Partizan Makabi Evroliga

Partizan u krcatoj dvorani odigrao sjajno drugo poluvrijeme i ostvario četvrtu pobjedu u Evroligi!

Partizan Makabi Evroliga Izvor: MONDO/Jana Desovski

Partizan je pobijedio Makabi i nastavio da se penje na tabeli Evrolige, na kojoj sad ima skor 4-4! Ekipa Željka Obradovića vidjela je u prvom dijelu meča da neće moći da samo napadom slomi "Ponos Izraela", pa je onda u odlučujućoj fazi zategla odbranu i njom našla put do pobjede protiv evropskog velikana.

Zek Ledej odigrao je skoro cijeli meč i za 36 minuta i 43 sekunde na parketu ubacio 21 poen, koliko je dodao i Dante Egzum. Njih dvojica konstantno su nanosili štetu Makabijevoj odbrani, a ogromnu pomoć pružio im je Matijas Lesor, koji je sa 16 poena i osam skokova protiv bivšeg tima potvrdio da igra bolje nego ikad u karijeri. Kraj te trojke, kapiten crno-bijelih Kevin Panter nije imao previše razloga da preuzima inicijativu i završio je meč sa 13 poena, a malo je nedostajalo da među dvocifrene uđe i Alen Smailagić. Oporavljani centar prvi put je zaigrao ove sezone i uspio da za manje od pet minuta ubaci devet poena, za šta je dobio ogroman aplauz. Iako je poslije tako kratke role teško disao na klupi, imao je sve razloge da bude zadovoljan nastupom i sigurno će mu to biti veliki motiv za dalji rad - prije svega na kondiciji.

Kada je u pitanju Makabi, napadačka mašina iz prvog poluvremena (osam trojki) potpuno se ugasila u sudaru sa čvršćom odbranom srpskog tima. Bonzi Kolson završio je meč sa 17 poena, Aleks Pojtres sa 16, ali "Ponos Izraela" je ostao bez ideje kako da dođe do koša Obradovićevog tima. Pokušao je da ostane u igri trojkama, ali ih je u drugom poluvremenu ubacio samo dve iz 11 pokušaja, a isto tako nije mogao ni u reket, gdje su spremno čekali centri i krila domaćih. Iako je tri četvrtine bio u minusu, Partizan na kraju nije dopustio šestostrukom šampionu Evrope da priđe ni blizu pobjede.

Kompletan tok meča pročitajte klikom na "Razvoj događaja".

22:32

Kraj utakmice - Partizan je pobedio Makabi!

Konačan rezultat je 96:88 (22:26, 27:24, 20:18, 27:20)!

Željko Obradović tražio je dobru odbranu posle raspucanog prvog poluvremena (49:50) i dobio je!  Crno-beli su odličnom defanzivom potpuno "ugušili" napade Ponosa Izraela, oduzeli mu sva rešenja u napadu i serijom 16:2 u trećoj i četvrtoj četvrtini preuzeli kontrolu nad utakmicom.

Posle takvog udarca, tim iz Tel Aviva nije imao odgovor, pa je tim Željka Obradovića čvrstom defanzivom rutinski priveo meč kraju i ostvario četvrtu pobedu u Evroligi. Ujedno i četvrtu u poslednjih pet utakmica u najjačem takmičenju, čime je skor "Žocovog" tima sada popravljen na 4-4.

Zek Ledej i Dante Egzum bili su najefikasniji među crno-belima sa po 21 poenom, a važno je i to da se oporavljeni Alen Smailagić vratio na teren i prvi put zaigrao ove sezone. Za samo četiri minuta i 44 sekunde na parketu ubacio je devet poena i iako mu je falilo snage pokazao je da će uskoro biti onaj pravi.

22:29

Lesor stavlja tačku? Velikih "plus 8" na 76 sekundi do kraja

22:27

39' Crno-beli mirno čuvaju vođstvo

Ledej je poentirao neometan u reketu, za vođstvo 90:83.

22:23

37' Ledej kao zid pred Kolsonom

Crno-beli opet na maksimalnih "plus 9" - 88:79! Nije dopustio Partizanov krilni centar igraču Makabija ni da pogleda koš, a onda je na drugoj strani iskoristio slobodna bacanja.

22:19

Partizanovo vođstvo samo raste!

I Egzum ubacuje trojku, za "plus 9" (86:79) - crno-beli igraju sve bolje dok se meč bliži kraju!

22:18

34' Sjajna blokada Papapetrua!

