Srbija Hrvatska uzivo prenos vaterpolo Svjetsko prvenstvo

Srbija poražena od Hrvatske! "Delfine" koštala loša igra u napadu!

Srpska reprezentacija izgubila u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva.

Srbija Hrvatska uzivo prenos vaterpolo Svjetsko prvenstvo Izvor: Pixsell/Sanjin Strukic / Pixel Media / Profimedia

Vaterpolo reprezentacija Srbije nije uspjela da se plasira u polufinale Svjetskog prvenstva u Kataru, nakon što je u utorak u četvrtfinalu izgubila od Hrvatske sa 15:13 (4:4, 5:5, 2:1, 4:3).

U duelu sa čak 32 isključenja odlučili su napadi sa igračem više, odnosno odbrane sa igračem manje, gdje su Hrvati bili mnogo uspješniji.

Uprkos tome što je reprezentacija Srbije postigla samo sedam golova iz 16 napada sa igračem više, a primila 10 pogodaka iz 16 hrvatskih napada sa brojčanom prednošću, rezultat je mogao da bude povoljni za srpski tim da nisu propustili da realizuju dva peterca, što je u ovakvim utakmicama nenadoknadivo.

Najzaslužniji za plasman Hrvatske u polufinale bio je najbolji golman svijeta Marko Bijač, koji je susret završio sa 10 odbrana. Pored dva odbranjena peterca, zaustavio je i osam udaraca kada se Hrvatska branila sa igračem manje i to je odlučilo pobjednika.

Ključna je bila treća četvrtina, u kojoj su "delfini" propustili veliku šansu da steknu možda i odlučujuću prednost. U tih osam minuta Srbija je šest puta imao igrača više i postigla samo jedan gol, dok je Hrvatska iz tri igrača više dala dva pogotka i dobila tu četvrtinu sa 2:1.

U posljednja dva minuta Hrvatska je ušla sa dva gola prednosti, a minimalna šansa da Srbi možda izbore peterce propala je kada je Dušan Mandić zbog udaranja nogom protivničkog igrača isključen bez prava zamjene.

Srbiji sada predstoje utakimice za plasman od petog do osmog mjesta.

Igrač više: Srbija 16 (7), Hrvatska 16 (10)
Peterci: Srbija 3 (1), Hrvatska 2 (2)

Srbija: Filipović, Mandić 2, S. Rašović 3, Ranđelović 1, P. Jakšić, Vučinić 1, Drašović, N. Jakšić 2, Vico 2, Ubović 1, Lukić 1, V. Rašović, Mitrović

Hrvatska: Bijač, Burić 3, Fatović 4, Lončar 1, Lazić 1, Biljaka, Vukičević, Žuvela 3, Marinić Kragić 1, Vrlić, Butić, Harkov 2, Anić.

18:30

Srbija u razigravanju za peto mjesto, već po navici

Ponovo će srpski tim igrati "utješni" dio velikog takmičenja, u kojem je uglavnom i završavao velike turnire od osvojene zlatne medalje u Tokiju 2021. godine

Od tada je Srbija bila jednom peta i jednom četvrta na svijetu, uz plasman u Dohi koji bi tek trebalo da bude određen. U Evropi je srpska reprezentacija od te 2021. bila razočaravajuće deveta 2022. u Splitu i sedma ovog januara u Zagrebu.

18:27

Hrvate čeka još jedan klasik?

Hrvatska igra protiv boljeg iz meča Mađarska - Francuska. "Barakude" su se vratile u polufinale Svjetskog prvenstva prvi put od Budimpešte 2022, kada su bile četvrte. Prošle godine Hrvatska je završila deveta u Fukuoki

18:24

Mandić isključen u završnici meča

Sudije su isključile Dušana Mandića odlukom da je napravio pregrub potez u bazenu i u tom, pretposljednjem minutu, najbolji igrač Hrvatske Loren Fatović postavio je nedostižnih 15:12.

18:23

Ništa od medalje čekane sedam godina

Za razliku od prošlog Svjetskog prvenstva, u Fukuoki prošle godine, kada je Srbija bila četvrta, ovog puta "delfini" su dobacili do četvrtfinala. Ta faza nije preskočena ni 2022. u Budimpešti, ni 2019. u Gvangdžouu, pa je bronza na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti 2017. posljednje odličje sa svjetskih prvenstava srpske reprezentacije.

18:18

Kraj utakmice, poraz Srbije od Hrvatske u četvrtfinalu SP

Konačan rezultat je Srbija - Hrvatska 13:15!

