Srbija najuspješnija od zemalja iz regije na Olimpijskim igrama u Parizu!

Olimpijski tim Srbije najuspješniji je od svih država nastalih raspadom Jugoslavije.

Srbija najuspješnija od zemalja iz regije na Olimpijskim igrama u Parizu  Izvor: Kurir/Dado Đilas

Pobjedom nad Hrvatskom u finalu vaterpolo turnira na Olimpijskim igrama u Parizu (13:11), srpski tim je postao najuspješniji od svih zemalja iz regiona sa tri osvojene zlatne medalje.

Izvor: Abel F Ros / Shutterstock Editorial / Profimedia

Srbiji su osim "delfina", koji su osvojili treće uzastopno olimpijsko zlato nakon Rio de Žaneira 2016. i Tokija 2021, najsjajnija odličja donijeli i najbolji teniser u istoriji Novak Đoković, kao i strelački duo Damir Mikec i Zorana Arunović.

Medalje su još za Srbiju osvojili i Aleksandra Perišić u tekvondou (srebro), odnosno srpski košarkaši (bronzu).

Time su osvojili 27. mjesto u ukupnom poretku sa ukupno pet medalja.

Tri pozicije niže su Hrvati iako su osvojili sedam medalja, ali manje zlatnih. Za Hrvatsku su medalje osvajali džudistkinja Barbara Matić (zlato) i braća Sinković u veslanju (zlato), vaterpolisti (srebro), teniserka Dona Vekić, atletičarka Sandra Elkasević, Miran Maričić u streljaštvu i tekvondoistkinja Lena Stojković (22) po bronzu.

Izvor: Shutterrstock

Slovenci su na 34. poziciji sa dvije zlatne medalje i jednim srebrom. Zlatom su se okitili Andreja Leški u džudu, i Janja Garnbert u sportskom penjanju, dok je srebro osvojio Toni Vodišek u jedernju.

Od ostalih iz regiona, još je tzv. Kosovo uzelo dvije medalje - srebro i bronzu su osvojile džudistkinje Distria Krasnići i Laura Fazliju.

Crna Gora i Sjeverna Makedonija nisu osvajali odličja u Parizu, kao ni Bosna i Hercegovina, koja je i dalje jedina u regiji bez osvojene olimpijske medalje.

Najuspješnija reprezentacija su Sjedinjene Američke Države koje su 40. zlatnu medalju osvojile preko košarkašica, tako da su se izjednačili sa Kinom od koje imaju ukupno više medalja. Amerikanci su osvojili 126, a Kinezi 91. Na trećem mjestu je Japan sa 20 zlatnih medalja (ukupno 45), Australija 18 (53), Francuska 16 (64), mala Holandija 15 (34), Velika Britanija 14 (65), Južna Koreja 13 (32), Italija 12 (40) i Njemačka 12 (33).

Izvor: Promo/Klub Vodenih Sportova Orka

Podsjetimo, Olimpijske igre u Parizu zatvaraju se večeras svečanom ceremonijom na kojoj će Srbiju predstavljati zlatni olimpijci Damir Mikec i Zorana Arunović, dok će zastavu BiH nositi plivačica Lana Pudar.