Sarajevski tim savladao je igrače Vinka Marinovića u jednom od najvećih derbija bh. fudbala.

željezničar borac premijer liga bih uživo prenos  Izvor: FK Željezničar

Fudbaleri Željezničara brže su preboljeli eliminaciju iz Evrope od Borca i trijumfovali u velikom derbioju bh. fudbala, igranom večeras na Grbavici:

ŽELJEZNIČAR – BORAC 2:0 (0:0)
/Mekić 47, 55/

Sarajevski tim tako je stigao do prve pobjede nad Banjalučanima nakon tačno tri godine, odnosno čak pet poraza i tri remija, a "krivac" za takav rasplet bio je Nedim Mekić, koji je u intervalu od samo osam minuta postigao dva pogotka.

Prvotimac Sarajlija je prvi put na večerašnjoj utakmici poentirao u 47. minutu, kada je nakon jednog "odbijanca" Borca prihvatio loptu na vrhu kaznenog prostora i matirao debitanta na golu Borca Milana Mijatovića.

Crnogorski golman je drugi put kapitulirao u 55. minutu, kada je Mekić uputio jedan centaršut sa lijeve strane, Šušić je promašio loptu, nije nikoga dirala, pa je prevarila reprezentativca Crne Gore i završila u mreži.

Imao je Borac u 71. minutu priliku da se vrati u igru, zakomplikuje stvari na terenu, ali je Hoze Rikardo Kortes nakon jedne loše intervencije Vedada Muftića pogodio stativu, što je, uz udarac Kvržića krajem prvog poluvremena, bila jedina prilika za goste u ovom meču.

U narednom kolu, sljedećeg vikenda, Borac će dočekati Igman, dok će Željezničar u goste Posušju.

Tok utakmice pročitajte klikom na karticu RAZVOJ DOGAĐAJA.

ŽELJEZNIČAR: Muftić, Kosorić, Cocalić, Krpić (od 82. Turanjanin), Mekić (od 77. Haračić), Gasal (od 72. Beća), Galić, Amoa (od 77. Dubačkić), Jašarević, Rustemović (od 72. Biber), Ćosić. Trener: Nermin Bašić.

BORAC: Mijatović, Ćelić, Makarić (od 54. Vranješ), Barski, Kortes, Predragović (od 54. Čavić), Erera Kardona (od 81. Subić), Kvržić, Blagaić (od 54. Terzić), Šušić, Mihajlović (od 75. Lukić). Trener: Vinko Marinović.

22:45

Ovako izgleda trenutna tabela!

Standings provided by Sofascore

22:43

22:42

Kraj

Završen je meč u Sarajevu, Željezničar je savladao ekipu Borca rezultatom 2:0.

22:38

90+2' - Žuti karton za Čavića

22:37

Nadoknada će trajati pet minuta

22:33

85' - Muftić je ostao na travi

Ukazuje se u ovim trenucima pomoć čuvaru mreže Željezničara, koji je ostao da leži na travi nakon jednog sudara sa Borčevim igračima, a prilikom jedne intervencije.

22:30

84' - Javna opomena i za Ćosića

22:28

82' - Turanjanin u igri protiv bivšeg kluba

Bivši vezista Borca mijenja Krpića na terenu.

22:28

81' - Subić mijenja Ereru

22:24

77' - Izmjene u "Želji"

Izlaze Amoa i Mekić, na terenu su Dubačkić i Haračić.

22:23

77' - "Požutio" je Jašarević

22:22

75' - Nova promjena u Borcu

Umjesto Mihajlovića, na teren će Lukić.

22:19

72' - Dupla promjena kod domaćih

Izlaze Gasal i Rustemović, na terenu su Beća i Biber.

22:18

71' - Kortes pogađa stativu!

Loše je reagovao Muftić prilikom jedne intervencije, lopta je na 18-19 metara od gola stigla do Kortesa koji šutira, ali pogađa stativu!

22:15
Izvor: FK Željezničar

22:11

64' - Žuti karton za Kosorića

22:08

62' - Vranješ direktno u Muftića!

Bio je ovo prvi šut Borca u okvir gola - Vranješ je izveo slobodan udarac, ali je Muftić bio na mjestu.

22:07

Ko je izašao u Borcu?

Iz igre su, kod trostruke izmjene Borca, izašli Makarić, Blagaić i Predragović.

22:06

59' - Ponovo Mekić, brani Mijatović!

Silovito je sada šutirao Mekić iz izgledne pozicije u kaznenom prostoru, ali je Mijatović bio dobro postavljen!

22:04

Ovako su domaći postigli drugi gol:

22:03

55' - GOOOOL, 2:0!

Mekić postiže drugi gol!

Ubacio je loptu pred gol, ona nije nikoga dirala i prevarila je Mijatovića.

22:00

Marinović je spremio trostruku izmjenu!

Na teren će Vranješ, Čavić i Terzić.

21:59

52' - Stativa Gasala!

Bio je sada domaći tim blizu drugog gola - Gasal je dobio loptu u šesnaestercu sa lijeve strane, šutirao, ali je pogodio stativu!