"Delfini" ni na ovom velikom turniru neće igrati u borbi za medalje, a utjeha je plasman na Olimpijske igre, izboren u ranijoj fazi Svjetskog prvenstva u Dohi

Izvor: Orange Pics BV / Alamy / Alamy / Profimedia

18:17

Nikola Lukić za kakvu-takvu nadu Srbije u finišu, 13:15. Još minut i 20 do kraja

18:15

Peterac za Hrvatsku, direktan crveni za Mandića

Oštra odluka sudija, da Dušan Mandić zbog "brutalitija" mora napolje i sada već ogromna prednost Hrvata na početku pretposljednjeg minuta, 15:12

Arbitri su zabranili Stevanoviću da zamijeni golmana i vratili su pred stative Filipovića umjesto Baneta Mitrovića.

18:11

Hrvatska je na "plus 2", Rino Burić

Hrvatska vodi 14:12 na 1:44 do kraja. Srbija MORA da pogodi sada, ali Mandićeva šrauba nije prošla.

18:08

Kako preko Bijača!?

Hrvatski golman opet brani peterac u završnici i čuva vođstvo svog tima 13:12! Još tri minuta, a Hrvatska ima prednost zahvaljujući golu Lorena Fatovića za "plus 1" pred kraj.

18:05

Strahinja Rašović, izjednačenje!

Srbija se vraća na 12:12, na četiri i po minuta do kraja!

18:02

Mora se priznati - lijep gol Žuvele za vođstvo Hrvatske 12:11

Marko Žuvela pogodio je sa distance, preko dvojice srpskih vaterpolista, a onda i golmana - u sam ćošak gola "delfina".

18:00

Strahinja Rašović, 11:11!

Ponovo je srpski golgeter našao način da pogodi kraj Bijača - lopta se od ruke hrvatskog golmana odbila u njegovu mrežu. Odličan start 4/4!

17:57

Počinje četvrtina odluke, jedno može biti ključno!

Srbija sa igračem više šutira 4/10 , 8/11 Hrvatska, mada je bilo situacija u kojima Srbija nije ni uputila udarac ka golu dok je imala igrača više u bazenu.

17:56

Kako savladati Bijača?

Blista hrvatski golman u 3/4 i sada pravi veliku razliku u bazenu. Hrvatska najviše zahvaljujući njemu vodi 11:10 na početku 4/4.

17:55

Hrvatska opet vodi

Loren Fatović donosi Hrvatskoj još jedno vođstvo, 11:10 na minut do kraja 3/4!

17:53

E, sada je gol - 10:10!

Nemanja Vico je "unio" u gol i loptu i Bijača, za izjednačenje na minut i po do kraja 3/4.

17:51

Šteta! Bijač "skida" Mandiću peterac

Sve veći problemi Srbije sa igračem više, ponovo nije iskoristila tu situaciju. Hrvatska kreće po "plus dva" u finišu treće četvrtine.

17:48

Hrvatska opet ima prednost, 10:9

Marko Žuvela donosi Hrvatskoj prvo vođstvo još od prve četvrtine i prednosti 4:3. Iskoristio je situaciju Hrvata sa igračem više i realizovao zamisao selektora Ivice Tucka na tajm-autu. Još tri i po minuta u 3/4.

17:46 Stao srpski igrač više

U dva napada zaredom srpski tim nije iskoristio to što je imao brojčanu prednost u bazenu. Još pet minuta do kraja treće, do sada "najtvrđe" četvrtine

17:40 Hrvati izjednačili pred poluvrijeme, 9:9

U poslednjim trenucima druge četvrtine strelac je bio Rino Burić, drugi put večeras

17:37

Srbija opet vodi, 9:8!

Dušan Mandić poentira u poslednjem minutu pred poluvrijeme!

17:34

Igra se gol za gol, Hrvati opet pogađaju, 8:8

Franko Lazić koristi još jednu situacije Hrvatske sa igračem više, iz izuzetno teške pozicije pogađa za 8:8, na minut i 17 do kraja druge četvrtine

17:32

Srbija odmah vraća vođstvo, 8:7!

Srpski sidraš Nemanja Ubović daje prvi gol u četvrtfinalu, za novih "plus 1" srpskog tima. Lobovao je sjajnog Bijača.

17:32

Izjednačenje, Hrvatska poravnava na 7:7

Rino Burić poentira za 7:7 na 2:05 minuta do poluvremena

17:30

Hrvati smanjuju razliku, 6:7

Loren Fatović dao je prvi gol na utakmici, pa sada Srbija vodi 7:6 na 3:16 minuta do poluvremena

17:28

Ponovo Jakšić, raste vođstvo Srbije - 7:5!

Bijač u jednu, lopta u drugu stranu! Uzastopni golovi srpskog kapitena!

17:26

Srbija opet vodi, golom kapitena!

