Velež osvojio je trofej nakon 36 godina - trofej Kupa BiH, prvi put u istoriji, stiže u vitrine "rođenih".

Nakon 0:0 u regularnih 90 minuta, Velež je nakon penala bio bolji od Sarajeva 4:3, te tako osim osvojenog pehara izborio i plasman u Evropu, tačnije u kvalifikacije za Konferencijsku ligu.

SARAJEVO - VELEŽ 0:0 PENALI 3:4

Tri trofeja u tri mandata uspio je sa Sarajevom da osvoji Dženan Ušćuplić, ali u četvrtom pokušaju nije uspio.

Feđa Dudić ostaće upisan zlatnim slovima u istoriju Veleža, jer je Mostarcima donio trofej nakon više od tri i po decenije.

A strateg Mostaraca možda je i najzaslužniji za ovaj trofej.

Naime, tokom utakmice na golu Veleža stajao je Marko Jovičić, ali je Dudić sačuvao posljednju izmjenu i kada je postalo jasno da nećemo vidjeti golove tokom 90 minuta, odlučio je da u igru ubaci rezervnog čuvara mreže Slavišu Bogdanovića.

A on mu se odužio sa dvije sjajne odbrane, prvo Dalu Varešanoviću, a onda i Mirku Oremušu, dok je golman Sarajeva Belmin Dizdarević "pročitao" jedino šut Denisa Zvonića. Odlučujući udarac sa "bijele tačke" izveo je Brandao, te sigurno pogodio za 4:3 i erupciju oduševljenja među navijačima Veleža.

PENALI

Za Sarajevo su pogađali Suljić, Šećerović o Bodul, dok su kod Veleža precizni bili Ovčina, Haskić, Pršeš i Brandao.

Sama utakmica nije donijela bogzna kakav fudbal. Sarajevo je bilo bolje, konkretnije, naročito u prvih 45 minuta, ali nije uspjelo da krunište terensku nadmoć.

Bilo je mnogo prekida, sudija Irfan Peljto imao je mnogo posla, a na kraju je podijelio osam žutih i jedan crveni karton - u finišu je isključen fudbaler Sarajeva Halid Šabanović.

U finišu niti jedna od ekipa nije željela da preuzme odgovornost, igralo se oprezno, tako da u sjajnom ambijentu na stadionu "Bilino polje", pred oko 10.000 gledalaca, golovi u regularnom dijelu meča nisu viđeni.

Fudbalski klub Sarajevo tako nije uspio da osvoji dva trofeja u jednom danu. Podsjetimo, uvertiru pred seniorsko finale igrali su juniori Sarajeva i Borca, a trofej su, takođe nakon penala, osvojili fudbaleri u bordo dresovima.

Izvor: MONDO/Dragan Šutvić

SARAJEVO: Dizdarević, Šabanović, Lazić, Hebibović (84. Bodul), Đokanović (80. Pidro), Ahmetović (84. Bagarić), Varešanović, Mujakić (80. Oremuš), Dupovac, Kapić (72. Šećerović), Suljić. Trener: Dženan Uščuplić.

VELEŽ: Jovičić (91. Bogdanović), Radović, Zvonić, Zeljković, Ćosić (46. Haskić), Anđušić (75. Pršeš), Ovčina, Hasanović (75. Vehabović), Dejanović, Džanković (62), Radovac. Trener: Feđa Dudić.

20:51

90+2' KRAJ

Samo dva minuta nadoknade, iako je prekid kod bakljade trajao mnogo duže. Gledaćemo penale.

20:49

90+1' - Bogdanović mijenja Jovičića

Zanimljivao situacija, Dudić je odlučio da zamijeni golmane. Čini se da je sve spremno za penal-lutriju.

20:48

90' - Isključenje za Šabanovića

Fudbaler Sarajeva faulirao je Brandaa, dobio je žuti karton, a s obzirom da je već imao opomenu, sudija Peljto poslao ga je u svlačionicu.

20:47

89' - Dejanović loše

Našao se sada Dejanović u dobroj poziciji, šutirao, ali mu je lopta prešla preko noge i završila daleko od gola Sarajeva.

20:44

86' - Grub start Šećerovića

Šećerovič je startovao na Radovića, dobio žuti karton, biće prilika za Velež iz prekida.

Međutim, šut Vehabovića izblokirao je živi zid "bordo" tima, biće prvi korner za Mostarce u 87. minutu.

20:42

84' - Bagarić umjesto Ahmetovića, u igri i Bodul

Ne može iskusni napadač Sarajeva nastaviti meč, zamijeniće ga Bagarić. Bodul mijenja Hebibovića.

20:39

80' - Sada dvostruka izmjena i kod Sarajeva

Da li je ovo znak da se treneri polako spremaju za izvođenje penala?