21:57

Pogledajte gol Mekića:

21:57

47 '- GOOOL!!! Željezničar vodi 1:0!

Odmah na startu drugog poluvremena Željezničar je poveo preko Nedima Mekića.

Nakon jednog centaršuta, odbrana Borca je kratko intervenisala, ali je lopta samo odbijena do Mekića koji pogađa sa vrha kaznenog prostora.

21:57

46' - Počelo je drugo poluvrijeme

21:36

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvih 45 minuta, nema pogodaka na "Grbavici".

21:34
Izvor: FK Borac

21:33

Igraće se dva minuta nadoknade

21:33

44' - Prvi pokušaj Borca!

Uhvatio je Kvržić jedan volej na desnoj strani, uputio prizeman udarac ka golu Muftića, ali je lopta prohujala tik pored stative.

Borac je prvi put zaprijetio na ovom meču u 44. minutu!

21:24

36' - Ćosić pored gola

Odlučio se Ćosić na udarac sa velike udaljenosti, ali nije ugrozio Mijatovića.

21:20

32' - Mijatović je ponovo na travi

Crnogorski golman je vrhovima prstiju, nakon jednog centaršuta Galića, spriječio opasnost ispred gola, a potom se i sudario sa Ćosićem. Ponovo mu ljekarski tim Borca ukazuje pomoć na terenu.

21:17

28' - Ćosić je ostao na travi

Prvotimac domaćih ostao je na terenu nakon jednog sudara sa Ererom, zaradio je i jednu posjekotinu na licu.

21:13

25' - Krpić pored gola

Rustemović je izveo korner sa lijeve strane, Krpić glavom zahvatio loptu, ali šutirao pored gola.

21:09

20' - Ukazivala se pomoć Borčevom golmanu

Sudario se Mijatović sa Amoom prilikom boksovanja jedne lopte, ostao je da leži na terenu, ali se vrlo brzo pridigao i nastavlja meč.

21:04

15' - Brani Mijatović!

Nova odbrana Borčevog golmana!

Dobio je Jašarević loptu na lijevoj strani od Amoe, šutirao, ali je crnogorski čuvar mreže ponovo dobro intervenisao i opet izbacio loptu u korner!

Izvor: Facebook/FK Borac Banja Luka

21:01

21:00

11' - Krpić!

Pobjegao je Krpić odbrani Borca nakon jedne dubinske lopte, izbjegao ofsajd zamku, silovito šutirao iskosa sa desne strane, ali je Mijatović uspio da tu loptu izbaci u korner.

20:59

10' - Posjed lopte na strani domaćih

Procentualno, u prvih deset minuta to je iznosilo 80 naspram 20.

20:54

5' - Pritisak domaćih!

Izblokiran je udarac Amoe, da bi potom nakon jednog centaršuta domaćih Ćelić izbacio loptu u korner.

20:51

2' - Mekić iz daljine!

Odlučio se Mekić na jedan dalekometni udarac, ali je poslao loptu visoko preko prečke Borčevog gola.

20:49

1' - Počelo je!

Označio je arbitar Njegomirović početak utakmice!

20:48

Kasni početak meča na "Grbavici"!

20:45

Igrači dva tima izlaze na teren!

20:41

Danas su odigrana dva meča!

Igman je u Konjicu savladao Slogu Meridian rezultatom 1:0, pa je uz šest bodova trenutno na prvom mjestu.

GOŠK je u Gabeli trijumfovao nad Zvijezdom 09 (2:0), što je klubu iz Stanišića treći poraz u sezoni.

Podsjetimo, u petak je Sarajevo rezultatom 3:0 savladalo tim Posušja, na debiju novog trenera Simona Rožmana.

20:10

Ko sudi?

Na ovom meču, glavni arbitar biće Aleksandar Njegomirović iz Prnjavora.

Pomoćnici su Damir Lazić (Brčko) i Mirza Demir (Kakanj), dok je četvrti sudija Dražen Marić iz Bijeljine.

20:02

Tradicija na strani Borca - "Željo" tri godine bez pobjede!

Crveno-plavi nisu poraženi od Željezničara u posljednjim osam odmjeravanja snaga!

Borac je upisao pet pobjeda i tri remija u okršajima sa velikim rivalom, a posljednju pobjedu nad banjalučkim premijerligašem Željezničar je upisao prije tačno tri godine, 11. avgusta 2020. godine, kada je na "Grbavici" bilo 2:1.

19:58

SASTAVI!

ŽELJEZNIČAR: Muftić, Kosorić, Cocalić, Krpić, Mekić, Gasal, Galić, Amoa, Jašarević, Rustemović, Ćosić. Trener: Nermin Bašić.

BORAC: Mijatović, Ćelić, Makarić, Barski, Kortes, Predragović, Erera Kardona, Kvržić, Blagaić, Šušić, Mihajlović. Trener: Vinko Marinović.

19:52

Ćetković uputio riječi podrške!

Prvi golman Borca zbog teške povrede koljena neće moći da pomogne saigračima u ovom duelu, a par sati prije meča, oglasio se preko klupskih društvenih mreža.