Red Bul osvojio titulu za preminulog gazdu: Didi, ovo je za tebe! Čekali 9 godina i uspjeli dan nakon njegove smrti

Red Bul osvojio titulu Formule 1 poslije skoro decenije, pa se odmah sjetio pokojnog vlasnika.

red bul šampion formule 1 poslije 9 godina Izvor: Profimedia

As Red Bula Maks Ferstapen pobijedio je u trci za Veliku nagradu Sjedinjenih Američkih Država, čime je njegov tim osvojio prvu titulu u konkurenciji konstruktora od 2013. godine. I to dan nakon smrti gazde, legendarnog Ditriha Matušica, koji je stvorio imperiju Red Bula - i to ne samo u Formuli 1. On je imao ambiciju da od posrnulog Jaguara napravi šampionsku franšizu - moćni Red Bul. U tome je uspio.

Ferstapen, koji je na prošloj trci osvojio drugu titulu u nizu, na stazi u Ostinu ostvario je 33. trijumf u karijeri i 13. ove sezone, čime se izjednačio sa legendarnim Nijemcima Mihaelom Šumaherom i Sebastijanom Fetelom, koji su takođe toliko puta trijumfovali u jednoj sezoni.

Priliku da nadogradi taj nezaboravni rezultat imaće u preostale tri trke - u Meksiku 30. oktobra, u Brazilu 13. novembra i u Abu Dabiju 20. novembra, na "zatvaranju" takmičarske 2022.

Drugoplasirani u SAD bio je Luis Hamilton iz Mercedesa, trećeplasirani je bio Šarl Lekler iz Ferarija, a četvrti je bio drugi vozač Red Bula, Serhio Peres. Džordž Rasel iz Mercedesa je bio peti, sa dodatnim bodom za najbrži krug.

Kada je u pitanju generalni plasman, Ferstapen je prvi sa 391 bodom, Lekler je drugi sa 267, a Peres treći sa 265, dok je u konkurenciji konstruktora Red Bul dominantni prvak sa 656 poena ispred drugoplasiranog Ferarija, koji pri kraju svoje turbulentne sezone ima 469 bodova.

Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!