Napoliju "Derbi sunca", Roma se definitivno oprostila od Lige šampiona

U derbiju dvije ekipe sa juga Italije, koje ćemo naredne sezone vjerovatno gledati u Ligi Evrope, Napoli savladao Romu 2:1.

Napoli - Roma 2:1 Serija A 30. kolo Izvor: Guliver/Getty Images/Francesco Pecoraro

Posljednji duel 30. kola Serije A odigrali su Napoli i Roma, a u "Derbiju sunca" domaćin je slavio 2:1 (0:0).

Tim Đenara Gatuza je većim dijelom meča bio bolji rival i na kraju zasluženo slavio, te se bodovno izjednačio sa večerašnjim rivalom na diobi pete pozicije.

NAPOLI - ROMA 2:1 (0:0)
/Kaljehon 55, Insinje 82 - Mkitarijan 60/

Na isteku 32. minuta viđena je najbolja prilika za Napoli u prvom dijelu meča, u kojem nije bilo golova.

Arkadijuš Milik je sjajno šutirao glavom, ali se ispriječila prečka. Lopta je zatim pala na glavu Hozea Kaljehona, koji sa svega par metara šutira visoko preko gola.

Dvije solidne prilike za Romu imao je Lorenco Pelegini, dok su rezultat mogli promijeniti Fabijan Ruis i Lorenco Insinje, ali ostalo je 0:0.

U nastavku ipak nešto bolja igra i tri pogotka.

Kaljehon je u 55. minutu imao više sreće i osigurano vođstvo Napoliju.

Ispratio je Španac sjajno ubacivanje Marija Ruija, a zatim preciznim udarcem, iz prve, progurao loptu kroz noge golmanu Rome.

Praktično ni iz čega, Roma je stigla do izjednačenja pet minuta kasnije. Zaspala je odbrana Napolija, što je iskoristio Henrik Mkitarijan i precizno pogodio za izjednačenje.

Nikola Maksimović u igru je ušao u 63. minutu, dok u timu Rome nije bilo Aleksandra Kolarova. Edin Džeko proveo je svih 90 minuta, ali nije imao zapažen učinak u timu gostiju.

Ipak, domaćin je uspio stići do sve tri boda.

Vrlo nespretno reagovao je Federiko Facio, koji je u 30. minutu zamijenio povrijeđenog Krisa Smolinga. Defanzivac Rome poklonio je loptu protivniku, Insinje je naciljao i precizno pogodio za konačnih 2:1.

Roma se trećim uzastopnim porazom definitivno oprostila od borbe za mjesto koje vodi u Ligu šampiona.

NAPOLI: Meret, Di Lorenco, Manolas (63. Maksimović), Kulibali, Mario Rui, Fabian Ruis (86. Elmas), Deme (70. Lobotka), Zjelinski; Kaljehon (70. Lozano), Milik (63. Mertens), Insinje.

ROMA: Pau Lopez, Ibanjez, Manćini, Smoling (30. Facio), Zapakosta, Pelegrini (76. Kristante), Veretu, Spinacola, Mkitarijan, Klajvert (66. Zaniolo), Džeko.

ZANIOLO

Nakon višemjesečne pauze, uzrokovane kidanjem prednjeg ukrštenog ligamenta, u tim Rome vratio se Nikolo Zaniolo, koji je odigrao posljednjih 30-ak minuta susreta.