Osveta Francuza za poraz iz Egipta - veliki derbi na Svjetskom prvenstvu pripao "trikolorima", prvi poraz Španije

Odigran veliki rukometni derbi između Španije i Francuske, koji je odlučio pobjednika grupe 1.

Španija - Francuska Izvor: EPA-EFE/Lukasz Gagulski

Francuska je slavila 28:26 u derbiju posljednjeg kola grupne faze Svjetskog prvenstva protiv Španije, osvetivši se rivalu za poraz od prije dvije godine. Bila je to repriza meča za bronzu sa prethodnog Svjetskog prvenstva, kada su Španci u Egiptu 2021. slavili 35:29, ali "trikolori" su sada zabilježili trijumf i bez poraza prošli u četvrtfinale Mundijala.

Špancima je istovremeno ovo bio prvi poraz. Francuska će u četvrtfinalu odmjeriti snage protiv poraženog iz sutrašnjeg duela Norveška - Njemačka, dok će Španci morati na pobjednika.

Iako je vodila Španija 19:16, velikom serijom Francuska je došla do "plus tri" šest minuta prije kraja (24:27). Zaključao je Vensan Žerar svoju mrežu, više od osam minuta Francuzi nisu primili gol, a golman "trikolora" zabilježio je čak 16 odbrana.

GOLOVI

Špancima nije pomogla ni odlična partija Danijela Fernandeza Himeneza, koji je postigao sedam golova. Francuzi su ravnopravno rasporedili pogotke, pa su tako sa po četiri gola najefikasniji bili Nedim Remili, Dika Mem, Kentan Mae i Tibo Brije.

Nešto ranije, Švedska je zabilježila novu pobjedu. Iako teže od očekivanog, savladan je Portugal 32:30, pa je jedan od domaćina Mundijala takmičenje u grupnoj fazi okončao na prvoj poziciji i u četvrtfinalu će igrati drugoplasirane selekcije grupe 4.

Trenutno je to aktuelni šampion Danska, koja svoj posljednji meč u grupi igrač sutra od 20.30 protiv aktuelnog lidera Egipta. Do ove pozicije mogla bi i Hrvatska, koja će takođe pratiti duel dvije prvoplasirane reprezentacije, čekati slavlje Egipta i eventualnim trijumfom nad Bahreinom tražiti svoju šansu da se nađe među osam najboljih na turniru.