Nema veliku minutažu večeras Partizanov Grk, ali se vratio na parket i u 34. minutu čvrsto "zalepio" Aleksa Pojtresa, da sačuva vođstvo 79:72! Dok se meč bliži kraju, Partizanova odbrana je sve čvršća, a Makabi ostaje bez rešenja.

22:14

34' LEDEJ! ZAKUCAVANJE!

Egzum je ukrao loptu Braunu, a Ledej je poleteo i snažno ukucao loptu za 79:72!

22:13

31' Eksplozija u Areni - Madar, pa Panter ubacuju trojke!

Kako važni pogoci crno-belih - 75:68 za Partizan i serija 9:0! Kataš zove tajm-aut Makabija, koji više nema odgovore u napadu - ubacio je jednu trojki iz šuteva u drugom poluvremenu i bez rešenja za odbranu Partizana gledao he kako crno-beli prave seriju 16:2!

Podsetimo, Partizan je početkom drugog dela meča gubio 59:66, a onda je krenuo u furioznu seriju do trenutnih 75:68!

22:04

Partizan prvi put vodi, pred početak 4/4!

Matijas Lesor iskoristio je slobodna bacanja doneo crno-belima prvo vođstvo - 69:68.

21:59

29' Sudije kažu - nema koša Nanelija!

Pregledali su arbitri snimak i utvrdili da je Džoš Nibo blokirao Nanelijev šut dok lopta nije bila u silaznoj putanju. Ostaje 68.66 za Makabi, a Željko Obradović je ljut i to je rekao sudijama u razgovoru.

21:52

28' Izjednačenje! Ponovo Naneli!

Kao i u prvoj četvrtini, Partizanov šuter daje trojku za izjednačenje - 66:66. Sada Makabi traži tajm-aut posle ispuštene prednosti

21:48

27' Makabi u seriji - Lorenzo Braun kažnjava lošu odbranu

Gosti u 27. minutu vode 66:59 i Braunova trojka bila je znak Željku Obradoviću da pozove tajm-aut.

21:43

25' Anđušić promašuje trojku za vođstvo, Boldvin odmah kažnjava

25' Vejd Boldvin je krenuo na prodor, Jam Madar ga je faulirao, a sudije su priznale pogodak jednog od lidera gostiju. Makabi vodi 63:59, nakon što je Danilo Anđušić u prethodnom napadu gađao trojku za prvo vođstvo crno-belih večeras

21:39

23' Partizan na poen minusa, Makabi odmah reaguje

Zek Ledej pogađa svojim karakterističnim šutem za 53:54, ali Makabi odmah odlazi na "plus 5" kažnjavajući Egzumove greške.

PARTIZAN: Ledej 8, Panter 4, Smailagić 9, Egzum 12, Naneli 3, Lesor 8, Madar 5
MAKABI: Braun 3, Boldvin 14, Sorkin 4, Hilijard 12, Pojtres 11, Kolson 6.

Makabi je ubacio osam trojki iz 14 pokušaja (Hilijard 4/4), a Partizan četiri iz osam šuteva, s tim da su crno-beli dobili veći doprinos centar - Matijasa Lesora (8 poena) i Alena Smailagića (9), uz konstantne role Dantea Egzuma (12) i Zeka Ledeja (8).

21:15

20' Lesor vraća Partizan na "minus 1"

Prvi centar crno-belih ubacio je dva bacanja za 47:48. Partizan je i ovaj poslednji minut četvrtine dočekao sa samo dve timske lične greške, pa će imati "male" faulove da potroši do pauze.

21:08

18' Smailagić ne prestaje da pogađa!

Partizanov rezervni centar ponovo je uhvatio loptu u reketu i ponovo je poentirao, za 41:46. Morao je da ustupi mesto Matijasu Lesoru, jer je bio vidno umoran, ali je dobio veliki, zasluženi aplauz navijača.

21:05

16' Smailagić podiže Arenu, Makabi i dalje pogađa

Partizanov centar pogodio je uz prekršaj za 35:38, ali je usledila sedma Makabijeva trojka - ubacio ju je Darun Hilijard, koji je i dalje perfektan sa distance (3/3). Željko Obradović poziva tajm-aut.

21:01

14' Makabi se vraća na "plus 5"

Darun Hilijard ubacio je Makabi ubacio je svoju drugu trojku (2/2), za vođstvo gostiju 35:30. To je bila šesta trojka Makabija iz 10 pokušaja

21:00

U hali je i novi centar Partizana, Slovak Vladimir Brodzijanski

20:58

13' Alen Smailagić se vratio

Alen je prvi put nastupio za Partizan ove sezone - definitivno se oporavio od povrede.