Mujakić i Đokanović izlaze iz igre, mijenjaju ih Oremuš i Pidro.

20:33

75' - Dvostruka izmjena u Veležu

Hasanović i Anđušić su završili meč, Vehabović i Pršeš su u igri.

20:31

Prekid zbog bakljade

Navijači oba tima imali su sada svoj performans u vidu bakljada, zbog čega je utakmica nakratko bila prekinuta.

20:30

72' - Šećerović mijenja Kapića

Prva izmjena i u redovima Sarajevo.

20:24

66' - Šansa za Ahmetovića

Nije sada Ahmetović uspio najbolje da šutira. Bio je u padu, ali je zaprijetio, međutim Jovičić je uspio da odbrani.

20:21

63' - Prijeti Ovčina

Sjajan centaršut Anđušića, Ovčina je šutirao, ali nije bio precizan. Nema prijetnje po gol Sarajeva.

20:19

62' - Nova izmjena u Veležu

Brandao je zamijenio Džankovića.

20:18

59' - Na terenu ništa novo, osim kartona

Opomena i za Lazića. Mnogo posla za arbitra Peljtu, sudio je već 28 prekršaja i šest žutih kartona!

20:14

Navijači za 10!

Navijači Sarajeva i Veleža zaslužuju sve pohvale!

Izvor: MONDO/Dragan Šutvić Izvor: MONDO/Dragan Šutvić

20:12

55' - Đokanović u Peljtinoj bilježnici

Novi žuti karton - Đokanović (Sarajevo).

20:07

49' - Žuti karton i kapitenu Veleža

Novi žuti karton - Zvonić (Velež).

20:03

46' - Izmjena u Veležu

Feđa Dudić odlučio se na izmjenu odmah na startu nastavka. Haskić je ušao u igru umjesto Ćosića.

19:47

- kraj prvog poluvremena -

Nema golova nakon prvih 45 minuta. Sarajevo bolje, Rifet Kapić pokušavao je čak četiri puta, ali promjene rezultata i dalje nema. Na pauzu se odlazi s rezultatom 0:0.

19:43

42' - Kapić još jednom prijeti

Nikako da fudbaleri Sarajeva pronađu put do mreže Veleža. Ponovo je sada pokušao Kapić, ali lopta odlazi pored gola.

19:39

38' - Karton i za Pršeša

I rezervni fudbaler Veleža Pršeš je "požutio".

19:33

31' - Kakve intervencije Ćosića!

Tri puta je fudbaler Veleža uspio da izblokira šuteve Sarajlija, koji su sada promašili nemoguće.

Pogledajte

00:30
Tri prilike za Sarajevo u jednom napadu
Izvor: Mondo/Goran Arbutina

19:26

25' - Zaoštrilo se u Zenici

Novi karton, ovaj put za fudbalera Sarajeva Šabanovića. Treći žuti karton u kratkom periodu.

19:24

22' - Opomena i za Hasanovića

Prekršaj Hasanovića za žuti karton - prvi igrač Veleža u bilježnici sudije Peljte.

19:20

19' - Žuti karton za Dupovca

Oštar start kapitena Sarajeva, Dupovac je prvi igrač sa javnom opomenom na današnjem meču.

19:20

Pogledajte atmosferu sa "Bilinog polja"

Pogledajte

00:17
Atmosfera na "Bilinom polju"

19:18

17' - Konačno šansa i za Velež

Zaprijetili su konačno i Mostarci. Dejanović je šutirao, ali pravo u golmana Sarajeva. Nema promjene rezultata, ali sve zanimljivija utakmica u Zenici.

19:17

16' - Mujakić ne pogađa!

Nova, treća prilika za Sarajevo! Mujakić je sada bio sam pred golom Veleža, ali je Jovičić odličnom intervencijom sačuvao svoj gol.

19:13

12' - Odbijeni napadi Sarajeva

Uspjeli su fudbaleri Veleža da se odupru napadima rivala u prvih desetak minuta i sada dolaze do daha.

19:05

4' - Nova prilika!

Velika greška u odbrani Veleža, ali Hebibović je ne koristi. Ostaje 0:0, ali Sarajevo mnogo bolje na startu.

19:05

3' - Odmah šansa za Sarajevo!

Prijete Sarajlije već od starta. Odličan napad fudbalera u bordo dresovima, ali Kapić je neprecizan.

19:00

1' - Počeo je meč

Odlično popunjene tribine "Bilinog polja".

Izvor: MONDO/Goran Arbutina

18:47

Juniori Sarajeva osvojili Omladinski Kup BiH

Sjajnu uvertiru pred seniorsko finale napravili su juniori Sarajeva, koji su pobjedom na penale slavili protiv Borca i osvojili Omladinski Kup BiH.