Sjajno finale i još jedan veliki uspjeh danske reprezentacije!

Danska je šampion svijeta - sila kakvoj nema ranve: Titula ostaje kod najboljih! Izvor: Tanjug/AP/Petr David Josek

Danska ostaje šampion svijeta!

U finalu turnira u Egiptu pobijedila je Švedskui 26:24 i uspjela da odbrani svjetsko zlato u zaista sjajnom finalu!

MONDO U ANTALIJI

Svjetski šampion čuva svoju krunu i još jednom je dokazao da ima bez dileme najbolji tim na svijetu, predvođen nevjerovatnim bombarderom Mikelom Hansenom (33) i golmanom Niklasom Landinom Jakobsenom (32)!

Švedska je uspjela da se poslije 20 godina vrati u finale, ali je tamo naišla na boljeg rivala, koji je "prelomio" utakmicu sredinom drugog dijela, u periodu ogromnog doprinosa centralnog beka Jakoba Holma. Pogađao je u seriji i "pokrenuo" Dance ka velikom uspjehu.

Danci su osvojili svoje drugo zlato, a Šveđani su ostali na četiri svjetske titule (1954, 1958, 1990. i 1999).

Izabranici Nikolaja Jakobsena su na putu ka tituli redom pobjeđivali Bahrein, Kongo i Argentinu u prvoj fazi, a potom su u drugoj fazi savladali Katar, Japan i Hrvatsku (38:26). Hansen i ekipa potom su dramatično eliminisali Egipat na penale u četvrtfinalu, zatim su savladali Španiju u polufinalu (35:33) i onda su zablistali u najvažnijoj utakmici.

S obzirom na to da su i kao šampioni iz 2019. bili kvalifikovani za Olimpijske igre, sada će moći da se potpuno mirni pripreme za naredni cilj – osvajanje zlata u Tokiju predstojećeg ljeta...

Izvor: Tanjug/AP/Petr David Josek

Utakmica je počela potpuno ravnopravnom igrom rivala. Rezultat je u 11. minutu bio 5:5, a sjajni danski golman Niklas Landin (32) je počeo da ulazi u ritam uzastopnim odbranama.

Sa druge strane, Mikel Hansen je krenuo snažno u meč i udarcem sa osam metara donio Dancima prednost 6:5 u 14. minutu

Finale je zaista bilo spektakularno. Ekipe su se smjenjivale u vođstvu do poluvremena, a i na odmoru je bilo neriješeno – 13:13.

Danska krajem prvog dijela nije iskoristila situaciju u kojoj je 50 sekundi imala dva igrača više, a Šveđani su u 25. minutu imali dva gola prednosti – 12:10.

I u nastavku je bio egal sve do 45. minuta i rezultata 19:19. U tim trenucima je fenomenalni Danac Holm ušao u pobjednički ritam i "vezao" četiri gola iz isto toliko šuteva, za vođstvo 23:20!

Šveđani su pokušavali da se vrate do kraja, ali je spektakularni Landin "spustio rampu" i otklonio bilo kakvu mogućnost za preokret.