Šveđani nastavili seriju: Iz Bukurešta na šesti uzastopni EURO!

Danci i Švajcarci zakoračili na Evropsko prvenstvo. Revija "prvenaca" u Španiji.

Fudbalska reprezentacija Švedske igraće šesti put uzastopno na Evropskom prvenstvu!

Pobjedom u Bukureštu 2:0, selekcija Janea Andersona pridružila se Španiji među učesnicima smotre najboljih kontinentalnih selekcija 2020. godine.

Rumuni su propustili veliku šansu da pobjedom na domaćem terenu ostanu u trci (u posljednjem kolu bio bi im potreban bod protiv Španije), ali već od prvog minuta moglo se naslutiti ko će se radovati.

Osjećali su to i švedski navijači, koji su u velikom broju doputovali u Bukurešt.

Domaći fudbaleri poklekli su pod pritiskom u 18. minutu. Bila je to početnička greška na sredini terena, koju je iskoristio Forsberg da ukrade loptu i zatim pobjegne protivničkim igračima po lijevoj strani, a onda i kao na tacni uposli Berga, koji je neometan šutirao glavom.

Dominantna igra Šveđana nagrađena je drugim golom, u 34. minutu, kada je Kvaison bio precizan poslije akcije kroz sredinu rumunske odbrane.

Poslije tog gola i načina na koji su Rumuni igrali, bilo je jasno da će Švedska na još jedno Evropsko prvenstvo u nizu.

U istoj grupi Španija je "ovjerila" prvo mjesto pošto je, očekivano, bila ubjedljiva protiv Malte - 6:0.

Utakmica će ostati upamćena po prvim golovima za A reprezentaciju čak četvorice fudbalera!

Pablo Sarabija je to uspio u svom trećem nastupu, Đerar Moreno u drugom, dok su Pau Tores i Dani Olmo to učinili u svojim debitantskim utakmicama za "Furiju"!

I jedan i drugi ušli su na teren sredinom drugog poluvremena, ali im je i to bilo dovoljno da se upišu u strijelce.

Danska i Švajcarska nisu dozvolile iznenađenja, već su pobjedama zakoračili na predstojeće Evropsko prvenstvo.

Nadali su se u Republici Irskoj makar jednom kiksu, ali nisu ga dočekali. Danska je savladala Gibralrter rutinskih 6:0, a Švajcarska, doduše uz dosta znoja, kod kuće pobijedila Gruziju 1:0.

Odahnuli su domaći navijači tek u 77. minutu kada je "rezervista" Sedrik Iten odlično skočio na centaršut Zakarije i glavom donio prednost svom timu.

Danska sada ima 15 bodova i dovoljan joj je i remi sa Irskom u gostima, Druga je Švajcarska sa 14 bodova, koja u posljednjem kolu igra protiv otpisanog Gibraltara, dok Irci imaju 12 i neophodna im je pobjeda protiv Danske.

Italija je u Zenici nastavila sjajnu pobjedničku seriju, savladavši Bosnu i Hercegovinu 3:0, a opširnije o toj utakmici čitajte na Mondo.ba.

Republika Isrska slobodna

TABELA: Danska (7 utakmica) 15 bodova, Švajcarska (7) 14, Irska (7) 12 bodova, Gruzija (8) 8, Gibraltar (7) 0.

Parovi posljednjeg kola: Irska - Danska, Gibraltar - Švajcarska.