Nikola Jakšić pogodio je sa distance za još jedno vođstvo "delfina", 6:5!

Izvor: Profimedia

17:25

Hrvatska odmah izjednačuje, 5:5

Luka Lončar pogađa iz blizine, za ekspresno izjednačenje Hrvatske. Još šest minuta u drugoj četvrtini

17:24

Srbija vodi 5:4, Đorđe Vučinić!

Prvi put je naš tim stekao prednost u ovom četvrtfinalu, na startu druge četvrtine!

17:22

Prečka!

Gađao je Viktor Rašović lob-udarcem, Bijač je bio spreman, a prečka je sačuvala gol Hrvatske ovog puta

17:20

- Kraj prve četvrtine -

17:19

Izjednačenje, 4:4! Rašović iz druge probija sjajnog Bijača

Bijač brani prvi šut Strahinje Rašovića, ali ne i drugi!

17:16

Hrvatska opet vodi, 4:3

Rođeni moskovljanin sa hrvatskim pasošem Konstanin Harkov ponovo je pogodio, za novo vođstvo svog tima 4:3. Još dva minuta igraće se u prvoj četvrtini

17:14

Izjednačenje, 3:3!

Sava Ranđelović za mini-seriju srpskog tima 2:0! Opet smo u igri

17:13

Srbija uzvraća, 2:3!

Prvi pogodak Srba sa dva metra! Nemanja Vico ušao je u igru i smanjio zaostatak na gol razlike. Još tri i po minuta u prvoj četvrtini

17:12

Raste vođstvo Hrvatske, 3:1

Konstantnin Harkov pogađa za hrvatskih 3:1, u tranziciji. Sačekao je Harkov da naš Filipović padne u vodu i savladao ga je bez većih problema

17:10

Srbija se odbranila sa igračem manje

Mandić je fenomenalno reagovao u odbrani i zaustavio šut Marinić Kragića!

17:09

Peterac i novo vođstvo Hrvatske, 2:1!

Jerko Marinić Kragić šalje loptu u mrežu srpskog tima, za novo vođstvo. Još pet i po minuta u 1/4

17:08

Dušan Mandić - 1:1!

Srpski "bombarder" izjednačuje, 1:1! Njegov 11. gol na Svetskom prvenstvu. Još šest minuta u prvoj četvrtini

17:07

Hrvatski golman Marko Bijač odličan od starta

Odbranio je dva udarca Bijač u prvom napadu srpskog tima. "Delfini" nisu iskoristili prednost igrača više

17:06

Hrvatska vodi 1:0

Marko Žuvela dao je prvi gol na utakmici, iz praktično trećeg napada na utakmici

17:05

Meč je počeo!

Ko pobedi, igra u polufinalu protiv Mađarske ili Francuske u četvrtak

16:31

Poruka selektora Hrvatske

Poruka selektora Hrvatske, Ivice Tucka pred meč: "Ono što nikako nećemo smeti dopustiti je ulazak u bilo kakav fizički vaterpolo s njima jer fizički su jači od nas. Mi moramo utakmicu ‘staviti’ u jako snažan ritam, strahovito puno plivanja, tu smo mi brži. Ako tako odigramo, teško će to Srbija pratiti. Sporiji su nego mi i, ako obrana bude dobra, onda ćemo biti na konju. No, uđemo li u igru jedan na jedan, onda smo gotovi", rekao je Tucak, a preneo portal Index.hr

16:26

Najvažniji posao je urađen - olimpijska viza!

Reprezentacija Srbije već je izborila plasman na Olimpijske igre 2024. i sa te strane rasterećena dočekuje završnicu Svetskog prvenstva. "Delfini" su izborili direktan plasman u četvrtfinale i u Pariz pobedama protiv Crne Gore, Ameriku i Japan. Sa druge strane, Hrvatska je u grupi pobedila Australiju i Južnu Afriku, a izgubila od Španije, pa je zato do četvrtfinala morala preko osmine finala i meča protiv Kine (22:4)

16:23

Uvijek je derbi!

Gotovo svaki susret Srba i Hrvata je priča za sebe. Hrvati su uspešniji na Svetskom prvenstvu 3:2, na Olimpijskim igrama 2:1 u pobedama, Srbija je bolja na evropskim prvenstvima 3:1. U Budimpešti u četvrtfinalu SP Hrvatska je bila bolja 14:12. Srbija može da se pohvali da je svaki susret za zlato dobila od kojih su najvredniji na SP u Kazanju 11:4 i OI u Riju 11:7.

U Dohi je Srbija imala tri zahtevna meča, Hrvatska je tri lakša uz poraz od Španije 10:6. Kome će takav raspored više prijati videće se u utorak.