20:58

12' Izjednačenje i konfuzija na terenu

Partizanov kapiten Kevin Panter izjednačio je rezultat na 28:28, a onda je loptu izgubio Lesor, pa na drugoj strani i Vejd Boldvin. Haotični trenutak meča u 12. minutu

20:51

Makabi vodi na kraju 1/4

Bonzi Kolson ubacio je još jednu trojku za goste, koji odlaze na prvu pauzu sa prednošću 26:22. Makabi je ubacio pet trojki iz sedam pokušaja, Partizan četiri iz takođe sedam pokušaja.

20:49

7' Makabi čuva vođstvo trojkama

Trojke Bonzija Kolsona i Vejda Boldvina pogurale su goste u još jedan nalet (13:19), na šta je i Ledej odgovorio trojkom - 16:19. Raspucani početak meča.

20:43

Pogledajte koreografiju Grobara

Veliki lik "Bilija Pitona" iznad pune tribine navijača Partizana - pogledajte kako je izgledala koreografija u Areni.

Izvor: MONDO/Jana Desovski

20:40

Izjednačenje! Naneli ubacuje trojku

Trojke Madara i Nanelija vraćaju crno-bele u meč - prvi put je nerešeno u 6. minutu - 13:13

20:37

Lorenzo Braun u ritmu, svih 5 igrača Makabija se upisalo

Izraelci vode 12:7 u 5. minutu, nakon što je energiju domaćima doneo Zek Ledej, trojkom za "upis" domaćina.

20:33

2' Loš početak Partizana - Makabi lako do 6:0

Izgubljena lopta Partizanovog krila Janisa Papapetrua i rutinsko zakucavanje Aleksa Pojtresa za vođstvo "Ponosa Izraela".Trener crno-belih Željko Obradović traži tajm-aut.

20:30

Meč je počeo!

20:27

Važna vest - tu je Alen Smailagić!

Prvi put ove sezone Partizanov centar je ponovo u timu posle oporavka od povrede

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

20:15

Večerašnji meč sude...

Trojka sa pištaljkom biće na terenu u sastavu Danijel Jerezuelo, Emin Mogulkodž, Džozef Bijang

20:10

"Uzmi Željko evro-titulu", odjekuje Arenom

Hala će biti krcata, a igrači su na zagrevanju

18:02

Prijateljski razgovor pred meč

Trener Partizana Željko Obradović i šef stručnog štaba Makabija Oded Kataš sarađivali su u Panatinaikosu, gde je Izraelac pod "Žocovim" vođstvom igrao od 1999. do 2001. i u Atini je završio karijeru. Zajedno su osvojili titulu prvaka Evrope 2000. godine

17:36

"Da uz punu Arenu padne veliki rival

Uroš Trifunović pred utakmicu protvi Makabija kaže:

"Očekujem da igramo agresivno od samog starta. Napokon smo se skupili svi, što zbog reprzentacije što zbog povreda. Nadam se da ćemo iskoristiti domaći teren i punu Arenu da dođemo do pobede protiv velikog rivala kao što je Makabi", poručio je Trifunović.

17:17

Poruka Željka Obradovića!

"Sinoć je nakon 13 dana bio prvi trening gde smo imali situaciju da radimo pet na pet. Posle utakmice sa Panatinaikosom, a pre Borca smo imali trening na kom se povredio Dante Egzum i to je bilo to. Posle smo imali Olimpijakos gde smo imali prvo 9 a potom 8 igrača na treningu i bilo je nemoguće raditi. Vratili smo se u trening i to je prva stvar pred Makabi. A Makabi je poznat, oni igraju tipično onako kako igraju godinama. Imaju mnogo igre u tranziciji, mnogo izolacije i mnogo igre jedan na jedan. U tome je suština naše utakmice, da zaustavimo ta dva segmenta igre. Prvo tranziciju uz ofanzivni skok, potom izolaciju i igru jedan na jedan. Ako to budemo uspeli, imamo šansu da odigramo dobru utakmicu. Naravno, uz sve ono što treba da uradimo u napadu, a to je strpljenje koje nas je krasilo u velikom broju utakmica. Ekstra pas i poštovanje nekih principa i onoga što postavimo pred utakmicu. Tada bismo imali šanse da dobijemo meč", istakao je Obradović u najavi utakmice