"Igosi" bez novog finala juniorske FIBA Lige šampiona!

Mladi košarkaši Igokee m:tel nisu uspjeli da drugi put uzastopno osiguraju plasman u finale FIBA Lige šampiona!

Igokea mladi juniori polufinale FIBA Liga šampiona Ritas Izvor: Basketball Champions League

Igokea je predala trofej evropskog prvaka!

Nakon što su osvojili Grupu B u mađarskom Debrecinu, mladi "igosi" su u petak odmjerili snage sa pobjednikom A grupe, Ritasom u polufinalu, ali nisu ponovili prošlosezonski uspjeh iz turskog Izmira, gdje su savladali litvanski tim.

Ovog puta, Ritas je bio bolji zahvaljujući odličnoj igri u drugom poluvremenu, a posebno u posljednjoj četvrtini.

RITAS - IGOKEA 83:76 (16:31, 19:18, 25:18, 23:9)

Izabranici Borisa Jokanovića su silovito ušli u utakmicu i prvu četvrtinu riješili u svoju korist sa 15 razlike, koju su bez većih problema održavali do odlaska na odmor u poluvremenu (49:35).

Međutim, Litvanci su u trećem kvartalu meča u "Olah Gabor Areni" polako topili prednost i u finišu uspjeli da smanje na jednocifrenu razliku poena, pa su u odlučujućih 10 minuta ušlo sa "plus sedam" (67:60).

Ekipa iz Viljnjusa je iskoristila pad u igri Aleksandrovčana i u posljednji period ušla sa serijom 6:0, pa je morao da reaguje trener Jokanović minutom odmora.

Pogocima iz slobodnih bacanja, sredinom četvrtog kvartala, Ritas je prvi put izjednačio (70:70), a onda i poveo trojkom Dziugasa Remeikisa, da bi potom razlika samo nastavila da raste protiv psihološki uzdrmanih mladih "igosa".

Pokušali su mladi Aleksandrovčani da uzvrate, smanjili čak na "minus jedan" ali su se Litvanci odbranili, a kada je trojkom Gantasa Krizanauskasa, Ritas otišao na šest razlike u posljednjem minutu, bilo je jasno da će Igokea ostati bez finala.

"Igosi" nisu imali rješenja za najboljeg pojedinca kod Ritasa Ignara Urbonasa, koji je ubacio 25 poena, dok su kod ekipe iz Laktaša prvo ime utakmice bio Ognjen Radošić sa 33 koša. Dvocifreni učinak zabilježili su i Andrej Aćimović sa 15 i Faruk Duvnjak sa dva pogotka manje.

Drugi polufinalni par čine turske ekipe prvaci grupa C i D, Tofaš i Galatasaraj koji će odigrati svoj meč u 21:00.

Subota je dan pauze a ekipa Borisa Jokanovića će igrati za treće mjesto sa poraženom ekipom iz duela turskih klubova.